Marcos: Filipíny nevyvolávajú vojny, nenecháme sa zastrašiť ani utláčať

Filipíny nevyvolávajú vojny a vždy sa budú usilovať o mierové urovnanie sporov, vyhlásil v nedeľu filipínsky prezident Ferdinand Marcos mladší v súvislosti s eskaláciou námorných konfrontácií s Čínou. Zároveň uistil, že Filipíny sa nikdy nenechajú nikým zastrašiť ani utláčať.

23.06.2024 10:21
Ferdinand Marcos Foto: ,
Filipínsky prezident Ferdinand Marcos mladší
debata

"Pri obrane národa zostávame verní našej filipínskej povahe, že by sme chceli všetky tieto otázky vyriešiť mierovou cestou, povedal Marcos v prejave adresovanom jednotkám západného veliteľstva, ktoré má na starosti dohľad nad Juhočínskym morom.

V pondelok došlo vo vodách v okolí Spratlyho ostrovov k zrážke čínskeho plavidla s filipínskou zásobovacou loďou. Čína tvrdí, že plnú zodpovednosť za incident nesú Filipíny.

India verzus Čína: ako súperia najľudnatejšie atómové veľmoci
Video

Filipínska armáda zase v stredu uviedla, že čínska pobrežná stráž tento týždeň v Juhočínskom mori nezákonne vstúpila na palubu filipínskych námorných lodí a došlo k stretu, pri ktorom bol vážne zranený jeden námorník.

„Pri plnení našich povinností sa neuchýlime k použitiu sily alebo zastrašovaniu, ani nikomu úmyselne nespôsobíme zranenie alebo ujmu,“ vyhlásil líder Filipín, pričom vo svojom prejave priamo nemenoval Čínu.

Čína Filipíny more Juhočínske loď Čítajte viac Čínska pobrežná stráž vtrhla na palubu filipínskych lodí v Juhočínskom mori

Čína si nárokuje takmer celé Juhočínske more a odmieta konkurenčné nároky iných krajín v tomto regióne. V oblasti je preto dlhodobo napätá situácia.

Medzinárodný arbitrážny súd už v roku 2016 odmietol nároky Pekingu na takmer celú obchodnú cestu v Juhočínskom mori. Čína sa však nezúčastnila na súdnom pojednávaní a jeho verdikt neakceptuje.

filipíny, juhočínske more Čítajte viac Filipíny obvinili Čínu z odpočúvania: Čínski diplomati pod paľbou kritiky
debata chyba
Viac na túto tému: #vojna #Filipíny #Ferdinand Marcos