Útoky medveďov na človeka v Japonsku sa množia. Ďalšou obeťou je stavebný robotník

Medveď pravdepodobne zabil stavebného robotníka (58) v Japonsku. Muž v piatok našli v lese v prefektúre Nagano s rozsiahlymi poraneniami hlavy a chrbta, uviedol podľa spravodajského serveru BBC News hovorca centrálnej policajnej stanice prefektúry.

21.06.2024 20:41
debata (1)
Ako sa správať v lese, kde sa nachádzajú medvede
Video

Útoky medveďov na ľudí v Japonsku sa v poslednom čase množia. Ministerstvo životného prostredia v decembri informovalo, že od apríla do novembra minulého roka zahynulo pri útokoch medveďov šesť ľudí a 212 utrpelo zranenia.

Robotníka našiel v lese jeho kolega, ktorý ho išiel hľadať, keď sa po návšteve staveniska nevrátil do práce, uviedla japonská stanica NHK. Podľa denníka Asahi šimbun boli v Nagane tento mesiac pri útokoch medveďov zranení štyria ľudia.

Úrady v prefektúre dôrazne varovali občanov, aby sa nevydávali do hôr za svitania či za súmraku, keď sú medvede najaktívnejšie. Radí tiež navštevovať hory v skupinách a nosiť so sebou predmety, ktoré robia hluk, ako napríklad zvončeky.

Populácia medveďov v Japonsku sústavne rastie. Čiernych medveďov baribalov je tam podľa posledných dostupných odhadov približne 44 000; v roku 2012 ich bolo okolo 15 000. Štatistika navyše nezahŕňa prefektúru Hokkaidó, kde podľa odhadov žije približne 12 000 hnedých medveďov ussurijských, ktorých populácia sa od roku 1990 zdvojnásobila.

V máji Japonsko oznámilo, že po rekordnom počte útokov medveďov na ľudí vyskúša systém varovania založený na umelej inteligencii.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #medveď