Škaredá, nepochopiteľná, prekrútená a hlúpa. Náhodný záznam z kamery zachytáva hrôzy na fronte na Ukrajine

Nový film ukrajinského režiséra Oleha Sencova, ktorý tento mesiac predstavia na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch, zachytáva hrôzy vojny v zákope na frontovej línii. 90-minútový záznam vznikol v čase, keď Sencov, ktorý sám bojuje na ukrajinskom fronte, nemal vedomosť o tom, že je jeho GoPro kamera zapnutá, informuje v sobotu na svojom webe britský denník The Guardian.

22.06.2024 16:50
debata (21)

Neupravená, miestami roztrasená snímka zachytáva vojakov v zákope, ako sa snažia zorganizovať evakuáciu skupiny spolubojovníkov, ktorí utrpeli zranenia a uviazli v pozíciách v prvej línii.

Hrôza vojny. Ako vyzerá Rusmi obliehaný Bachmut
Video
Hoci ukrajinské mesto Bachmut v Donecku nemá žiadny väčší strategický význam, ruskí okupanti sa ho po sérii porážok usilujú dobyť za každú cenu. A za sebou zanechávajú len hrôzu a smrť. Pozrite si, ako vyzerá Bachmut na videu ukrajinského ministerstva obrany a na zázname, ktorý na Twitteri zdieľala Maria Avdejevová, ktorá pre Pravdu poskytla viacero rozhovorov a dlhodobo dokumentuje ruskú inváziu. Archívne video.

Sencov, ktorý niekoľko rokov strávil ako politický väzeň v Rusku a v súčasnosti bojuje v ukrajinskej armáde, našiel záznam šesť mesiacov po spomínanej bitke. Prezeral si staré súbory na svojej GoPro kamere a uvedomil si, že bola v daný deň zapnutá.

„Práve som chcel všetko vymazať, keď som našiel toto a uvedomil som si, že mám veľmi zaujímavý odtlačok tejto bitky a vojny takej, aká naozaj je – škaredá, nepochopiteľná, prekrútená a hlúpa,“ povedal Sencov v rozhovore pre Guardian.

Vojna na Ukrajine z vlastného pohľadu: boje pri meste Lyman
Video
Ukrajinská brigáda Chartia v nasadení proti ruským okupantom pri meste Lyman. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany. Archívne video.

Ako dodal, ťažko nazvať tento záznam filmom v tradičnom zmysle slova. „Film by mal byť premyslený, plánovaný, editovaný. Toto je skôr náhodne nakrútený dokument vojny,“ podotkol.

Snímka s názvom „Real“ vznikla takmer presne pred rokom. Často sa v nej ozýva pískanie, hukot či pípanie, keď nad hlavami vojakov lietajú guľky a mínometné strely. Hlas Sencova je počuť pomerne často, divák však nikdy nevidí jeho tvár.

UA Vojak / UA Armáda / Čítajte viac Slovák bojuje v epicentre najväčších bitiek Charkovskej oblasti. Čo hovorí na situáciu?

Záznam končí tak nečakane, ako aj začína – v strede vety, s poznámkou, že zahynulo 22 ukrajinských vojakov. Z ľudí, ktorí sa nachádzali spolu so Sencovom v zákope a ktorých tváre sú na záberoch viditeľné, od nakrútenia tejto snímky niektorí utrpeli zranenia a traja už zahynuli, uviedol režisér.

Oleh Sencov sa narodil na Kryme. Po tom, čo Moskva polostrov v máji 2014 anektovala, ho zadržali ruské úrady a obvinili zo sprisahania s cieľom plánovania teroristických útokov. V roku 2015 bol režisér odsúdený na 20 rokov väzenia. V roku 2019 sa dostal na slobodu v rámci výmeny väzňov.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Oleh Sencov