Izraelu sa takmer podarilo rozložiť brigádu Hamasu v Rafahu, povedal šéf armády

Izraelu sa takmer podarilo zničiť štruktúry vojenskej brigády radikálneho palestínskeho hnutia Hamas v Rafahu, na juhu Pásma Gazy. Podľa agentúry Reuters to uviedol náčelník generálneho štábu Herci Halevi v pondelok zverejnenom komentári.

24.06.2024 21:10
izraelskí vojaci izrael Foto: ,
debata (1)

Izraelská armáda v Rafahu a okolí vedie pozemnú ofenzívu od začiatku mája. Dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu zdôraznil, že Izrael stále podporuje dohodu o prímerí, ktorú predstavil americký prezident Joe Biden.

„Jasne sa približujeme k bodu, kedy môžeme povedať, že sme odstránili brigádu v Rafahu,“ uviedol Halevi pri nedeľňajšej návšteve izraelských jednotiek, o ktorej dnes informovala izraelská armáda. Podľa neho to znamená, že ozbrojenci palestínskeho hnutia Hamas, ktorých izraelský vysokopostavený vojak označuje za teroristov, nebudú schopní fungovať ako „bojujúca jednotka“. Podľa Haleviho sa izraelskej armáde podarilo zabiť vysoký počet palestínskych ozbrojencov a zničiť rozsiahlu infraštruktúru vrátane tunelov používaných Hamasom pre útoky či pašovanie zbraní. Kľúčová je podľa Haleviho kontrola nad oblasťou pri hranici s Egyptom, takzvaným Filadelfským koridorom.

Benjamin Netanjahu Čítajte viac Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

Podľa svedkov na mieste izraelská armáda pokračuje vo svojej pozemnej ofenzíve vo viacerých častiach Rafahu. Izrael tvrdí, že vykonáva cielené údery na vojenské štruktúry hnutia Hamas a jeho ozbrojencov. „Do konca misie tu sa postaráte o to, aby ste zabili čo možno najviac teroristov, a zničili čo najviac (ich) infraštruktúry,“ povedal podľa izraelskej tlače vojakom Halevi.

Pozemnú ofenzívu v Rafahu začala izraelská armáda na začiatku mája. Izrael sa rozhodol pre rozšírenie pozemných bojov do Rafahu a jeho okolia napriek varovaniu a kritike, ktoré zneli aj od jeho blízkych spojencov. Podľa izraelských predstaviteľov bola pozemná operácia nevyhnutným krokom pre dosiahnutie cieľa vojenskej ofenzívy, ktorú vyvolal teroristický útok zo 7. októbra, a síce zničenie vojenských štruktúr palestínskeho hnutia Hamas. Hamas a jeho spojenci uskutočnili októbrový teroristický útok na juhu Izraela, ktorý podľa izraelských úradov stál život 1 200 ľudí.

Josep Borrell Čítajte viac Stúpa riziko, že sa konflikt v Gaze preleje do Libanonu

V nedeľu Netanjahu uviedol, že sa blíži ku koncu fáza intenzívnych bojov, čo však podľa jeho slov neznamená koniec vojny v Pásme Gazy. V rozhovore pre izraelskú televíziu tiež povedal, že chce dosiahnuť iba „čiastočnú dohodu“ s hnutím Hamas ohľadom prímeria a prepustenia rukojemníkov. Dnes v parlamente premiér uviedol, že stále podporuje „izraelský návrh, ktorý privítal (americký) prezident (Joe) Biden“. Biely dom predstavil na konci mája návrh na prímerie s tromi fázami, ktoré by viedli k úplnému ukončeniu bojov. „Neukončíme vojnu, kým neodstránime Hamas,“ povedal dnes premiér.

Podľa palestínskych úradov, ktoré kontroluje Hamas, zomrelo kvôli bojom od októbra vyše 37 600 Palestín­čanov. Podľa predchádzajúcich vyhlásení premiérových poradcov vojna potrvá zhruba do konca roka.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy #Rafah