Prvýkrát v dejinách. Hlavný lekár USA klasifikoval násilie so zbraňami ako zdravotnú krízu

Prvýkrát v dejinách hlavný lekár Spojených štátov klasifikoval v utorok násilie s použitím zbraní ako "krízu verejného zdravia". TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.

25.06.2024 23:40
zbrane, zbraň Foto: ,
Obchod so zbraňami v americkom meste Springfield.
debata

Vivek Murthy, ktorého nominoval prezident Joe Biden, zdôvodnil toto svoje rozhodnutie tým, že zbrane zapríčinili „straty na životoch, nepredstaviteľnú bolesť a hlboký smútok príliš mnoho Američanom“.

Ako sa uvádza v správe odvolávajúcej sa na údaje od vládnych agentúr a iných zdrojov, Spojené štáty predstavujú výnimočný prípad z dôvodu vysokého počtu zranení a úmrtí spôsobených strelnými zbraňami — najmä pokiaľ ide o deti.

Strelné zbrane sa v posledných rokoch stali hlavnou príčinou smrti občanov USA vo veku od jedného do 19 rokov. Len v roku 2022 zomrelo pri incidentoch so strelnými zbraňami viac ako 48 000 ľudí.

Zbraň / Pištoľ / Magnum / Čítajte viac Počet zbraní na Slovensku medziročne vzrástol o desaťtisíce. Pribudlo ich toľko, akoby sa vyzbrojilo jedno okresné mesto

Strelné zbrane zabijú v USA 11-krát viac mladých ľudí ako vo Francúzsku, 36-krát viac ako v Nemecku a 121-krát viac ako v Japonsku.

Murthy, ktorého úrad má obmedzené právomoci, ale zohráva významnú úlohu v otázkach verejného zdravia, sa preto vyslovil za investície do výskumu násilia so zbraňami, vzdelávacích programov, psychologickej a psychiatrickej starostlivosti a za prísnejšie kontroly potenciálnych kupcov zbraní. Okrem toho musí byť povinné bezpečné skladovanie zbraní a zakázané útočné strelné zbrane.

„Nemusíme pokračovať touto cestou a nemusíme naše deti naďalej vystavovať hrôze, ktorú predstavuje násilie so strelnými zbraňami,“ povedal Murthy pri zverejnení správy.

zbrane pušky zbraň Čítajte viac Výskum odhalil, prečo je v USA toľko prípadov masovej streľby

V Spojených štátoch je viac zbraní ako obyvateľov. Podľa prieskumov je väčšina Američanov za prísnejšie zákony o zbraniach, takéto iniciatívy však doteraz opakovane zlyhali na odpore konzervatívnych republikánov v Kongrese a mocnej zbraňovej lobby, najmä zo strany Národnej asociácie držiteľov zbraní (NRA).

Šéf jej lobbystickej odnože Randy Kozuch na sieti X v reakcii napísal, že „Amerika má problém so zločinom páchaným zločincami“ a Murthyho návrhy označil za „pokračovanie vojny Bidenovej administratívy proti vlastníkom zbraní, ktorí dodržiavajú zákony“.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #zbrane #streľba