Poradcovia Trumpa vysvetlili plán na ukončenie vojny: tvrdo zatlačíme na Putina aj Zelenského

Plán dvojice dôležitých poradcov Donalda Trumpa na ukončenie bojov na Ukrajine počíta s vytvorením tlaku na Kyjev aj na Moskvu. Ukrajinu by Washington varoval, že ďalšie americké zbrane dostane, len keď pristúpi na mierové rozhovory. Rusko zase, že ak odmietne vyjednávať, zvýši USA svoju podporu napadnutej krajine. Informuje agentúra Reuters.

25.06.2024 10:06
debata (43)
Trump by na neplatičov v NATO pohnal Rusov
Video
Americký exprezident Donald Trump prišiel s bizarným a nebezpečným vyhlásením. / Zdroj: C-SPAN

„Povieme Ukrajincom: ‚Musíte zasadnúť k rokovaciemu stolu, a ak k nemu nezasadnete, podpora zo strany Spojených štátov vyschne‘ opísal jeden z poradcov, generálporučík vo výslužbe Keith Kellogg. "A povieme (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi: ‚Musíte zasadnúť k rokovaciemu stolu, a ak k nemu nezasadnete, potom dáme Ukrajincom všetko, čo potrebujú, aby vás zabili na bojisku‘.“

Za plánom, ktorý počíta tiež s odložením členstva Ukrajiny v NATO na neurčito, stojí popri Kelloggovi aj bývalý zamestnanec americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Fred Fleitz. Obaja patrili medzi prezidenta bezpečnostný poradca v Trumpovom prvom funkčnom období v Bielom dome.

Donald Trump Čítajte aj Zbombardoval by som Moskvu aj Peking, šokoval Trump svojich darcov

Fleitz uviedol, že by sa v rámci ich návrhu Ukrajina nemusela formálne vzdať časti svojho územia v prospech Ruska, zároveň ale označil za nepravdepodobné, že by v najbližšom čase získala späť kontrolu nad celým svojím územím.

„Obávame sa, že z toho sa stala opotrebovacia vojna, ktorá zabije celú generáciu mladých mužov,“ poznamenal Fleitz. Pre trvalý mier na Ukrajine by podľa dvojice poradcov boli potrebné bezpečnostné záruky pre túto východoeurópsku krajinu, ktorých zásadnou súčasťou by podľa Fleitza bolo aj „vyzbrojenie Ukrajiny po zuby“.

Ruská apokalypsa: mesto Časiv Jar

Ruská taktika vojny - totálne spálená zem. Zábery mesta Časiv Jar pripomínajú apokalyptické výjavy.

Fotogaléria
Fotografia prevzatá z videa z dronu, ktoré...
Fotografia prevzatá z videa z dronu, ktoré...
+5Fotografia prevzatá z videa z dronu, ktoré...

Svoj plán 78-ročnému politikovi, ktorý má šancu stať sa druhýkrát americkým prezidentom, už predstavili a Trumpovi sa podľa ich slov zamával. Trumpov hovorca Steven Cheung ale poznamenal, že za oficiálne by mali byť považované iba vyhlásenia Trumpa alebo poverených členov jeho kampane.

Aj tak je podľa Reuters stratégia Kellogga a Fleitza zatiaľ najjasnejším plánom poradcov Trumpa, ktorý tvrdí, že vojnu na Ukrajine rýchlo ukončí, ak v novembrových voľbách porazí existujúcu hlavu štátu Joea Bidena. Návrh, ktorý počíta s prímerím vychádzajúcim zo súčasnej frontovej línie, by podľa agentúry znamenal dramatický posun v postoji Spojených štátov k vojne a čelil by odporu európskych spojencov USA i časti Trumpových republikánov.

Rutte, Stoltenberg Čítajte aj Hrozí, že bude Rutte mäkký na Rusko? A ako by si poradil s Trumpom? Expert hovorí o novom šéfovi NATO

Kyjev sa doteraz k plánu nevyjadril. Moskva uviedla, že zatiaľ nepozná jeho presné podrobnosti, ale každý návrh podľa nej musí vziať do úvahy realitu na bojisku. Bidenova kampaň vyhlásila, že Trump nemá záujem postaviť sa Putinovi a bojovať za demokraciu.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Ukrajina #Donald Trump #vojna na Ukrajine