851. deň: Kyjev útočil na Sevastopoľ strelami ATACMS, Moskva z toho viní USA. Celá Ukrajina sa ponorí do tmy

Piati ľudia vrátane dvojročného dieťaťa prišli o život pri ukrajinskom raketovom útoku na ruskom ovládané mesto Sevastopoľ na anektovanom Krymskom polostrove, uviedol v nedeľu na platforme Telegram Moskvou dosadený gubernátor mesta Michail Razvožajev. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že USA , ktoré dodali Ukrajine strely ATACMS, sú predovšetkým zodpovedné za raketový útok na civilistov v Sevastopoli. Ukrajinská energetická spoločnosť Ukrenerho avizuje celoplošný výpadok v dodávkach elektriny, ku ktorému dôjde v pondelok na celom území Ukrajiny z dôvodu zvýšeného počtu útokov na elektrárne a energetickú infraštruktúru.

23.06.2024 06:30 , aktualizované: 21:40
Doneck / Časiv Jar / Raketa / Foto: ,
Ukrajinskí vojaci pália na ruské pozície na frontovej línii v smere na Časiv Jar v Doneckom regióne, 21. jún 2024
debata (453)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 851 dní
  • ISW: Rusi pripravujú letnú ofenzívu v Donbase, možno ju už začali
  • Rusko obvinilo USA zo zodpovednosti za raketový útok v Sevastopole
  • Ukrajina opäť avizuje odstávky v dodávkach elektriny
Rusi používajú na bombardovanie novú obriu kĺzavú bombu FAB-3000
Video
Zdroj: X
vojna na ukrajine, charkov Čítajte viac 850. deň: Po útoku v Charkove traja mŕtvi a 50 zranených. Zelenskyj: Tento teror môžeme zastaviť, potrebujeme odvážne rozhodnutia partnerov

21:31 Ukrajinská energetická spoločnosť Ukrenerho avizuje celoplošný výpadok v dodávkach elektriny, ku ktorému dôjde v pondelok na celom území Ukrajiny z dôvodu zvýšeného počtu útokov na elektrárne a energetickú infraštruktúru.

Kvôli intenzívnym útokom ruskej armády museli od mája na Ukrajine opäť obmedziť dodávky elektriny. Distribučné spoločnosti vydávajú harmonogramy, podľa ktorých odberatelia vedia, kedy na ich odbernom mieste dôjde k prerušeniu dodávok elektriny.

Závažnejšie výpadky sa začnú od nedeľnej polnoci a potrvajú do pondelkovej polnoci, uviedla spoločnosť Ukrenerho, pričom dodala, že najväčší výpadok nastane v pondelok od 19.00 h do 23.00 h miestneho času. Ozrejmila, že je to spôsobené „nárastom spotreby na začiatku pracovného týždňa a zložitou situáciou v energetickom systéme po masívnych ruských útokoch“.

Ukrajina je po útokoch ruskej armády čoraz viac nútená dovážať elektrinu zo susedných krajín, čo jej však na druhej strane umožňuje obmedziť výpadky v dodávkach elektriny na určité hodiny dňa, najmä popoludní. (afp, tasr)

17:04 Pri ukrajinskom raketovom útoku bolo v Sevastopole na Krymskom polostrove zabitých najmenej päť ľudí a na 120 ľudí sa zranilo. Podľa ruskej štátnej agentúry TASS to dnes uviedol Moskvou dosadený gubernátor mesta Michail Razvožajev. (tass, čtk)

16:48 Najmenej jednu obeť a štyroch zranených si v nedeľu vyžiadal útok ruskej armády na mesto Charkov na severozápade Ukrajiny. Ako na sociálnych sieťach informoval gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov, ruská armáda zasiahla objekty civilnej infraštruktúry, ako aj štvrť s rodinnými domami.

Aj na sociálnych sieťach sa objavili správy od diskutérov, že v meste počuť výbuchy rôznej intenzity. Podľa Synehubova boli pri najnovšom útoku na Charkov zrejme použité kĺzavé bomby.

Kĺzavé bomby FAB-1500 majú navádzací systém a výsuvné krídla, ktoré im umožňujú doplachtiť k cieľu. Dokážu spôsobiť až 15-metrový kráter. Bomba má základ z klasických bômb z čias Sovietskeho zväzu.

