Protivládne protesty v Keni majú obete, demonštranti vpadli do parlamentu

Pri protivládnych protestoch v kenskom hlavnom meste Nairobi prišlo o život najmenej desať ľudí, zrejme ich zastrelila polícia. Protestujúci vnikli tiež do parlamentu, ktorého budova je na záberoch výrazne zničená zvonka i zvnútra, jedna jej časť horela. Informovali o tom kenské médiá. Kenský parlament predtým schválil sporný zákon o financiách a postúpil ho do tretieho čítania. Proti reforme protestujú tisíce ľudí. Polícia použila tiež vodné delá a slzotvorný plyn.

25.06.2024 16:05
Keňa protesty streľba mŕtvi daňové zákony Foto: ,
Demonštranti nesú telo muža, ktorého zastrelili počas protestu proti zavedeniu nových daní v centre Nairobi v utorok 25. júna 2024.
debata

„Chceme zrušiť parlament. Všetci poslanci by mali odstúpiť,“ povedal jeden z protestujúcich, ktorý do budovy snemovne prenikol. „Budeme mať novú vládu,“ doplnil. Polícia podľa svedkov ďalej útočí slzotvorným plynom na kostol blízko parlamentu, kde lekári poskytujú pomoc raneným. Nepokoje pre návrh na zvýšenie daní sa v africkej krajine rozhoreli už minulý týždeň. Organizátori protivládnych akcií vyzývajú k ďalším protestom a všeobecnému štrajku.

Polícia použila slzotvorný plyn tiež proti skupinám demonštrujúcich v jednom z najväčších kenských slumov Kibera. Niektorí z nich podľa Reuters kričali heslo: „Ruto musí preč“ s odvolaním sa na prezidenta krajiny Williama Ruta. Ľudia nespokojní s daňovou reformou vyrazili do ulíc aj v mestách Mombasa a Kisumu.

„Sme mladí, silní a máme čas. Nerobte z nás hlupákov,“ povedal jeden z protestujúcich. Na protestov sa podľa médií zúčastňujú najmä mladí ľudia, ktorí požadujú, aby vláda úplne ustúpila od návrhu nového finančného zákona, ktorého súčasťou je napríklad 16-percentná daň na chlieb a dane vo výške 2,5 percenta na vozidlá. Kenská vláda časť návrhu zákona stiahla 18. júna, v tom čase však už protesty nabrali povahu celkovej nespokojnosti s vládou prezidenta Ruta, podotýka Reuters. V zákone podľa BBC však zostali kontroverzné návrhy, ako je daň na špecializované nemocničné zariadenia alebo zvýšenie dovoznej dane.

Minulý týždeň si nepokoje v hlavnom meste Nairobi vyžiadali prvú obeť, 29-ročného muža. Ďalšie stovky ľudí boli zranených a zatknutých. Polícia proti demonštrantom už použila okrem slzotvorného plynu aj vodné delá, uvádza správa humanitárnych organizácií.

debata chyba
Viac na túto tému: #keňa