List z Charkova: Ďalšia správa pre Haag

Z Ukrajiny píše publicistka Anna Gin

24.06.2024 10:00
Charkov 1 Foto:
Záchranár so psom hľadá obete v ruinách obytného domu po zásahu ruskou leteckou bombou v Charkove na Ukrajine v sobotu 22. júna 2024.
debata (7)

Ďalšia ruská letecká bomba vzala život trom Charkovčanom a skaličila ďalších päťdesiat ľudí.

Najobludnejšie slovo v tejto vete je „ďalšia“. Je také služobné, také necitlivé. Nikdy by nemalo stáť vedľa slov „smrť“ alebo „bomba“.

Žiaľ, takéto udalosti v Charkove už dávno prestali byť senzáciou.

Teraz dopadlo niekoľko bômb, jedna z nich zasiahla obytnú budovu oproti autobusovej stanici. Veľmi rušné miesto. Obzvlášť v sobotu.

Ruské zverstvá v Charkovskej oblasti: Mŕtvi civilisti na uliciach a zlikvidované mesto Vovčansk
Video
Ukrajinci zverejnili video z mesta Vovčansk v Charkovskej oblasti natočené dronom, na ktorom ležia telá mŕtvych civilistov v zbombardovaných uliciach. / Zdroj: Twitter / Анатолій Штефан

Boli sme blízko, na veterinárnej klinike. Hektora, môjho dobermana, poštípala nejaká hnusná potvora, niečo ako ovad, išli sme k dermatológovi. Úder bol ohlušujúci, no zdalo sa, že tlaková vlna sa prevalila na niekoľko kilometrov.

Ľuďmi naokolo to na chvíľu otriaslo a… vzápätí išli ďalej, každý kam mal namierené.

vojna na Ukrajine, MI-8, Charkov Čítajte viac List z Charkova: Najkrajšie kvety vzdoru rastú v kráteroch po ruských raketách

Všimla som si, že my, Charkovčania, čoraz viac hovoríme frázu „život ide ďalej“ a po „ďalšom“ ostreľovaní ideme na trh po zemiaky.

Pri klinike je detské ihrisko, desať minút po výbuchu sme okolo neho prešli. Deti sa veselo hrali v piesku a mamičky na lavičke živo diskutovali o nových kvapkách proti nádche.

Najmenej traja ukrajinskí civilisti zahynuli v... Foto: SITA/AP, Andrii Marienko
vojna na ukrajine, charkov Najmenej traja ukrajinskí civilisti zahynuli v sobotu popoludní pri ruskom bombovom útoku na mesto Charkov, ktoré je druhé najväčšie v krajine.

Nie, nie – nie je to bezcitnosť, ľahostajnosť ani hrdinstvo. Je to emocionálna únava znásobená obyčajným fatalizmom. V podstate sme všetci samovrahovia. Každý, kto zostáva v meste, si uvedomuje, že zajtra môžu trafiť jeho domov, jeho blízkych.

A touto Charkovčankou z dnešných správ – „na zastávke trolejbusu okamžite zomrela žena“ – môže byť ktokoľvek z nás. Zajtra.

Zelenskyj: Putinovo Rusko predstavuje súčasný nacizmus
Video
V deň výročia konca druhej svetovej vojny 8. mája Rusko zaútočilo na Ukrajinu viac ako 50 raketami a viac ako 20 dronmi Šáhid. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že takto sa správajú súčasní nacisti v Moskve. / Zdroj: FB V. Zelenského

Ale chcem povedať: na vojnu sa nedá zvyknúť. Svet by mal každý raz počuť slová: „Ďalší“ zločin kremeľského režimu. „Ďalšia“ nepotrestaná vražda. „Ďalší“ teroristický čin Putina a jeho prisluhovačov.

Najmenej traja ukrajinskí civilisti zahynuli v... Foto: SITA/AP
vojna na ukrajine, charkov Najmenej traja ukrajinskí civilisti zahynuli v sobotu popoludní pri ruskom bombovom útoku na mesto Charkov, ktoré je druhé najväčšie v krajine. Pri útoku riadená letecká bomba zasiahla obytnú budovu.

Práce na odstraňovaní trosiek sa skončili, informovali záchranári. Šesť ľudí zostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti vo veľmi vážnom stave. Píšu, že je medzi nimi aj dvanásťročné dievča.

Ďalšia správa pre Haag z Charkova.

Pri útoku Rusov na Charkov uhoreli deti
Video
Rusi vo februári 2024 zaútočili na Charkov iránskymi šáhidmi. Drony zasiahli čerpaciu stanicu, od ktorej sa vznietili domy. Zomrelo najmenej sedem ľudí. / Zdroj: Charkovská oblastná prokuratúra

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #charkov #bombardovanie #vojna na Ukrajine #Anna Gin