Doprava na linkách metra v Charkove je od vyhlásenia poplachu v meste dočasne pozastavená. Všetky stanice fungujú výlučne ako kryty civilnej obrany. Obnovenie premávky bude oznámené dodatočne, uviedlo vedenie metra vo svojom kanáli na platforme Telegram. Vo viacerých mestských častiach Charkova v dôsledku útokov ruskej armády vypadli dodávky elektriny. Niekde netečie ani voda.

Rusko spustilo v máji v Charkovskej oblasti novú ofenzívu, pričom už zabralo značné územie. Pri svojich útokoch sa stále viac zameriava na mesto Charkov – druhé najväčšie mesto Ukrajiny -, kde v máji Ruskom vypálená riadená bomba zasiahla hypermarket so stavebninami a pripravila o život 16 ľudí. Desiatky ďalších civilistov vtedy utrpeli zranenia. (tasr, bbc.com)

16:18 Ruské ministerstvo obrany v nedeľu uviedlo, že Spojené štáty, ktoré dodali Ukrajine strely ATACMS, sú predovšetkým zodpovedné za raketový útok na civilistov v meste Sevastopol na Moskvou anektovanom Krymskom polostrove.

„Zodpovednosť za úmyselný raketový útok na mierumilovných obyvateľov Sevastopolu nesie predovšetkým Washington, ktorý dodal tieto zbrane Ukrajine,“ napísalo ministerstvo na platforme Telegram. (reuters, tasr)

16:08 Traja ľudia vrátane dvojročného dieťaťa prišli o život pri ukrajinskom raketovom útoku na ruskom ovládané mesto Sevastopol na anektovanom Krymskom polostrove, uviedol v nedeľu na platforme Telegram Moskvou dosadený gubernátor mesta Michail Razvožajev.

Ako dodal, približne 100 ďalších ľudí utrpelo zranenia. Sevastopol je prístavným mestom a námornou základňou na brehu Čierneho mora na polostrove Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014. Krym je pravidelným terčom paľby z Ukrajiny, počet obetí a zranených z nedele je podľa agentúry AFP však nezvyčajne vysoký.

Razvožajev ďalej uviedol, že Ukrajina odpálila päť rakiet, ktoré ruská protivzdušná obrana zachytila nad Čiernym morom, ich fragmenty však dopadli na pevninu a kúsky šrapnelov spôsobili ľuďom zranenia.

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu uviedlo, že Ukrajina útočila na „civilnú infraštruktúru mesta Sevastopol s taktickými strelami ATACMS dodanými USA a vybavenými kazetovými hlavicami“.

Podľa juhoruskej Belgorodskej oblasti Viačeslava Gladkova zabil ukrajinský dron v meste Graivoron v nedeľu aj ďalšieho muža po tom, čo zasiahol parkovisko neďaleko viacposchodovej bytovky. (reuters, afp, tasr)

13:52 Ukrajinské jednotky zničili dronovú základňu ruskej armády v ruskom Krasnodarskom kraji, uviedlo na platfrome Telegram v nedeľu ukrajinské námorníctvo. Zničenie skladov, výcvikových zariadení a kontrolných bodov pre drony v spomenutej oblasti východne od Moskvou anektovaného ukrajinského polostrova Krym potvrdili aj družicové zábery, dodalo námorníctvo, ktoré zverejnilo aj fotografie.

Misia bola uskutočnená vo štvrtok v noci ukrajinským dronovým útokom v spolupráci s ukrajinskou tajnou službou SBU, uvádza sa vo vyhlásení.

Ruské ministerstvo obrany v ten deň informovalo o odvrátení veľkého dronového útoku Ukrajiny na juhu Ruska. Gubernátor Krasnodarského kraja Veniamin Kondraťjev však hlásil niekoľko úderov dronov a dodal, že úlomky zostrelených dronov zasiahli kotolňu a ropnú rafinériu.

Ruské úrady v nedeľu uviedli, že nad západnými oblasťami krajiny zostrelili v noci na nedeľu viac než 30 dronov – len niekoľko hodín po tom, čo si ruský bombový útok na druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov vyžiadalo tri obete na životoch a desiatky zranených.

