Súd v Haagu vydal zatykače na Šojgua a Gerasimova. Zelenskyj: Spravodlivosť sa blíži

Medzinárodný trestný súd (ICC) v utorok vydal zatykač na bývalého ruského ministra obrany Sergeja Šojgu a ruského náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova, kvôli obvineniu z útokov proti civilistom spáchané počas ruskej vojny proti Ukrajine, informuje agentúra Reuters.

25.06.2024 13:07 , aktualizované: 15:45
debata (45)

Na svojich webových stránkach to uviedol tribunál sídliaci v Haagu. Ten už skôr vydal zatykač aj na ruského prezidenta Vladimira Putina, a to v súvislosti s únosmi detí z okupovaných území Ukrajiny.

Ruský exminister obrany Šojgu na kontrole v Záporoží
Video

Šojgu a Gerasimov čelia podľa ICC obvineniam z útokov na civilné objekty a tiež obvineniam zo zločinov proti ľudskosti. „Existujú opodstatnené dôvody domnievať sa, že nesú osobnú trestnú zodpovednosť za vyššie uvedené trestné činy,“ uviedol Medzinárodný trestný súd, ktorý vydal zatykače na základe žiadosti prokuratúry.

Z oznámenia súdu ďalej vyplýva, že bývalý šéf ruského rezortu obrany a náčelník generálneho štábu čelí obvineniam, že sú zodpovední za ruské útoky proti ukrajinskej energetickej infraštruktúre minimálne od 10. októbra 2022 do 9. marca 2023. Rusko v spomínanom období zintenzívnilo vzdušné letecké údery na ukrajinskú energetickú infraštruktúru, čo malo za následok výpadky v dodávkach elektriny a Ukrajinci sa v zimnom období ocitovali v tme a chlade.

Ukrajina ICC vyšetrovanie súd Medzinárodný súdny dvor Čítajte aj Bývalý vagnerovec bude svedčiť v Haagu. Bol svedkom krvilačných vojnových zločinov aj operácií v roku 2014

Rusko začalo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu 22. februára 2022. Napadnutá krajina útok z časti odrazila a zastavila, časť ukrajinského územia však Rusi – najmä na východe a juhu Ukrajiny – obsadili, okupujú ho a boje pokračujú. Rusko tiež naďalej podniká vzdušné údery na Ukrajinu.

Brutálny raketový útok v dedine Hroza pri Charkove

VAROVANIE: Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Ukrajinskí policajti vo štvrtok 5. októbra 2023...
Obete smrteľného ruského raketového útoku,...
+11Na tejto fotografii, ktorú poskytla tlačová...

Medzinárodný trestný súd (ICC) už vlani v marci vydal zatykač na Putina a tiež na splnomocnenkyňu Kremľa pre práva detí Mariju Ľvovovú-bělovovú kvôli podozreniu z nezákonného odvlečenia ukrajinských detí do Ruska. Tento rok v marci vydal ICC zatykač na dvoch ruských veliteľov, ktorí sú podľa súdu dôvodne podozriví, že velia útokom na ukrajinskú civilnú energetickú infraštruktúru.

Ako teroristi: Rusi zabíjali v hypermarkete

Počet mŕtvych po ruskom útoku na hypermarket Epicentr v Charkove vzrástol na 18. Medzi tými, ktorí prišli o život, je aj 12-ročné dieťa.

Fotogaléria
Ruská armáda dvomi strelami v sobotu 25. mája...
Policajti prikrývajú mŕtve telo po tom, čo dve...
+4Hasiči hasia požiar po tom, čo v sobotu 25....

Reakcie Ukrajiny a Ruska

Ukrajina privítala v utorok rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC) vydať zatykače. Rada bezpečnosti Ruskej federácie označila zatykače za súčasť hybridnej vojny proti Rusku.

„Šojgu a Gerasimov nesú individuálnu zodpovednosť. Je to dôležité rozhodnutie. Každý sa bude zodpovedať za zlo,“ uviedol šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil rozhodnutie ICC za znamenie toho, že spravodlivosť za ruské zločiny na Ukrajine sa blíži.

Podľa Zelenského ruské „barbarské raketové a dronové útoky zabíjajú ľudí a spôsobujú škody po celej Ukrajine“. Na sociálnej sieti X napísal, že každá osoba zodpovedná za tieto útoky musí vedieť, že „spravodlivosti bude učinené zadosť“.

„Dúfame, že ich uvidíme za mrežami,“ dodal.

Ruská bezpečnostná rada v reakcii na vydanie zatykačov pripomenula, že Rusko neuznáva jurisdikciu ICC. Toto rozhodnutie „bolo prijaté v rámci hybridnej vojny Západu proti našej krajine,“ uviedla ruská bezpečnostná rada vo vyhlásení a zatykače označila za bezvýznamné.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #Sergej Šojgu #ruská armáda #Valerij Gerasimov #vojna na Ukrajine