V ruskom Dagestane sa strieľalo, horeli synagógy. Zomrelo 15 policajtov a päť ozbrojencov

Neznámi ozbrojenci v nedeľu zaútočili na synagógu a pravoslávne chrámy v Dagestanskej republike na juhu Ruskej federácie, pričom zabili jedného kňaza a 15 policajtov. Podľa agentúry AFP o tom informovala dagestanská pobočka ruskej Národnej agentúry na boj s terorizmom (NAK).

23.06.2024 18:28 , aktualizované: 24.06.2024 05:28
debata (19)

V oficiálnom vyhlásení zverejnenom tlačovou agentúrou RIA Novosti sa uvádza, že v nedeľu podvečer došlo v dagestanských mestách Derbent a Machačkala k ozbrojeným útokom na dva pravoslávne chrámy, dve synagógy a post dopravnej polície.

Predseda rady Ruskej federácie židovských obcí Boruch Gorin v statuse na platforme Telegram napísal, že „synagóga v Derbente horí“. Dodal, že vypálená bola aj synagóga v Machačkale.

Podľa spravodajstva agentúry RIA Novosti polícia po útoku spustila pátranie po jeho páchateľoch. Miestne médiá informovali, že v oboch mestách bolo počuť streľbu.

VAROVANIE: Video nemusí byť vhodné pre citlivé povahy.

Prípadom sa začala zaoberať republiková prokuratúra i Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), ktorý tento čin predbežne kvalifikoval ako teroristický útok.

Príslušné úrady v Derbente vydali zákaz zhromažďovania a vyzvali obyvateľstvo, aby dôverovalo len informáciám z oficiálnych zdrojov.

Dagestanský prezident Sergej Melikov v statuse na platforme Telegram napísal, že neznámi útočníci sa útokmi v Derbente a Machačkale pokúsili destabilizovať situáciu v spoločnosti.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov v reakcii na útoky v Dagestane vyhlásil, že „to vyzerá ako provokácia, ktorej cieľom je vyvolať nevraživosť medzi konfesiami“. Vyhlásil, že páchatelia tohto činu „sú neľudia“ a že ich treba zlikvidovať priamo na mieste.

V ruskom Dagestane, regióne na brehoch Kaspického mora, pokračuje pátranie po možných komplicoch páchateľov nedeľňajších útokov, ktoré si vyžiadali životy najmenej 15 policajtov a niekoľkých civilistov. Podľa štátnej agentúry TASS to uviedol ruský Národný protiteroristický výbor (NAK). Príslušníci bezpečnostných zložiek zabili celkovo päť ozbrojených útočníkov, z toho dvoch v Derbente a troch v miestnej metropole Machačkale. Cieľmi útokov boli dva kostoly, dve synagógy a policajné stanovište.

Šéf Dagestánu Sergej Melikov vo vyhlásení na svojom telegramovom profile informoval o až šiestich zabitých útočníkoch; nie je jasné, aký údaj je presný.

K zodpovednosti za činy sa zatiaľ nikto neprihlásil. Server Kommersant už v nedeľu večer informoval, že sa do nich zapojili dvaja synovia a synovec šéfa dagestánskeho Sergokalinského okresu Magomeda Omarova, ktorých bezpečnostné zložky „zlikvidovali“. Podľa TASS policajti Omarova zadržali a na policajnej stanici podal svedectvo. Regionálna kancelária vládnej strany Jednotné Rusko potom v noci oznámila, že Omarov bol zo strany vylúčený.

Ukončenie „aktívnej fázy“ protiteroristickej operácie ohlásili úrady už v nedeľu večer, šéf Dagestánu Melikov však v pondelok skoro ráno uviedol, že na mieste stále pôsobia experti na výbušniny, žiadne explózie však hlásené neboli, a pokračuje pátranie po možných komplicoch útočníkov. V Dagestane bude podľa Melikova od pondelka do stredy platiť trojdňový smútok.

„Pátracia a vyšetrovacia činnosť bude pokračovať, kým nebudú identifikovaní všetci členovia týchto spiacich buniek, ktorí boli dobre pripravení,“ uviedol Melikov a naznačil, že páchatelia dostali istú pomoc aj zo zahraničia.

Správy o útokoch prišli v nedeľu v podvečer najprv z Derbentu, kde neznámi ľudia začali strieľať na synagógu a pravoslávny kostol. Krátko potom médiá informovali tiež o útoku v Machačkale, ktorá sa nachádza asi 120 kilometrov severne od Derbentu, ktorý sa začal streľbou na stanovišti dopravnej polície a pokračoval stretom s bezpečnostnými zložkami v jednej z miestnych ulíc a útokom na miestny kostol a synagógu.

Úrady okrem toho informovali o streľbe neznámych ľudí na policajné auto v obci Sergokala, ktorá sa nachádza asi 70 kilometrov južne od Machačkaly.

Medzi obeťami podľa úradov nie sú len policajti, ale aj nespresnený počet civilistov; médiá informovali o zabitom kňazovi pri útoku na derbentský kostol a mŕtvom strážcovi kostola v Machačkale. Rodiny obetí podľa Melikova dostanú od úradov finančnú pomoc.

Juhoruský Dagestan sa nachádza na severnom Kaukaze a je to prevažne moslimský región, ktorý býval predtým miestom častých útokov islamských separatistov, ich intenzita však pred rokmi výrazne klesla. Agentúra Reuters podotkla, že ruské bezpečnostné zložky tvrdo potlačili extrémistov v regióne a ruské úrady v roku 2017 oznámili, že ich porazili.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #streľba #Dagestan