Jedna zo štyroch ruských leteckých bômb zasiahla v sobotu popoludní päťposchodovú obytnú budovu, uviedli tamojší predstavitelia. Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov dodal, že 41 ľudí utrpelo zranenia. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku vo videoposolstve vyzval partnerov Ukrajiny na posilnenie jej protivzdušnej obrany.

Ruská protivzdušná obrana v nedeľu spresnila, že nad Brianskou, Lipeckou a Tulskou oblasťou zostrelila dovedna 33 ukrajinských dronov. Podľa ruského ministerstva obrany k zraneniam ani škodám nedošlo. (tasr)

11:52 Ruská armáda zvyšuje tempo útočných operácií v Doneckej oblasti a zároveň znižuje intenzitu útokov v Charkivskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Uviedol to vo svojej najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), podľa ktorého to môže naznačovať prípravy na ruskú letnú ofenzívu, ak nie jej začiatok.

Podľa vojenských analytikov primárnym cieľom ruských útočných operácií v Charkivskej oblasti je odpútanie a viazanie ukrajinských síl, aby ruskí vojaci mohli byť aktívnejší v iných častiach frontovej línie.

Ruská armáda totiž zvýšila intenzitu útokov na fronte Toreck-Horlivka v Doneckej oblasti. Okrem toho si ruské sily v tejto oblasti udržali vysokú intenzitu ostreľovania v smere na Časiv Jar a v okolí Avdijivky. (sita, pravda.com.ua)

9:46 Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na nedeľu zostrelila nad Kyjevskou oblasťou dve z troch striel vypustených z Ruska. Padajúce trosky zranili dve osoby, hlásili aj poškodenie domov a obytných budov. V Kyjeve bol vyhlásený letecký poplach.

Veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk vo svojom príspevku v aplikácii Telegram nespresnil, čo sa stalo s treťou strelou. Šéf štátnej správy Kyjevskej oblasti Ruslan Kravčenko informoval o dvoch zranených osobách. Trosky podľa neho poškodili šesť viacpodlažných obytných budov a viac ako 20 domov. Okrem toho bola poškodená aj čerpacia stanica, lekáreň, administratívna budova a tri vozidlá.

V Kyjeve, v jeho okolí a niekoľkých ďalších regiónoch na Ukrajine sa približne o 04.50 h miestneho času rozozvučal letecký poplach, ktorý trval zhruba hodinu. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko na Telegram napísal, že v meste bolo počuť výbuchy a ľudí vyzval, aby zostali v krytoch. Informoval aj o činnosti protivzdušnej obrany.

Svedkovia takisto hlásili výbuchy v Kyjeve a jeho okolí. Podľa nich to pripomínalo zvuk zásahov systémami protivzdušnej obrany. Ukrajinské vzdušné sily zaznamenali riadenú strelu v smere na mesto Vasylkiv juhozápadne od Kyjeva, kde sa nachádza vojenské letisko. (reuters, tasr, bbc.com)

8:51 Christopher Chivvis z amerického vplyvného think tanku Carnegie Endowment for International Peace v článku pre The Guardian píše o tom, ako môže Ukrajina skutočne vyhrať vojnu. Článok v rubrike názorov má titulok Prijatie Ukrajiny do NATO by bola chyba pre Ukrajinu aj NATO.

vojna na Ukrajine, Časiv Jar Čítajte viac Expert z vplyvného amerického think tanku: Kyjev by sa nemal snažiť dostať do NATO a Biden by to mal prestať zvažovať

6:30 Ruská meniaca sa taktika vytvorila bezprecedentný tlak na už aj tak otrasený energetický systém Ukrajiny, uviedla americká CNN.

Ukrajinská energetická sieť je od začiatku vojny pevne v hľadáčiku ruských rakiet, ale tento rok sa Moskva začala špecificky zameriavať na zariadenia na výrobu energie – tepelné elektrárne, vodné elektrárne, dokonca aj zásobníky energie – čo je výrazný posun v taktike oproti predchádzajúcej zime, keď boli útoky menej presné a poškodenie sa ľahšie opravovalo. Odborníci tvrdia, že Rusko používa lepšie zbrane a využíva slabú ukrajinskú protivzdušnú obranu, píše CNN.

Na ukrajinskej rekonštrukčnej konferencii v Berlíne v polovici júna prezident Volodymyr Zelenskyj opísal rozsah ničenia z prvých šiestich útokov. „Ruské raketové a bezpilotné útoky už zničili 9 GW kapacity, zatiaľ čo maximálna spotreba energie na Ukrajine bola minulú zimu 18 GW. Takže polovica z toho už neexistuje,“ povedal.

Úradníci a energetici teraz uznávajú, že neexistuje spôsob, ako sa túto zimu vyhnúť výpadkom prúdu. Úlohou teraz je jednoducho ich minimalizovať.

„Ak neobnovíme existujúce poškodené elektrárne, ak nezlepšíme prepojovaciu kapacitu pre vstup, ak nepostavíme tieto distribuované generátory, aspoň na niektorých miestach… ľudia budú mať elektrinu za menej ako štyri hodín denne,“ hovorí Dmytro Sakharuk, výkonný riaditeľ DTEK, najväčšej ukrajinskej súkromnej energetickej spoločnosti.

„Do začiatku vykurovacej sezóny nám zostáva 120 dní,“ varuje. „Nemôže to byť ako obvykle.“

Ukrajina sa snaží tento problém riešiť rôznymi spôsobmi. Okrem toho, že prestavujú, čo sa dá, v niektorých prípadoch s použitím dielov z vyradených elektrární v Európe, úradníci a energetické spoločnosti sa snažia zabezpečiť čo najviac generátorov a plynových turbín na podporu kritickej infraštruktúry cez zimu a spolupracujú s európskymi partnermi na zvýšení dovozu elektriny. Pred rozsiahlou ruskou inváziou vo februári 2022 bola Ukrajina čistým vývozcom elektriny a počas vojny bola dokonca schopná obnoviť niektoré exporty. To sa zastavilo v marci, uviedla CNN.

Keď úsilie na strane ponuky zanikne, zostáva už len znížiť dopyt. A to znamená žiadať ešte viac obetí od už beztak unaveného ukrajinského ľudu. „Požiadali sme našich ľudí… aby boli pripravení pochopiť situáciu, podporiť Ukrajinu, podporiť našich pracovníkov v energetike,“ hovorí Svitlana Grinčuková, námestníčka ministra energetiky. „Nazývame to druhá predná línia, energia.“

Vláda sa snaží podporiť kúpu solárnych panelov či tepelných čerpadiel, železnice zredukovali niektoré spoje a vo vládnych budovách zastavili používanie klimatizácie či vonkajšie osvetlenie.

Pokročilejšie systémy protivzdušnej obrany sú však jediným spôsobom, ako ochrániť celé elektrárne a zabrániť tomu, aby sa účet za rekonštrukciu vyšplhal nahor, pripomína CNN. Niečo sa v tomto smere pohlo, dodávku protiraketových systémov Patriotov prisľúbili viaceré krajiny.

6:30 Ukrajina v noci na nedeľu na ruské územie vyslala desiatky bezpilotných lietadiel, žiadne škody však hlásené neboli. S odvolaním sa na ruských predstaviteľov o tom informuje agentúra Reuters.

Najmenej 23 dronov bolo zničených nad Brjanskou oblasťou, ktorá hraničí so severom Ukrajiny, uviedol na platforme Telegram gubernátor oblasti Alexander Bogomaz. Ruská protivzdušná obrana tiež zničila drony nad Smolenskou oblasťou, uviedol gubernátor Vasilij Anochin. Koľko dronov bolo takto zneškodnených však nespresnil. Šéfovia oboch oblastí uviedli, že podľa dostupných informácií nedošlo k obetiam na životoch a neboli zaznamenané žiadne škody. V Lipeckej oblasti zazneli výstražné sirény.

Reuters sa nepodarilo tvrdenia gubernátorov overiť a Ukrajina vec nekomentovala. Kyjev však často uvádza, že jeho údery na ruskom území majú oslabiť ruskú bojaschopnosť a sú odpoveďou na neustále ruské letecké útoky na ukrajinskú energetickú, vojenskú a dopravnú infraštruktúru.

© Autorské práva vyhradené

453 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine