Moskva zvažuje skrátenie lehoty na rozhodnutie o použití jadrových zbraní

Rusko by mohlo skrátiť lehotu na rozhodovanie o použití jadrových zbraní, pokiaľ by Moskva usúdila, že sa hrozba pre krajinu stupňuje, uviedol predseda obranného výboru ruskej Štátnej dumy Andrej Kartapolov.

23.06.2024 14:18
Ruské jadrové manévre / Stíhačka / Bombardér /... Foto:
Fotografia zverejnená ruským ministerstvom obrany zachytáva stíhačky MiG-31 a strategické bombardéry Tu-22M3, ktoré sú súčasťou rusko-bieloruských manévrov zahŕňajúcich cvičenia spojených s použitím taktických jadrových zbraní, 10. jún 2024
debata (68)

Vojna na Ukrajine vyvolala najväčší spor medzi Ruskom a Západom od čias kubánskej krízy v roku 1962. Ruský prezident Vladimir Putin preto už minulý mesiac vyhlásil, že by krajina mohla zmeniť oficiálnu jadrovú doktrínu, ktorá stanovuje podmienky využitia týchto zbraní.

Vladimir Putin mal prejav o stave krajiny. Spomenul aj jadrové zbrane (Archívne video)
Video

„Pokiaľ uvidíme, že výzvy a hrozby narastajú, znamená to, že môžeme upraviť nejaké časti (v doktríne) týkajúce sa načasovania využitia jadrových zbraní,“ uviedol v nedeľu Kartapalov.

Predseda obranného výboru ruskej Štátnej dumy, ktorý v minulosti zastával pozíciu veliteľa ruských síl v Sýrii, však dodal, že je momentálne ešte skoro hovoriť o konkrétnych zmenách.

Vladimir Putin, Moskva, Rusko Čítajte viac Putin varuje Západ: Jadrové zbrane sú pripravené. Rusom pripomenul staré sovietske heslo

Súhrn pravidiel z roku 2020 stanovuje, že prezident môže zvážiť využitie jadrových zbraní ako odpoveď na jadrový útok, využitie iných zbraní hromadného ničenia či konvenčných zbraní voči Rusku, pokiaľ je ohrozená samotná existencia štátu.

Rusko-bieloruské jadrové manévre

Ruskí a bieloruskí vojaci začali druhú etapu manévrov, ktoré zahŕňajú cvičenia týkajúce sa použitia taktických jadrových zbraní.

Fotogaléria
Fotografia zverejnená ruským ministerstvom...
Ruský bombardér Tu-22M3, ktorý sa zúčastňuje na...
+1Ruská armáda počas príprav na spoločné...

Putin v júni však vyhlásil, že Rusko nemá potrebu použiť jadrové zbrane, aby si zabezpečilo víťazstvo na Ukrajine. Ide doposiaľ o najsilnejší signál Kremľa, že konflikt neprerastie do jadrovej vojny, aj keď zmeny jadrovej doktríny nevylučuje. Minulý týždeň dokonca uviedol, že zmena môže byť potrebná, keďže protivníci Ruska vyvíjajú taktické nukleárne zbrane.

Rusko a Spojené štáty sú najväčšími jadrovými mocnosťami, ktoré vlastnia takmer 90 percent všetkých jadrových zbraní sveta, uvádza Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru (SIPRI). Ústav zároveň dodal, že v januári bolo celosvetovo na skladoch pripravených na možné použitie 9 585 jadrových hlavíc z odhadovaného celkového počtu 12 121.

Stoltenberg Čítajte viac NATO zvažuje uviesť jadrové zbrane do stavu pohotovosti. Reaguje na rastúce hrozby
68 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #jadrové zbrane