Pellegrini potvrdil, že plánuje cestu na Ukrajinu, a so Zelenskym sa pravdepodobne stretne aj na summite NATO vo Washingtone, ktorý sa koná 9. až 11. júla.
„Áno, na Slovensku niekedy je taký ten paradox, že možno rétorika alebo politická taktika je jedna vec, ale vždy našim spojencom hovorím, že Slovensko majú posudzovať na základe reality, nie na základe novinového článku alebo nadpisu alebo nejakej jednej ráznejšej vety,“ obhajoval ešte pred schôdzkou so Zelenským Pellegrini postoje slovenskej vlády. "Budem sa snažiť, aby to bolo stretnutie dvoch dobrých susedov, ktorí si v týchto ťažkých chvíľach musia pomáhať,“ zdôraznila hlava štátu.

Ficov kabinet stopol štátnu vojenskú pomoc pre Ukrajinu a viacerí predstavitelia koalícia zastávajú otvorene proruské postoje. Pellegrini však pripomenul, že Slovensko pomáha Kyjevu napríklad dodávkami elektriny, keďže okupanti sústavne ničia ukrajinskú energetickú štruktúru. Hlava štátu tiež informoval, že na Slovensku sa repasuje a produkuje delostrelecká munícia, ktorej nákup pre Kyjev sprostredkováva Česko.
"Na nasledujúce roky zabezpečíme spolu s partnermi ďalšie úvery pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur. Je tiež nevyhnutné, aby sme zintenzívnili našu vojenskú podporu Ukrajiny so zameraním na protivzdušnú obranu, muníciu a riadené strely. Okrem toho sa musíme naďalej usilovať o získanie širokej medzinárodnej podpory pre spravodlivý mier na Ukrajine na základe Charty OSN,“ napísal v pozývacom liste pred summitom lídrom dvadsaťsedmičky šéf Európskej rady Charles Michel.
Toto súvisí so spomenutou bezpečnostnej dohodou EÚ s Kyjevom. "Ukrajina v posledných dňoch začala skutočné rokovania o členstve v Európskej únii. Dnes som v Bruseli, aby som sa zúčastnil zasadnutia Európskej rady a poďakoval všetkým európskym lídrom za ich jednotu a za potvrdenie nezvratnosti nášho európskeho smerovania. Podpíšeme tri bezpečnostné dohody vrátane jednej s EÚ ako celkom. Táto zmluva po prvýkrát zakotví záväzok všetkých 27 členských štátov poskytnúť Ukrajine rozsiahlu podporu bez ohľadu na akékoľvek vnútorné inštitucionálne zmeny,“ napísal na sociálnej sieti Twitter (X) Zelenskyj.
Dokument, ktorý má oficiálny názov Spoločné bezpečnostné záväzky, neznamená, že by krajiny EÚ prišli Ukrajine na pomoc v prípade, že by na ňu niekto v budúcnosti zaútočil. Dohoda však vytvára rámec pre pokračujúcu podporu únie pre Kyjev.
"Členské štáty budú naďalej pomáhať Ukrajine na základe vlastného rozhodnutia,“ vysvetlil Pellegrini s tým, že podpísané záväzky neobmedzujú slovenské postoje.