Európsku komisiu by mala znovu viesť Ursula von der Leyenová, do čela diplomacie sa postaví Kallasová, zhodli sa najsilnejšie strany

Európsku komisiu by mala znovu viesť jej doterajšia šéfka Ursula von der Leyenová, zhodli sa podľa agentúry DPA hlavy štátov a premiéri z najsilnejších európskych strán. Na čele diplomacie dvadsaťsedmičky by na základe dohody predstaviteľov európskych ľudovcov, sociálnych demokratov a liberálov mala byť estónska premiérka Kaja Kallasová.

25.06.2024 13:57
von der Leyen Foto: ,
Bude Ursula von der Leyenová.
debata (29)

Návrh nominácií počíta tiež s tým, že predsedom Európskej rady sa najprv na dva a pol roka stane bývalý portugalský premiér António Costa. Keď sa vo funkcii osvedčí, mal by ju zastávať aj na ďalšie rovnako dlhé obdobie.

Pellegrini: V EÚ chceme niečo za niečo ako aj iné krajiny. Naším kandidátom je Šefčovič
Video

Dohodu, ktorá vychádza z výsledku nedávnych európskych volieb, by podľa agentúry DPA mal formálne posvätiť summit EÚ vo štvrtok a v piatok. Najsilnejšia z hlasovania vzišla ľudová frakcia EPP (189 kresiel), nasledovaná frakciou socialistov a demokratov S&D (136) a konzervatívnou frakciou ECR (83). Liberálna Obnova Európy (Renew Europe) skončila štvrtá (74).

Pellegrini Čítajte viac Pellegrini v Bruseli: Budeme chcieť ponuku pre Šefčoviča a nie sme nadšení Kallasovou

Za európskych ľudovcov rokovania o obsadení kľúčových pozícií viedol poľský premiér Donald Tusk a jeho grécky náprotivok Kyriakos Mitsotakis, za sociálnych demokratov nemecký kancelár Olaf Scholz a španielsky premiér Pedro Sánchez. Liberálov potom zastupovali francúzsky prezident Emmanuel Macron a končiaci holandský šéf vlády Mark Rutte.

Von der Leyenová a Zelenskyj Čítajte viac Zúrivý boj o funkcie v EÚ. Proti Ursule von der Leyenovej intriguje aj šéf Európskej rady

Na opätovné zvolenie do čela EK bude von der Leyenová potrebovať, aby sa za ňu vyslovil Európsky parlament. Podľa agentúry DPA bude 65-ročná politička u europoslancov musieť ešte viesť kampaň, pretože tam má pomerne dosť kritikov. Hlasovanie je tajné a v roku 2019 v ňom dostala len o deväť hlasov viac, ako potrebovala.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #Ursula von der Leyenová #Kaja Kallasová