Assange priznal vinu pred súdom, je voľný a odletel domov do Austrálie. USA mu zakázali vstup

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange (52) pred americkým súdom na súostroví Severné Mariany priznal vinu v prípade vyzradenia tajných informácií. Súd následne schválil jeho dohodu s prokuratúrou a pustil ho na slobodu. Krátko po skončení súdneho pojednávania sa Assange vydal súkromným lietadlom do rodnej Austrálie, informovala agentúra AFP.

26.06.2024 05:50 , aktualizované: 07:27
Julian Assange Foto: ,
Protestujúci za oslobodenie Juliana Assangea pred súdom v Londýne v máji 2024.
debata (10)

Sudkyňa Ramona Manglonaová povedala, že trest, ktorý Assange dostal, si už odpykal v cele v Británii. Tam Austrálčan strávil viac ako päť rokov.

Niekdajší počítačový expert sa počas trojhodinového súdneho pojednávania priznal k jednému bodu obžaloby, ktorým je sprisahanie s cieľom získať a zverejniť utajované informácie o americkej národnej obrane. Vyhlásil ale pritom, že sa domnieval, že jeho aktivity chráni prvý dodatok americkej ústavy, ktorý garantuje slobodu slova.

Zákaz vstupu

Spojené štáty zakázali Assangeovi vstup na svoje územie bez toho, aby mu bolo predtým udelené povolenie. V noci na stredu to vyhlásilo americké ministerstvo spravodlivosti. „Assange má v súlade s dohodou o vine a treste zákaz vstupu do Spojených štátov bez povolenia,“ vyhlásilo americké ministerstvo.

Assangeova právnička Jennifer Robinsonová poďakovala austrálskej vláde za niekoľkoročné diplomatické úsilie s cieľom zabezpečiť prepustenie jej klienta. „Je to veľká úľava pre jeho rodinu, priateľov, stúpencov a pre všetkých ľudí na celom svete, ktorí veria v slobodu slova, že sa teraz môže vrátiť do Austrálie,“ povedala.

Silvia Ruppeldtová aktual Čítajte viac Balada o žalári v Belmarsh. Julian Assange slobodný neslobodný

Assange po skončení súdu prešiel zástupmi televíznych kameramanov a fotografov, na otázky ale neodpovedal. Súdne pojednávanie sa konalo na americkom súostroví Severné Mariany, pretože Assange podľa prokuratúry odmietol cestovať na americkú pevninu, a tiež vzhľadom na relatívnu blízkosť ostrovov k Austrálii.

Assange stál v roku 2010 za doteraz najväčším únikom utajovaných armádnych dokumentov a zverejnením nespočetných diplomatických depeší alebo videa z útoku v irackej metropole Bagdade, pri ktorom Američania zabili niekoľko ľudí vrátane dvoch novinárov. Jeho právnici sa roky snažili brániť vydaniu do USA s tvrdením, že mu tam hrozí celkový trest až 175 rokov, ak bude odsúdený. Americké úrady odhadovali, že by trest bol výrazne nižší.

Assange Čítajte viac Hotovo po dlhých 12 rokoch. Assange prizná vinu a môže sa vrátiť domov

Assange bol od apríla 2019 v londýnskom väzení so zvýšenou ostrahou Belmarsh. Predtým strávil sedem rokov na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, aby sa vyhol vydaniu do Švédska, ktoré ho chcelo stíhať kvôli podozreniu zo znásilnenia a sexuálneho obťažovania. V novembri 2019 švédska prokuratúra kvôli premlčaniu predbežné vyšetrovanie Assange zastavila.

Počas zadržiavania sa Assange pre mnohých stal symbolom boja za slobodu slova. Podľa jeho blízkych sa zároveň väznenie negatívne prejavilo na jeho zdravotnom stave.

Facebook X.com 10 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Wikileaks #USA #Austrália #Julian Assange