Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti palestínskemu hnutiu Hamas sa chýli ku koncu, vyhlásil v nedeľu podľa agentúry Reuters izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Koniec vojny v Pásme Gazy to ale neznamená. Tá skončí, keď už Hamas nebude mať pásmo pod kontrolou, povedal.

23.06.2024 21:20
Benjamin Netanjahu Foto: ,
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
debata (1)

Netanjahu tiež uviedol, že ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

V posledných týždňoch výrazne rastie napätie medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh, ktoré podporuje Irán.

Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra
Video

Palestínske radikálne hnutie Hamás považuje Izrael, USA aj EÚ za teroristickú organizáciu a Izrael proti nemu vedie vojnu v Pásme Gazy od vlaňajšieho 7. októbra, keď palestínski ozbrojenci zaútočili na izraelské pohraničie, kde zabili 1 200 ľudí a asi 250 osôb uniesli do Gazy.

Izraelská odveta si podľa úradov v Gaze vedených Hamasom vyžiadala už vyše 37-tisíc obetí z radov Palestínčanov, väčšinou civilistov.

Pozemnú operáciu proti Hamasu začal Izrael zo severu Pásma Gazy a teraz sa sústredí na dve oblasti: Rafah na južnom okraji Pásma Gazy a oblasť okolo Dair Balahu v strednej časti tohto palestínskeho územia.

„Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu. Neznamená to, že sa vojna blíži ku koncu, ale vojna vo svojej intenzívnej fáze v Rafahu sa blíži ku koncu,“ povedal Netanjahu v rozhovore s televíziou Channel 14.

Loď / Gaza / Larnaka / Čítajte viac Tisíce proiránskych bojovníkov ponúka Hizballáhu pomoc v prípadnej vojne s Izraelom. Konflikt by sa týkal aj Cypru, tvrdí Nasralláh
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy