Balkán sa ponoril do doby kamennej: Pre výpadky elektriny nastal „úplný chaos“

Rozsiahle časti Čiernej Hory, Bosny, Albánska a chorvátskej Dalmácie postihol výpadok v dodávkach elektrického prúdu. Informujú o tom miestne médiá, podľa ktorých v dôsledku takzvaného blackoutu nastal chaos v doprave. Dodávky sa medzitým darí obnovovať. Región teraz zápasí s vlnou horúčav, teploty tam presahujú 40 stupňov Celzia.

21.06.2024 14:24
debata (4)

V chorvátskom Splite podľa stanice N1 nefungovali semafory, mestom zneli sirény záchranných služieb. Dodávky boli prerušené aj v Dubrovníku, Zadare, Omiši, Makarskej a na rade dalmátskych ostrovov. V bosnianskom hlavnom meste Sarajeve sa zastavili električky a bez elektriny sa ocitlo aj množstvo ďalších miest po celej krajine.

„Na cestách už je úplný chaos, semafory nefungujú, občania si v obchodoch nemôžu nič kúpiť, pretože sústavy nefungujú. Reštaurácie, kaviarne… všetci sú v obrovských problémoch,“ uviedol chorvátsky denník Slobodna Dalmacija.

Podľa N1 sa po necelej hodine výpadku podarilo dodávky obnoviť v častiach Dalmácie a Čiernej Hory.

V Čiernej Hore mali dodávky prúdu iba mestá na severe krajiny. Výpadok potvrdil na sociálnych sieťach aj operátor čiernohorskej prenosovej sústavy CEDIS.

Výpadok nastal aj v Albánsku, aj tam však boli dodávky medzitým obnovené. Tamojší operátor prenosovej sústavy OST podľa stanice A2 uviedol, že chyba nastala na interkonektore s Gréckom. Dôvodom boli extrémne teploty.

Annalena Baerbocková Čítajte viac Baerbocková vyzýva na rozšírenie EÚ o krajiny západného Balkánu. Ide o šedú zónu využívanú Ruskom, tvrdí

Stanica N1 upozorňuje, že stále nie je jasné, čo blackout zapríčinilo. Prvotné informácie hovorili o poruche prenosovej sústavy v Čiernej Hore, odkiaľ sa výpadok ďalej rozšíril. Podľa agentúry HINA sa doteraz nikdy nestalo, aby elektroenergetická sústava skolabovala hneď v troch krajinách naraz.

Leto býva na Balkáne horúce pravidelne, zriedkakedy ale teploty dosahujú 40 stupňov Celzia už v polovici júna, pripomína agentúra AP. Súčasnú vlnu horúčav podľa meteorológov spôsobil horúci vzduch z Afriky.

Začiatkom tohto týždňa zaviedli úrady v Severnej Macedónsku mimoriadne opatrenia v súvislosti s vysokými teplotami. Platiť majú do nedele, kedy by horúčavy mali začať ustupovať. Odporúčanie nezdržiavať sa na slnku medzi 11:00 a 15:00 vydalo aj Srbsko.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Balkán #výpadky elektriny