Chcem ísť domov, prosí Slovák, ktorý bojoval s Rusmi proti Ukrajine. Jaroslav Halajčík alias Jurislav D.?

Sú Jurislav D. a Jaroslav H. totožné osoby alebo Ukrajinci zajali už dvoch Slovákov, ktorí bojovali na strane Ruska? Nemecký denník Die Welt zverejnil v stredu príbeh 35-ročného muža oklamaného kremeľskou propagandou. Do Ruska sa vybral ako turista, potom ako žoldnier slúžil v armáde, až kým sa nevzdal ukrajinským vojakom. Nemeckému reportérovi sa údajne predstavil ako slovenský občan Jurislav D., no jeho osud nápadne pripomína medializovaný prípad Jaroslava Halajčíka.

28.06.2024 08:00
Jaroslav Halajčík Foto:
Jaroslav Halajčík po tom, čo sa stal vojnovým zajatcom na Ukrajine.
debata (40)

Korešpondent nemeckých novín Alfred Hackensberger uvádza, že sa so zajatcom stretol v Kramatorsku. Mal zaviazané oči a na rukách putá, sprievod mu robili štyria pracovníci ukrajinskej tajnej služby s maskami na tvárach. Do zajatia padol 28. mája po tom, čo delostrelecká paľba zničila bojové pozície, kde bol s troma ruskými kamarátmi.

„Bolo to peklo. Najskôr prišli zásahy ukrajinských mínometných granátov a potom vraždiaci dron. Pomyslel som si, že skôr ako umriem, by bolo lepšie jednoducho utiecť a vzdať sa,“ zdôveril sa Slovák.

Rusko, Ukrajina, vojna na Ukrajine Čítajte viac Ukrajinci zajali Slováka, ktorý slúžil na ruskej strane. Do Ruska sa vrátiť nechce, radšej pôjde do basy

Do Ruska vraj prišiel ako turista, chcel žiť na Sibíri, v divokej prírode, bokom od civilizácie. Peniaze, čo si ušetril ešte ako šofér nákladných áut v európskych krajinách, sa mu však rýchlo minuli. Chcel ruský pas, a tak sa prihlásil do armády.

Šéf Kremľa Vladimir Putin totiž už v septembri 2022 vydal nariadenie, vďaka ktorému môžu ruské občianstvo získať aj cudzinci, ak si odslúžili rok v ruských ozbrojených silách.

Ponuka bola zaujímavá i finančne – už pri nástupe mal dostať 2 150 dolárov a neskôr mesačný žold v sume 2 200 dolárov. Ten mal nakoniec až o 60 dolárov vyšší, ale vstupnú prémiu nedostal.

Zmluvu s ministerstvom obrany podpísal 29. januára. Po základnom výcviku mal vraj spočiatku pokoj, iba pomáhal pri nakladaní materiálu. V marci ich však presunuli na front a situácia sa dramaticky zhoršila.

„Tých, čo nechceli útočiť, veliteľ zmlátil a zavrel do väzenia,“ posťažoval sa s tým, že aj strava a ubytovanie boli mizerné.

Jeho jednotka mala veľké straty, no nikoho to netrápilo. Mŕtvych vojakov stále dopĺňali nové posily. „Všetci sme len plnili rozkazy, nič viac… Nikto z kamarátov z mojej pôvodnej jednotky už nežije, iba ja,“ dodal. Ako priznal, vojny má už po krk a vzdal sa aj sna o živote na Sibíri.

Kuleba: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson
Video
Zdroj: Pravda

„Chcem ísť už len domov,“ zaželal si. K vojnovým zločinom ruských vojsk na Ukrajine sa nevyjadril, aj keď priznal, že o nich vie.

Nemecký reportér o ňom stále hovoril ako o Jurislavovi, čo však neznie ako slovenské meno. Oveľa pravdepodobnejšie je, že sa v skutočnosti zhováral s Jaroslavom Halajčíkom, o ktorom už informovala i Pravda.

Russia Ukraine Čítajte viac Slovák, ktorý sa pridal k Rusom a zajali ho Ukrajinci, ako 16-ročný zavraždil ženu. Odsedel si deväť rokov za mrežami

Ako 16-ročný zavraždil sesternicu, za čo si odsedel deväť rokov. Potom istý čas strávil v zahraničí, až kým sa nepridal k ruskej armáde.

O vyjadrenie k prípadu Pravda požiadala slovenské úrady. Zaujímalo nás aj to, či je niečo nové v kauze Jaroslava Halajčíka. Za ministerstvo vnútra odpovedala hovorkyňa krajskej polície v Košiciach Jana Mésarová, ktorá iba stručne potvrdila, že sa prípadom zaoberajú, no zatiaľ neobvinili žiadnu osobu. Ministerstvo zahraničných vecí sa k záležitosti nevyjadrilo.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 40 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vojaci #vojak #vojna #Ukrajina #ruská armáda #vojnoví zajatci #vojna na Ukrajine #Jaroslav Halajčík