Turisti z jachty ohňostrojom zapálili grécky ostrov Hydra, polícia zadržala 13 ľudí

Hasiči na viacerých miestach Grécka stále bojujú s lesnými požiarmi, zatiaľ čo niektorí ľudia sa napriek neustálym varovaniam správajú nezodpovedne a k vzniku požiarov tak v tomto suchom a horúcom počasí prispievajú.

22.06.2024 15:42 , aktualizované: 21:45
debata (1)

Agentúra DPA informovala okrem iného o lesnom požiari na ostrove Hydra spôsobenom ohňostrojom, ktorý robili turisti na jachte blízko pobrežia. V piatok zomrel päťdesiatpäťročný dobrovoľný hasič, ktorý pomáhal bojovať s požiarmi na severozápade Peloponézskeho polostrova v regióne Elida.

Grécko / Vrtuľník / Hasiči / Požiar / Čítajte viac Hasiči bojujú s požiarom pri Aténach, úrady nariadili evakuáciu

Podľa gréckych médií vypukol požiar na ostrove Hydra v piatok asi hodinu pred polnocou. Jeho pôvodcovia zo súkromnej jachty sa ho snažili uhasiť, čo sa im nepodarilo, a tak zavolali hasičov a utiekli. Plamene sa už podarilo dostať pod kontrolu, hasiči však mali prácu veľmi komplikovanú. Miesto požiaru je zo zeme neprístupné a muselo sa tak hasiť zo vzduchu a z mora.

Podľa miestnych úradov plamene spálili jediný borovicový les na tomto turistickom ostrove. Incident vyvolal v Grécku, ktoré bojuje s horúčavami, vlnu rozhorčenia. Jeden z príspevkov na sociálnych sieťach kritizoval „bohatých ľudí, ktorí majú viac peňazí ako rozumu“, napísal spravodajský server BBC News. Starosta mesta Hydra v rozhovore s gréckou stanicou ERT uviedol, že mesto podá na posádku lode trestné oznámenie.

Podvečer polícia zadržala 13 ľudí, ktorí sú podozriví, že odpálením zábavnej pyrotechniky z jachty spôsobili lesný požiar na ostrove Hydra. Trinásť ľudí, ktorí boli zadržaní a sú podozriví zo zapríčinenia tohto požiaru, predvedú v nedeľu pred prokurátora. O totožnosti podozrivých nie sú známe žiadne podrobnosti.

Grécko, Rodos, požiare lesné Čítajte viac Ovplyvnil vašu dovolenku v Grécku oheň? Peniaze z cestovného poistenia zďaleka nie sú samozrejmosť

Za uplynulých 24 hodín vypuklo podľa agentúry DPA v Grécku 64 požiarov lesa a porastu. Problematická je situácia najmä na severozápade Peloponézskeho polostrova, kde muselo byť preventívne evakuovaných sedem lokalít. Hasiči a dobrovoľníci tam bojovali s plameňmi celú noc. Situáciu teraz síce majú pod kontrolou, ale očakáva sa silný vietor, uviedla stanica ERT.

V sobotu podľa agentúry Reuters desiatky hasičov, podporovaných dvoma lietadlami a piatimi vrtuľníkmi, bojovali tiež s požiarom na ostrove Andros v Egejskom mori.

Požiar na gréckom ostrove Rodos. Čítajte viac Útek z gréckeho pekla: Cestovná kancelária reaguje na slová klienta

Grécko sužujú lesné požiare každoročne. Aj teraz k nim prispieva suché a horúce počasie a teploty až 40 stupňov Celzia. Civilná obrana varovala pred trvajúcim nebezpečenstvom aj pre tento víkend, keď sa očakáva silný vietor. Ten prispieva k šíreniu požiarov, ale tiež komplikuje hasičom prácu pri hasení zo vzduchu.

Niektoré požiare vzniknú z nedbanlivosti, iné úmyselne. Chytiť podpaľača je ťažké, nedávno sa však miestnym úradom podarilo napríklad dolapiť muža, ktorý založil požiar východne od Atén. Hasiči potom s plameňmi bojovali dva dni. Podpaľača zachytili pri trestnom čine kamery.

V Grécku sa podľa DPA vlani výrazne zvýšili tresty za podpaľačstvo i spôsobenie požiaru z nedbanlivosti. Okrem pokút možno po novom uložiť až desaťročné väzenie aj za spôsobenie požiaru nedbanlivosťou.

Návrat dovolenkárov z horiaceho Grécka: Ako na Titanicu
Video
Archívne video.

Vlani v lete Grécko postihli veľmi silné požiare, ktoré si v júli vyžiadali tri desiatky obetí. Na ostrove Rhodos museli v júli pre rýchlo sa šíriaci oheň evakuovať vyše 20 000 ľudí. Mnohí turisti vtedy opísali evakuáciu ako chaotickú, na sociálnych sieťach sa objavili zábery desiatok turistov utekajúcich po ceste pred ohňom a dymom. Niekoľko tisíc turistov odviezli z pláží desiatky lodí, pobrežnej stráže i súkromníkov.

Najhoršie lesné požiare v novodobej gréckej histórii vypukli 23. júla 2018 pri obci Mati, ktorá leží východne od Atén, a v ďalšom regióne západne od Atén. Pre vyprahnutú pôdu a silný vietor sa šírili tak rýchlo, že mnoho ľudí nestačilo utiecť a uhoreli či sa udusila. Niektorí sa utopili, keď sa v zúfalstve snažili pred ohňom zachrániť v mori. Celkovo vtedy zomrelo 104 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #lesné požiare