Izrael zabil v Gaze po troch synoch aj sestru šéfa hnutia Hamas a ďalších osem členov jeho rodiny

Pri útoku izraelskej armády na dom v utečeneckom tábore Šatí pri meste Gaza v noci na dnešok zomrelo najmenej 13 ľudí, vrátane sestry šéfa palestínskeho hnutia Hamas Ismáila Haníju.

25.06.2024 09:14 , aktualizované: 09:27
Ismáíl Haníja Foto: ,
Líder palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismáíl Haníja.
debata (2)

Informoval o tom denník Haarec. Izraelská armáda podľa denníka uviedla, že cielila na teroristov, z ktorých niektorí boli zapojení do minuloročného októbrového útoku na Izrael, ktorým sa táto vojna v Pásme Gazy začala, aj do zadržiavania izraelských rukojemníkov.

Ismáíl Haníja Čítajte viac Líder Hamasu: Budúcnosť Pásma Gazy bez nás je ilúzia

Haarec napísal, že pri útoku v Šatí zahynulo najmenej deväť ľudí z Haníjovej rodiny a že sestra Zahar nemala žiadnu oficiálnu funkciu v hnutí Hamas. Server The Times of Israel (ToI) uviedol, že Haníja má viac sestier, z ktorých tri sa vydali za izraelských Arabov a žijú v Izraeli. Dve z nich dostali okrem iného v minulosti osemmesačné podmienečné tresty za to, že nelegálne navštívili rodinu v Gaze.

V apríli izraelská armáda v oblasti tábora Šatí zabila troch synov Haníju, ktorý dlhodobo žije v Katare. Amír, Muhammad a Hazím boli podľa armády terčom útoku preto, že boli identifikovaní ako členovia vojenského krídla Hamasu v Gaze. Armáda nekomentovala správy, že pri údere zomrelo aj niekoľko Haníjových vnúčat.

„Pokračujme v práci“

Katarská televízia Al-Džazíra neskôr zverejnila video, na ktorom sa Haníja o zabití svojich troch synov a niekoľkých vnúčat dozvedel. Bez známky emócií v tvári sa len pomodlil a povedal: „Pokračujme v práci.“ Bol práve na návšteve zranených Gazanov v nemocnici v katarskej metropole Dauha. „Som vďačný Bohu za česť, ktorú mi preukázal smrťou troch mojich detí a niekoľkých mojich vnúčat. Mojim synom sa dostalo tejto pocty,“ povedal vodca Hamasu telefonicky Al-Džazíre. Dodal, že od začiatku vojny v Gaze bolo zabitých 60 členov jeho rodiny. Synov označil za mučeníkov, ktorí „zomreli na ceste k oslobodeniu Jeruzalema a mešity Al-Aksá“.

Vojna v Gaze začala útokom Hamasu na Izrael vlani 7. októbra, kedy palestínski ozbrojenci zabili takmer 1 200 ľudí, väčšinou civilistov, a ďalších asi 250 odvliekli do Gazy ako rukojemníkov. Viac ako stovku z nich prepustili pri doteraz jedinom prímerí na konci novembra výmenou za asi 250 Palestínčanov z izraelských väzníc. Pri izraelskej ofenzíve od októbra zomrelo podľa úradov v Gaze ovládaných Hamasom cez 37 600 Palestín­čanov, väčšinou civilistov, a ďalších viac ako 86 000 tamojších obyvateľov utrpelo zranenie. Tisíce ďalších tiel zrejme zostávajú v sutinách domov zničených izraelským bombardovaním.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Hamas #Pásmo Gazy #Ismáíl Haníja #izraelsko-palestínsky konflikt