NYT: Veľa mužov na Ukrajine sa skrýva. Obávajú sa, že ich nevycvičených pošlú na smrť

Na Ukrajine žije mnoho mužov, ktorí sa skrývajú. Majú strach z odvodov do armády na obranu krajiny proti ruskej invázii. S niekoľkými z nich hovoril denník The New York Times (NYT).

21.06.2024 18:35
vojna na Ukrajine, hroby, Charkov Foto: ,
Národné vlajky vlajúce nad stovkami hrobov ukrajinských vojakov zabitých v bojoch počas ruskej invázie v Charkove na Ukrajine vo štvrtok 6. júna 2024.
debata (67)
Zelenskyj na oslavách vylodenia v Normandii
Video

Muži si nechávajú doručovať jedlo, pracujú z domu a v skupinách na sociálnych sieťach, ktoré majú desaťtisíce členov, sledujú pohyb odvodových dôstojníkov.

Vladyslav (45) trávi väčšinu dní vo svojom byte, z ktorého okien často ďalekohľadom sleduje ulicu, kde pri vstupe do metra dôstojníci zastavujú okoloidúcich mužov a kontrolujú, či v súlade s novým zákonom aktualizovali svoje údaje na vládnom webe. Ide o prvý krok pred možným povolaním do armády, opisuje NYT.

„Bojím sa, že nedostanem dostatočný výcvik, presunú ma bližšie k frontu a zomriem nezmyselne,“ opísal 28-ročný webdizajnér Mykyta zo Ľvova. Jeho strach zdieľajú niektorí vojenskí analytici, ktorí uvádzajú, že ukrajinským jednotkám často chýba potrebný výcvik.

Jack Watling, expert na vojenstvo z britského Royal United Services Institute, uviedol, že väčšina ukrajinských brancov „môže byť rada“ za päťtýždňový výcvik. Oproti tomu napríklad britská pechota počas druhej svetovej vojny dostala výcvik 22 týždňov.

K ukrajinskej armáde sa mnoho ľudí pridalo z pocitu občianskej povinnosti a od schválenia nového mobilizačného zákona v apríli svoje údaje podľa ministerstva obrany aktualizovalo 1,6 milióna mužov, píše NYT. Počas vojny, ktorá teraz trvá už viac ako dva a štvrť roka, sa ukrajinská armáda väčšinou spoliehala na desaťtisíce dobrovoľníkov. Po relatívne neúspešnej ukrajinskej protiofenzíve na konci minulého leta však začala byť evidentná potreba mať viacerých obrancov.

Jeden z plukovníkov ukrajinskej armády americkému denníku oznámil, že odvodoví dôstojníci, ktorí sú často vojnovými veteránmi, majú ťažkú prácu kvôli nenávisti, ktorej čelia v uliciach.

„Mobilizujú ľudí nie preto, že sa im to páči, ale pretože sú si vedomí urgentnej potreby doplniť jednotky,“ poznamenal plukovník.

Oleksandr, 32-ročný dátový analytik z Kyjeva, opísal, že strach začal cítiť minulé leto, keď videl dôstojníkov, ako sa zmocnili muža neďaleko jeho bydliska. „Zdrapli ho za ramená a vzali do auta,“ opísal.

Oleksandr je členom jednej zo skupín na sieťach, kde sa ľudia navzájom informujú o pohybe odvodových dôstojníkov, konkrétne tá jeho má vyše 200 000 členov.

Vladyslav, Mykyta aj Oleksandr uviedli, že armáde prispeli finančne a úplne nevylučujú, že by sa do nej pridali. Majú vraj ale pocit, že mobilizačný proces nedostatočne zohľadňuje schopnosti človeka a jednoducho ho pošle na pravdepodobnú smrť.

67 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine