USA stiahli lietadlovú loď USS Dwight D. Eisenhower z Červeného mora

Americká armáda po niekoľkomesačnom nasadení, ktoré bolo reakciou na rozsiahly útok palestínskej militantnej organizácie Hamas na Izrael, stiahla z Červeného mora späť do USA svoju lietadlovú loď USS Dwight D. Eisenhower a jej sprievodné plavidlá. Podľa agentúry DPA to v sobotu oznámilo velenie americkej armády pre Blízky východ.

23.06.2024 06:00
debata (14)
Na húsiovcov poslali USA lietadlovú loď Dwight D. Eisenhower
Video

Toto plavidlo nahradí lietadlová loď USS Theodore Roosevelt, ktorá sa do Červeného mora presunie na budúci týždeň z Indopacifiku.

Viac ako sedem mesiacov sa lietadlová loď Dwight D. Eisenhower a jej podporné plavidlá podieľali na ochrane komerčných lodí v Červenom mori a Adenskom zálive, ako aj na záchrane námorníkov a odstrašovaní húsijských milícií v Jemene, povedal hovorca Pentagónu Pat Ryder. Americký minister obrany Lloyd Austin sa rozhodol, že jej nasadenie tretíkrát nepredĺži.

Lietadlová loď bola zapojená do medzinárodnej vojenskej operácie koalície štátov vedenej USA s názvom Prosperity Guardian, ktorej cieľom je zaistenie bezpečnej plavby v Červenom mori a Adenskom zálive. Operácia je reakciou na útoky húsíov na medzinárodnú dopravu v tejto oblasti, ktoré sa začali po vypuknutí vojny medzi Izraelom a Hamasom v Pásme Gazy v októbri 2023.

Húsíovia, ktorí od roku 2014 ovládajú časti Jemenu, sa na znak podpory Palestínčanov v Pásme Gazy zameriavajú na lode smerujúce do izraelských prístavov alebo na lode vlastnené izraelskými spoločnosťami. Zaútočili aj na americké a britské lode pri pobreží Jemenu po tom, čo obe krajiny vykonali nálety na jej pozície.

Americké sily počas uplynulých 24 hodín zničili v Červenom mori tri bezposádkové plavidlá jemenských povstalcov húsíov, uviedlo v noci podľa agentúry Reuters na nedeľu ústredné velenie americkej armády (CENTCOM).

CENTCOM tiež uviedlo, že húsíovia, ktorí ovládajú najľudnatejšie oblasti Jemenu, okrem toho vypálili do Adenského zálivu tri protilodné balistické rakety. Údajne neboli hlásené žiadne zranenia ani významné škody na amerických alebo obchodných plavidlách.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #lietadlová loď #USS Dwight D. Eisenhower