Medzi piatimi najväčšími príjemcami sa po dlhej dobe umiestnila Saudská Arábia. Do tejto krajiny vláda povolila vývoz v hodnote 132,48 milióna eur. Na vývoz zbraní do tejto autoritatívnej monarchie sa kvôli zapojeniu do vojny v Jemene a brutálnej vražde novinára Džamála Chášukdžího na saudskom konzuláte v Istanbule vzťahoval niekoľko rokov rozsiahly zákaz. Nemecká vláda ho ale odvtedy zmiernila.
Ministerstvo hospodárstva ale vo svojej odpovedi poukazuje na to, že licencie boli udelené výhradne pre spoločné projekty s inými partnermi z Európskej únie alebo NATO, prípadne v súvislosti s nimi. Medzi piatimi najväčšími príjemcami sú aj Singapur (1,21 miliardy eur), India (153,75 milióna eur) a Katar (100 miliónov eur). India sa podľa DPA nákupy v Nemecku snaží znížiť svoju závislosť na dodávkach zbraní z Ruska.
Scholz zákaz odvolal
Nemecké vládne strany sociálnej demokracie (SPD), Zelení a FDP (slobodní demokrati) chceli pri koaličných rokovaniach pôvodne obmedziť vývoz zbraní. Chceli za tým účelom zaviesť kontrolný zákon. Potom ale kvôli vojne na Ukrajine zmenili obrannú politiku. Spolkový kancelár Olaf Scholz (SPD) odvolal zákaz dodávok zbraní do krajín, kde sa aktuálne bojuje, ktorý si sám uložil, vo svojom prejave „Zeitenwende“ (obrat v dejinách) z 27. februára 2022.

Podľa oficiálnych vládnych štatistík boli v prvom roku vojny na Ukrajine, teda v roku 2022, v Nemecku pre Ukrajinu schválené dodávky zbraní za 2,24 miliardy eur, vrátane systémov protivzdušnej obrany a ťažkého delostrelectva. V roku 2023 pribudli hlavné bojové tanky Leopard 2, ktoré nemecká vláda ale poskytla až po dlhom váhaní. Vývozné licencie pre Ukrajinu sa zvýšili na 4,4 miliardy eur, pričom túto sumu sa podarilo prekonať už v prvých šiestich mesiacoch tohto roku. Nemecko je po Spojených štátoch druhým najväčším dodávateľom zbraní na Ukrajinu.
