Organizácia zo zvýšeného ohrozenia viní tlaky vyplývajúce zo zmeny klímy, inváznych druhov a ľudskej činnosti, ako je nezákonný obchod a rozširovanie infraštruktúry.
V Červenom zozname, ktorý má tento rok už 60 rokov, je uvedených dovedna 163 040 druhov živočíchov a rastlín. Oproti minulému roku je to o zhruba 6 000 viac.
IUCN tam zaradila napríklad kaktusy Copiapoa z čilskej púšte Atacama, ktoré sú obľúbené medzi pestovateľmi v Európe či v Ázii, no stali sa obeťami nelegálneho obchodu. Až 82 % z tohto druhu kaktusov hrozí vyhynutie, upozorňuje organizácia s tým, že v roku 2013 to bolo len 55 %.
Tohtoročná správa upozorňuje aj na úbytok slonov ázijských na Borneu. Odhaduje sa, že v divočine v súčasnosti žije už len tisíc slonov bornejských. Ich populácia sa za posledných 75 rokov znížila predovšetkým v dôsledku rozsiahlej ťažby lesov na ostrove. Tento druh však ohrozujú aj konflikty s ľuďmi, strata biotopov v dôsledku poľnohospodárstva a drevárskych plantáží, ťažba a rozvoj infraštruktúry, pytliactvo, vystavenie agrochemikáliám a kolízie s vozidlami.
Únia však tento rok vyzdvihla aj úspech ochranárov prírody, keď sa podarilo dostať rysa španielskeho z pokraja vyhynutia. Populácia tejto mačkovitej šelmy sa zvýšila zo 62 dospelých jedincov v roku 2001 na 648 v roku 2022 a teraz je to už viac ako 2 000. Kedysi sa rysy španielske považovali za jeden z najohrozenejších druhov voľne žijúcich mačkovitých šeliem na svete, ich populácia sa medzi rokmi 1985 a 2001 znížila o 87 % a počet chovných samíc klesol o viac ako 90 %, uvádza Medzinárodná spoločnosť pre ohrozené mačkovité šelmy.
Čítajte viac Klimatická kríza ohrozuje motýle a včely, a tým aj tretinu našich potravínTento druh sa podarilo oživiť obnovením prirodzeného stredomorského krovinového a lesného biotopu, ako aj zvýšením početnosti jeho primárnej koristi, králika divého. Úsilie o ochranu zahŕňalo aj zvýšenie genetickej diverzity rysa premiestnením do nových oblastí a chovom v kontrolovanom prostredí.