Desiatky mŕtvych Palestínčanov po útokoch Izraela. Totálne bezprávie, vyčíta OSN okupačnej mocnosti

Najmenej 42 Palestínčanov zomrelo pri izraelských útokoch v meste Gaza a neďalekom utečeneckom tábore Šatí, uviedli podľa Reuters úrady ovládané palestínskym hnutím Hamas. Izraelská armáda podľa serveru The Times of Israel (ToI) uviedla, že cielila na dve miesta spojené s bojovníkmi Hamasu. Správy o veľkom počte obetí prichádzajú len deň po tom, ako pri dvoch izraelských operáciách na juhu pri meste Rafáh zomrelo šesť desiatok Palestínčanov. Izrael má podľa OSN ako okupačná mocnosť povinnosť zabezpečiť verejný poriadok a bezpečnosť v Pásme Gazy. Teraz tam však podľa generálneho tajomníka svetovej organizácie Antónia Guterresa panuje "totálne bezprávie".

22.06.2024 07:37 , aktualizované: 14:35
Izrael, Palestína, Pásmo Gazy, Chán Júnis Foto: ,
Palestínske deti sedia na okraji krátera po izraelskom nálete na Chán Júnis v južnom pásme Gazy v piatok 21. júna 2024.
debata (19)

Podľa katarskej televízie Al-Džazíra, ktorá sa odvoláva tiež na úrady v Gaze ovládané Hamasom, zomrelo 24 Palestínčanov v tábore Šatí pri útokoch na sedem domov a ďalších 18 vo štvrti Túfa v meste Gaza.

Server ToI s odvolaním sa na správy iných miestnych médií napísal, že cieľom útoku v meste Gaza mohol byť vyšší veliteľ Hamasu Raad Saad. Armáda sa ho snažila chytiť už v marci pri razii v nemocnici Šífa v meste Gaza, kde počas dvoch týždňov zabila niekoľko stoviek bojovníkov Hamasu a našla zbrane. Saad tam však nebol.

OSN: Izrael je ako okupačná mocnosť povinný zaistiť bezpečnosť v Gaze

Izrael má podľa OSN ako okupačná mocnosť povinnosť zabezpečiť verejný poriadok a bezpečnosť v Pásme Gazy. Teraz tam však podľa generálneho tajomníka svetovej organizácie Antónia Guterresa panuje „totálne bezprávie“. Pri vojenských operáciách izraelskej armády v piatok pri meste Rafah prišlo o život najmenej 63 Palestínčanov, uviedli palestínske úrady.

„Väčšina nákladných áut s humanitárnou pomocou v Gaze je teraz vyrabovaná,“ povedal v piatok novinárom Guterres, podľa ktorého Izrael bráni tomu, aby OSN na zabezpečenie pomoci využívala palestínsku civilnú políciu. „V Gaze panuje úplný chaos a na väčšine územia neexistuje žiadna autorita,“ uviedol ďalej.

Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

Svetová organizácia varovala, že v úzkom pobrežnom pásme, kde na území menšom ako Praha žije 2,3 milióna Palestínčanov, hrozí po viac ako ôsmich mesiacoch vojny medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas hladomor.

Izraelská armáda napriek odporu niektorých vládnych politikov v nedeľu oznámila, že v časti južnej Gazy každý deň na 11 hodín pozastaví vojenské operácie, aby uľahčila dodávky humanitárnej pomoci. Podľa Farhana Haqa, ktorý je zastupujúcim hovorcom Guterresa, ale boje spolu s rizikom zločinu bráni to, aby sa pomoc dostala do kritických oblastí.

„Izraelské úrady majú ako okupačná mocnosť povinnosť v čo najväčšej miere obnoviť verejný poriadok a bezpečnosť a umožniť bezpečný prísun humanitárnej pomoci, aby sa dostala k potrebným civilistom,“ konštatoval Haq.

Guterres požaduje mechanizmus, ktorý zaručí existenciu aspoň minimálneho množstva zákonov a verejného poriadku, ktoré distribúciu pomoci umožnia. Preto je podľa neho nevyhnutné dosiahnuť prímerie.

Pri vojenských operáciách izraelskej armády v piatok pri meste Rafah prišlo o život najmenej 63 Palestínčanov, uviedli palestínske úrady. Zrejme najväčší útok sa podľa nich odohral v humanitárnej zóne Mavásí, kde Izraelčania zabili najmenej 25 Palestínčanov, ďalších 50 ich utrpelo zranenia. Oblasť Mavásí je v oficiálnych oznámeniach a mapách armády židovského štátu vedená ako humanitárna zóna, a to odkedy Izraelčania do Rafáhu v máji prvýkrát vstúpili, pripomína Reuters. Izrael útok poprel.

„Nič nenasvedčuje tomu, že Izraelské obranné jednotky (IDF) by v oblasti uskutočnili podobnú akciu,“ uviedla izraelská armáda vo vyhlásení. Doplnila však, že incident naďalej prešetruje.

Vojna v Gaze sa začala po októbrovom teroristickom útoku Hamasu na Izrael, pri ktorom zomrelo takmer 1 200 ľudí a ďalších 250 bolo unesených. Pri izraelskej ofenzíve odvtedy prišlo o život vyše 37 000 Palestín­čanov a ďalších viac ako 85 600 bolo zranených, uvádzajú palestínski činitelia. Veľké časti Gazy sú zrovnané so zemou a miestni obyvatelia prežívajú vo veľmi ťažkých podmienkach.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Pásmo Gazy #útok na Izrael