Expert z vplyvného amerického think tanku: Kyjev by sa nemal snažiť dostať do NATO a Biden by to mal prestať zvažovať

Christopher Chivvis z think tanku Carnegie Endowment for International Peace v článku pre The Guardian píše o tom, ako môže Ukrajina skutočne vyhrať vojnu. Článok v rubrike názorov má titulok Prijatie Ukrajiny do NATO by bola chyba pre Ukrajinu aj NATO.

23.06.2024 08:45
vojna na Ukrajine, Časiv Jar Foto: ,
Ukrajinský vojak pripravuje húfnicu "Gvozdika" na streľbu na ruské pozície. Časiv Jar, Ukrajina, 22. júna 2024.
debata (71)

„Ukrajina a jej priaznivci žiadajú Biely dom o silnejší prísľub priviesť krajinu do NATO na júlovom summite vo Washingtone. Ich tlak je pochopiteľný – ide však o nebezpečnú myšlienku, ktorá by zaviazala USA k dlhodobej obrane Ukrajiny a zároveň vytvorila veľkú zraniteľnosť pre NATO. Aiancia by skončila ako slabšia, nie silnejšia než dnes. Členstvo v NATO tiež nie je pre Ukrajinu najlepšou voľbou,“ píše Chivvis v britskom denníku The Guardian.

Podľa neho aplikácia článku 5, ktorý zaväzuje štáty NATO navzájom si pomôcť pri napadnutí, by bola po vojne na Ukrajine veľmi problematická a nevie o žiadne serióznej vojenskej analýze, čo by znamenal takýto záväzok.

„Za takmer každého predstaviteľného konca vojny bude Ukrajina čeliť nepriateľstvu zo strany Ruska, ktoré zostane vojensky oveľa schopnejšie ako Ukrajina. V súčasnosti má Ukrajina v zbrani viac ako 300 000 mužov . Táto armáda bude musieť byť demobilizovaná, keď sa vojna skončí, ak má existovať nádej na reštart ukrajinskej ekonomiky. To znamená, že ak by sa Ukrajina pripojila k NATO, ostatní členovia aliancie by museli nasadiť svoje vlastné sily, pravdepodobne vo značnom počte, priamo na Ukrajine na dobu neurčitú,“ uviedol.

Rieka nie je prekážkou. Manévre NATO na cvičení Steadfast Defender
Video

Predpokladá, že USA by nenasadili sily v rozsahu potrebnom na obranu Ukrajiny. Napriek tomu, že štáty v Európe zvýšia výdavky na obranu, bude trvať roky, „kým znovu vybudujú svoju vojenskú silu“. Jadrové zbrane túto medzeru nezacelia, tvrdí a dodáva, že „myšlienka, že NATO by bolo ochotné viesť jadrovú vojnu s Ruskom, aby ochránilo Ukrajinu, čo by mohlo viesť k zániku civilizácie, ako ju poznáme, je len fantázia“.

„Záväzok NATO brániť Ukrajinu ako spojenca by preto mohol mať o niečo väčšiu cenu ako papier, na ktorom bol napísaný. To by spochybnilo existujúce záväzky voči iným spojencom, oslabilo by to alianciu a ďalšie globálne záväzky USA,“ píše Chivvis v The Guardian.

„Každý, kto uznáva, že táto vojna sa bude musieť skončiť rokovaniami – vrátane samotnej Bidenovej administratívy – by sa preto v tejto chvíli nemal zaviazať, že privedie Ukrajinu do NATO. Gestá smerom k členstvu v NATO by tiež zahrali do Putinovho rozprávania o vojne, ktorú čiastočne odôvodnil tým, že bojuje proti agresívnemu expanzívnemu NATO,“ uviedol a dodáva, že sú aj lepšie možnosti.

„NATO už prisľúbilo Ukrajine stovky miliárd, čo je mimoriadne štedrá suma. Ukrajinskí lídri by mali prestať žiadať o členstvo v NATO a Bidenova administratíva by to mala prestať zvažovať. Summit (v júli vo Washingtone) by sa mal namiesto toho zamerať na ukončenie vojny a naštartovanie Ukrajiny na ceste k oživeniu. Toto je jediný spôsob, ako môže Ukrajina prekvitať a tak skutočne vyhrať túto vojnu,“ dodal Chivvis.

Christopher Chivvis je vedúcim pracovníkom nadácie Carnegie Endowment for International Peace, kde riadi program American Statecraft. V rokoch 2018 až 2021 pôsobil ako národný spravodajský dôstojník USA pre Európu. Nadácia patrí k popredným svetovým think tankom. Svoju pobočku v Moskve bola nútená uzavrieť v apríli 2022 a v roku 2023 ju Rusko zaradilo na zoznam zahraničných agentov.

71 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #NATO #vojna na Ukrajine