Farage: Putinovu inváziu vyprovokovali EÚ a NATO. Hanebný krčmový povaľač, nešetrili ho kritici

K ruskej invázii na Ukrajinu vyprovokovalo ruského prezidenta Vladimira Putina rozširovanie Európskej únie a NATO na východ. Povedal to v rozhovore s verejnoprávnou vysielacou spoločnosťou BBC šéf britskej pravicovo populistickej strany Reform UK Nigel Farage, ktorý za to zožal kritiku naprieč politickým spektrom.

22.06.2024 17:20
debata (55)

Farage, ktorého strana by v nadchádzajúcich voľbách 4. júla podľa prieskumov mala získať milióny hlasov, povedal, že trvá na svojich slovách, ktoré zverejnil na sociálnych sieťach krátko po vpáde Ruska na Ukrajinu vo februári 2022. Uviedol vtedy, že ide o „dôsledok rozširovania EÚ a NATO“. Vojnu na Ukrajine údajne predvídal už v roku 2014.

„Bolo mi jasné, že neustále rozširovanie NATO a Európskej únie na východ zdáva tomuto mužovi (Putinovi) dôvod, aby svojim Rusom povedal ‚Zase idú po nás‘ a išiel do vojny,“ povedal Farage v rozhovore s BBC. „Túto vojnu sme vyprovokovali – samozrejme je to jeho (Putinova) chyba – využil zámienku, ktorú sme mu dali,“ dodal Farage.

Na otázku, čo si myslí o invázii na Ukrajinu a či obdivuje Putina, Farage povedal, že osobne ho nemá rád, ale „obdivuje ho ako politického činiteľa“, pretože má nad Ruskou federáciou „kontrolu“.

Ruské korytnačie tanky skončili na Ukrajine v plameňoch
Video
Ani „korytnačia“ pancierová úprava neochránila na ukrajinskom bojisku ruské tanky od zničenia. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Rusko ospravedlňuje svoju agresiu, ktorú nazýva špeciálnou vojenskou operáciou, ako súčasť širšieho boja so Západom, ktorý údajne chce Rusko oslabiť. Británia patrí k najdôležitejším dodávateľom vojenského materiálu pre brániacu sa Ukrajinu.

Top Gun v podaní NATO: stíhačky si precvičili dogfight
Video
Manévrovací súboj alebo dogfight stíhačky proti stíhačke je síce v najnovších vojnách skôr zriedkavý, ale cvičia ho aj piloti krajín NATO. Zdroj: NATO

Farage, ktorý bol dlhý čas jednou z hlavných tvárí kampane za vystúpenie Británie z EÚ a proti masovej imigrácii, patrí medzi najvýraznejších a tiež najkontroverznej­ších britských politikov. Jeho prekvapivý vstup do terajšieho volebného súperenia ďalej oslabuje konzervatívcov premiéra Rishiho Sunaka, ktorým prieskumy predpovedajú jasnú porážku od labouristov.

Philippines US Military Čítajte viac Americké himarsy sa triafajú. Do zbraní i psychiky Rusov

Posledné Farageove výroky vyvolali okamžité odsúdenie. Premiér Sunak povedal, že Farage sa „absolútne mýli“ a obvinil ho z appeasementu, politiky ústupkov, ktorá ohrozuje bezpečnosť Británie a jej spojencov a ešte viac povzbudzujú Putina. Ruského lídra zároveň obvinil z vypustenia nervovoparaly­tických látok do Británie. Labouristický poslanec a expert strany na obranu John Healey označil Farageove vyjadrenia za hanebné a populistického politika za Putinovho obhajcu.

Faragea kritizoval aj predseda opozičných labouristov Keir Starmer, ktorý je všeobecne považovaný za budúceho britského premiéra. Vyjadrenie označil za „hanebné“. Dodal, že iba Putin nesie zodpovednosť za ruskú agresiu na Ukrajine. Labouristická strana vždy podporovala Kyjev a toto je jednotný postoj celého britského parlamentu, zdôraznil Starmer. „Každý, kto sa usiluje o vstup do parlamentu, by mal mať naozaj jasno v tom, že Rusko je agresor,“ dodal.

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace zase označil Faragea za „krčmového povaľača, ktorý často hovorí "keby som ja riadil krajinu“, a prezentuje veľmi zjednodušené odpovede na zložité problémy".

Mnoho konzervatívnych politikov sa však zdržalo prílišnej kritiky Faragea, dodáva AP. Podľa nej sa totiž obávajú, že nadmerné slovné útoky ešte viac odradia mnohých voličov Konzervatívnej strany, ktorí sympatizujú s jeho tvrdou rétorikou v otázkach, ako je imigrácia a brexit.

Dumin Putin Čítajte viac Putinov tieň vstupuje na výslnie. Vybral si ho šéf Kremľa za nástupcu?

Farage sa k debate vyjadril aj na platforme X. „Putin urobil zle, keď vpadol do suverénnej krajiny a EÚ urobila zle, keď sa rozšírila na východ. Čím skôr si to uvedomíme, tým viac sa priblížime ukončeniu vojny a dosiahnutiu mieru,“ napísal.

55 debata chyba
Viac na túto tému: #Nigel Farage #vojna na Ukrajine