Počet obetí požiaru viacposchodovej budovy pri Moskve sa zvýšil na osem

Najmenej osem obetí si podľa predbežných údajov vyžiadal požiar v budove v meste Frjazino pri Moskve, uviedla v pondelok agentúra TASS s odvolaním sa na záchranárov. Predtým gubernátor Moskovskej oblasti spomínal dvoch mŕtvych. Hasičom sa podarilo jedného človeka evakuovať do bezpečia, ale v horiacej budove zostali uväznení ďalší ľudia, uviedlo predtým ministerstvo pre mimoriadne udalosti.

24.06.2024 15:12 , aktualizované: 23:14
požiar, moskva, rusko, Foto: ,
debata (6)

"Dvaja ľudia zahynuli po tom, čo vyskočili z okien, aby sa zachránili pred ohňom. Šesť zostalo vo vnútri, kde sa miestnosti rútili. Všetci podľa predbežných údajov zahynuli, "povedal agentúre nemenovaný záchranár. V čase požiaru bolo v budove zrejme deväť ľudí, len jedného z nich sa hasičom podarilo zachrániť.

Gubernátor Andrej Vorobjov na sociálnej sieti napísal, že na jednotke intenzívnej starostlivosti je ťažko ranený 34-ročný muž, ktorý je napojený na umelé pľúca. Lekárske ošetrenie vyhľadali tiež dvaja hasiči, ktorí sa nadýchali splodín, ale nie sú v ohrození života a hospitalizáciu odmietli.

Požiar podľa prvých správ vypukol v administratívnej budove inštitútu Platan v priemyselnej zóne vo Frjazine v Moskovskej oblasti. Horieť začalo na piatom poschodí osempodlažnej budovy, pričom oheň sa odtiaľ šíril do vyšších poschodí. Plamene podľa gubernátora zachvátili piate až siedme poschodie. Neskôr sa v médiách ale objavilo spresnenie, že budova nemá s inštitútom Platan, ktorý sa zaoberá vývojom a výrobou elektronických súčiastok, už nič spoločné, bola sprivatizovaná v 90. rokoch minulého storočia.

S plameňmi bojovala viac ako stovka hasičov so 40 kusmi techniky, vrátane vrtuľníkov. Príčiny požiaru úrady doteraz neuviedli. Na vyšetrovanie dohliada prokuratúra.

Požiar pravdepodobne spôsobil havarijný stav elektrickej siete v budove, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na záchranné zložky. Posledná inšpekcia požiarnej bezpečnosti v budove sa odohrala v roku 2017. Kontrola vtedy odhalila 13 chýb, vrátane chýbajúcej automatickej signalizácie požiaru či riadenia evakuácie budovy. Niektoré evakuačné cesty boli nepriechodné a časť budovy sa ani nepoužívala, pretože bola v havarijnom stave.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #požiar