Teror v ruskom Dagestane má 20 obetí. Útočili aj synovia šéfa okresu

Nedeľňajší útok na kostoly, synagógy a políciu v ruskom Dagestane si vyžiadal 20 obetí, uviedlo podľa agentúry TASS ruské ministerstvo zdravotníctva. Vyšetrovací výbor doteraz uvádzal 15 mŕtvych policajtov a štyroch civilistov. Po smrti je tiež päť útočníkov. Úrady ráno tiež informovali, že po Derbente bola protiteroristická operácia ukončená tiež v Machačkale.

24.06.2024 10:25 , aktualizované: 15:44
Dagestan, Rusko, protiteroristická jednotka, FSB Foto:
Dôstojníci FSB vedú protiteroristickú operáciu v republike Dagestan v Rusku, 24. júna 2024.
debata (18)

Zvýšenie bilancie mŕtvych oznámila dagestánská ministerka zdravotníctva Taťjana Beljajevová. Nespresnila, či je novoevidovaným mŕtvym policajt, alebo civilista. Ďalších 26 osôb bolo podľa nej zranených, z toho sedem ťažko.

Vo vyhlásení na sociálnych sieťach to uviedol ruský vyšetrovací výbor. Úrady ráno tiež informovali, že po Derbente bola protiteroristická operácia ukončená tiež v Machačkale.

„Po neutralizácii hrozby pre život a zdravie občanov bolo rozhodnuté ukončiť protiteroristickú operáciu v Dagestane,“ uviedol podľa ruských tlačových agentúr NAK. Ešte v noci NAK informoval o zabití piatich ozbrojencov. Dagestanské silové zložky však uviedli, že ich boli zabitých najmenej šesť, píše agentúra RIA Novosti.

Ozbrojenci útočili na náboženské objekty v dagestanskej metropole Machačkala a v neďalekom meste Derbent. K útokom prišlo v čase, keď pravoslávna cirkev slávi sviatok Zostúpenia Svätého Ducha.

IS-K, Islamský štát, hrozba, plagát Islamistov Čítajte aj Teroristi chceli opäť udrieť v Rusku: streľbu na preplnené centrum zvrátilo Turecko

„Vyše 15 policajtov sa stalo obeťami teroristického útoku,“ uviedol vo videu na sociálnej sieti Telegram najvyšší predstaviteľ Dagestanskej republiky Sergej Melikov. Dodal, že policajti chránili civilistov za cenu vlastného života.

Podľa Melikova zomrelo pri útoku aj niekoľko civilistov. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) neskôr spresnil, že pri útoku zomrelo 15 policajtov a štyria civilisti. Ruská pravoslávna cirkev informovala o smrti protojereja (hlavného kňaza) Nikolaja Kotelnikova v Derbente.

Útok v Moskve, desiatky mŕtvych. Videá zo sociálnych sietí
Video

Agentúra TASS uvádza, že ozbrojenci útočili na dva pravoslávne chrámy, dve synagógy a policajné stanovište. Podľa agentúry sú podporovateľmi medzinárodnej teroristickej organizácie, nešpecifikovala však, o akú organizáciu ide.

mimoriadne1, mim1, streľba, vražda, prepadnutie, zbraň, náboj, výstrel, nábojnica Čítajte aj V ruskom Dagestane sa strieľalo, horeli synagógy. Zomrelo 15 policajtov a päť ozbrojencov

Šéf Dagestánu Sergej Melikov vo vyhlásení na svojom telegramovom profile informoval o až šiestich zabitých útočníkoch; nie je jasné, aký údaj je presný.

K zodpovednosti za činy sa zatiaľ nikto neprihlásil. Server Kommersant už v nedeľu večer informoval, že sa do nich zapojili dvaja synovia a synovec šéfa dagestánskeho Sergokalinského okresu Magomeda Omarova, ktorých bezpečnostné zložky „zlikvidovali“. Podľa TASS policajti Omarova zadržali a na policajnej stanici podal svedectvo. Regionálna kancelária vládnej strany Jednotné Rusko potom v noci oznámila, že Omarov bol zo strany vylúčený.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v apríli oznámila, že v Dagestane zadržala štyroch ľudí podozrivých z plánovania marcového útoku na koncertnú sieň Crocus v Moskve, ku ktorému sa prihlásil Islamský štát. V roku 2015 pritom IS vyhlásil, že na severnom Kaukazu založil svoju odnož, pripomína AFP.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #Rusko #Dagestan