Mierová misia? Orbán v Kyjeve na chvíľu poslúžil aspoň ako protiraketový štít

Čo môže Maďarsko, ako predsedajúca krajina Rady Európskej únie, urobiť pre to, aby sa skončila vojna? "Keď budete sledovať zajtrajšiu tlač, už uvidíte prvé kroky." Premiér Viktor Orbán v pondelok večer pre štátnu televíziu M1 takto nepriamo avizoval svoju prvú cestu na Ukrajinu od začiatku veľkej ruskej invázie.

02.07.2024 05:20 , aktualizované: 14:57
Orbán Viktor Kijevben Foto:
V 860. deň veľkej ruskej invázie na Ukrajinu konečne zavítal aj maďarský premiér Viktor Orbán. S ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským (vpravo) si v Kyjeve podali ruky.
debata (188)

Tieto slová vyriekol len pár hodín potom, čo od belgického kolegu v Bruseli prevzal rotujúce predsedníctvo v EÚ.

Okolo polnoci z pondelka na utorok už portál denníka Financial Times (FT) odvolávajúci sa na tri dobre informované zdroje hlásil, že Orbán, „najproruskejší líder EÚ“ navštívi v utorok Kyjev.

Pellegrini a Orbán aj o vojne na Ukrajine
Video

„Orbán, najvýznamnejší kritik pokračujúcej vojenskej pomoci, ktorú Kyjevu poskytujú EÚ a NATO a jeden z mála západných lídrov, ktorí sa stretli s ruským prezidentom Vladimirom Putinom od začiatku rozsiahlej invázie v roku 2022, navštívi Ukrajinu deň po tom, ako jeho krajina prevzala rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ,“ napísal britský denník.

Spoločné foto - Orbán nad Zelenským. Nezatlieskal mu (február 2023)
Video

To, že Orbán sa má v Kyjeve stretnúť so Zelenským vzápätí potvrdili viaceré maďarské a ukrajinské zdroje aj pre denník Guardian. „Orbán tu bude zajtra (v utorok), pokiaľ nedôjde k zmene na poslednú chvíľu,“ povedal zdroj z Kyjeva.

K zmene nedošlo, a Orbánov hovorca Bertalan Havasi už ráno okolo pol ôsmej pre agentútu MTI potvrdil, že šéf maďarskej vlády dorazil do Kyjeva, aby so Zelenským rokoval „o šanciach na uzavretie mieru a o aktuálnych problémoch v maďarsko-ukrajinských vzťahoch“.

Maďarský premiér Viktor Orbán (vľavo) hovorí s... Foto: SITA/AP, Omar Havana
Viktor Orbán, Volodymyr Zelenskyj, summit Maďarský premiér Viktor Orbán (vľavo) hovorí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na summite v Bruseli 27. júna 2024.

Viacerí Ukrajinci sa v diskusiách na sociálnych sieťach k ambíciám maďarského premiéra stať mierotvorcom vyslovovali skepticky, niektorí však ironicky poznamenali, že vzhľadom na jeho priateľské vzťahy so šéfom Kremľa aspoň na pár hodín v Kyjeve „poslúži ako protivzdušná obrana“. V minulosti totiž ukrajinská metropola zažila raketový útok dokonca aj počas návštevy generálneho tajomníka OSN.

Orbán sa stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským len niekoľko dní po tom, ako sa zhovárali na summite EÚ v Bruseli. Zišli sa na súkromný rozhovor predtým, ako ukrajinský prezident vyzval všetkých lídrov EÚ na zvýšenie vojenskej podpory Kyjevu.

Maďarský premiér pravidelne namietal proti finančnej pomoci Ukrajine a počas decembrového summitu EÚ sa chystal vetovať aj rozhodnutie o začatí prístupových rokovaní s Kyjevom. Až na dôrazné naliehanie poslúchol radu nemeckého kancelára, aby si išiel dať kávu mimo rokovaciu miestnosť a svojim hlasom tak nezablokoval pripravené uznesenie.

Tusk: Nie sme unavení z Ukrajiny, ale z Orbána
Video

Orbánova vláda sedemkrát použila veto proti snahe zvyšných 26 členských štátov EÚ uvoľniť 6,6 miliardy eur viazaných na dodávky zbraní Ukrajine. Dvanásť mesiacov tiež bránila začatiu formálnych prístupových rokovaní medzi Kyjevom a Bruselom, až kým minulý mesiac zrušila svoj odmietavý postoj, pripomína FT.

Volodymyr Zelenskyj, summit vo Švajčiarsku, vojna na Ukrajine Čítajte viac Európska únia a Ukrajina podpísali bezpečnostnú dohodu

Minulý týždeň sa členské krajiny EÚ dohodli, že použijú 1,4 miliardy eur z výnosov zmrazených ruských aktív na dodávky zbraní a inej pomoci Ukrajine, čím obišli maďarské veto, ktoré tak často brzdilo rozhodnutia EÚ o Ukrajine. Budapešť v reakcii na to obvinila EÚ z „nehanebného“ porušenia vlastných pravidiel.

EU Dollar Euro Parity Explainer Čítajte viac Európska únia schválila uvoľnenie 1,4 miliardy eur zo zmrazených ruských aktív pre Ukrajinu

Budapešť ospravedlňuje svoj tvrdý prístup k Ukrajine tvrdením, že Kyjev neplní jej požiadavky pri garantovaní práv maďarskej menšiny v Zakarpatskej oblasti. Medzi kritériá vstupu do EÚ patria práva menšín.

Takmer všetci lídri EÚ s výnimkou Orbána od začiatku masívnej ruskej agresie vo februári 2022 už Kyjev navštívili. Maďarský premiér je tiež jedným z iba dvojice predsedov vlád členských krajín EÚ (spolu s rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom), ktorí sa za ten čas stretli s Putinom.

Orbán až do včera Ukrajinu nenavštívil nielen posledných päť rokov Zelenského prezidentského mandátu, ale ani kým bol v úrade jeho predchodca Petro Porošenko. Naposledy bol Orbán v Kyjeve v roku 2012, keď rokoval s vtedajším promoskovským prezidentom Viktorom Janukovyčom, ktorý ušiel do Ruska po ľudovej revolte vo februári 2014.

Orbán už vlani v decembri povedal, že prijal pozvanie od Zelenského na návštevu Kyjeva: „Povedal som mu, že mu budem k dispozícii. Musíme si len ujasniť jednu otázku: o čom?"

Zelenskyj Čítajte viac Prelamuje Zelenskyj ľady? Orbána pozval na mierový summit. Premiér reagoval

Zelenskyj minulý mesiac pozval Orbána aj na ukrajinský mierový summit vo Švajčiarsku. Orbán to odmietol, ale poslal svojho ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa.

Zelenskyj, Biden Čítajte viac Mierový summit bez Ruska: ako schôdzka Ukrajine pomôže a kedy by Kyjev zlyhal

V reakcii na snahy zabrániť Maďarsku prevziať rotujúce predsedníctvo EÚ, Orbán podľa ľudí blízkych rokovaniam sľúbil ostatným lídrom, že jeho krajina bude túto úlohu vykonávať zodpovedne.

To, že Orbán sa má v Kyjeve stretnúť so Zelenským potvrdili dva zdroje z Budapešti aj pre denník Guardian. Zelenského poradca Mychajlo Podoľak síce odmietol komentovať akúkoľvek možnú návštevu, iný zdroj v Kyjeve však plánovanú cestu potvrdil. „Orbán tu bude zajtra (v utorok), pokiaľ nedôjde k zmene na poslednú chvíľu,“ povedal pre Guardian.

K zmene nedošlo. Agentúra MTI potvrdila, že v utorok ráno Orbán dorazil do Kyjeva. Spravodajský kanál Nexta zverejnil aj video s amatérskymi zábermi, ako sa kolóna maďarského premiéra presúva ulicami ukrajinskej metropoly.

Výmena názorov Zelenského s Orbánom v Buenos Aires
Video

Jeden z budapeštianskych zdrojov uviedol, že plány cesty vznikli po zdĺhavých rokovaniach o otázke práv maďarskej menšiny na Ukrajine, ktorá žije v blízkosti hraníc oboch krajín. „Predpokladom stretnutia bolo, aby bola vyriešená otázka národnostných práv. V posledných týždňoch došlo k dohode. Budú to môcť oznámiť ako úspech,“ povedal zdroj z Budapešti.

Zelenskyj s Orbánom na stretnutí nepodpísali žiadnu dohodu ani neusporiadali spoločnú tlačovú konferenciu – čo podľa nezávislého maďarského portáli Telex „naznačuje limity vzťahov oboch krajín na najvyššej úrovni, hoci samotné stretnutie možno považovať za míľnik.“

Pred zástupcov médií predstúpili so samostatnými vyhláseniami. Obaja zdôraznili, že stretnutie bolo dôležitým krokom k vyriešeniu problémov, ktoré sa nahromadili počas dlhého obdobia.

„Obsah nášho dialógu o všetkých dnešných otázkach sa môže stať základom pre budúci bilaterálny dokument medzi našimi štátmi, ktorý bude regulovať všetky naše vzťahy a bude založený na zrkadlovom prístupe vo vzťahoch medzi krajinami,“ povedal podľa portálu Evropejska pravda Zelenskyj.

Orbán tiež verí, že rokovania priblížili obe krajiny k možnému podpisu novej dohody.

„Chceme zlepšiť vzťahy medzi našimi krajinami, chceme podpísať globálnu dohodu o spolupráci s Ukrajinou, podobnú dohodám, ktoré máme s ostatnými susedmi,“ povedal maďarský premiér.

Okrem toho poznamenal, že Maďarsko je pripravené podporiť modernizáciu ukrajinskej ekonomiky a mieni pomôcť Ukrajine aj počas svojho predsedníctva v Rade EÚ.

„Ukrajine prajem všetko najlepšie a počas maďarského predsedníctva vám pomôžeme vo všetkom, čo bude v našich silách,“ dodal šéf maďarskej vlády podľa Evropejskej pravdy.

Zatiaľ čo otázka národnostných práv bola jednou z najhlasnejších sťažností Budapešti voči Kyjevu, skeptici Orbána obviňovali, že túto otázku využíva ako dymovú clonu pri propagovaní ruských interpretácií konfliktu.

Na rozdiel od väčšiny západných krajín Maďarsko opakovane spochybňuje potrebu vojenskej podpory Ukrajiny a namiesto toho žiada prímerie. To by ale vzhľadom na Putinove podmienky pre zastavenie paľby znamenalo fakticky kapituláciu Kyjeva, ktorý by sa musel vzdať pätiny svojho územia a vrátiť sa do postavenia ruského satelita.

Po víťazstve v parlamentných voľbách v roku 2022 zaradil Orbán Zelenského na zoznam svojich „oponentov“, ktorí sa proti nemu údajne spriahli a podporovali opozíciu.

Budapešť medzitým ponechala otvorené diplomatické kanály s Moskvou a Orbánov minister zahraničných vecí Szijjártó od začiatku vojny podnikol najmenej päť ciest do Ruska, naposledy minulý mesiac navštívil ekonomické fórum v Petrohrade.

OV3 Čítajte viac Zamračené pohľady, prudké gestá. Bolo to také úprimné, ako sa len dalo, povedal Zelenskyj po rozhovore s Orbánom

Maďarsko sa v pondelok ujalo rotujúceho polročného predsedníctva EÚ napriek pohoršeniu mnohých európskych politikov, ktorí poukazovali na spory Bruselu s Budapešťou v otázkach právneho štátu a zahraničnej politiky.

orbán Čítajte viac Maďarsko začína predsedať Rade EÚ, chce urobiť Európu znova skvelou

Prezident Zelenskyj však napriek chladným vzájomným vzťahom Maďarsku k prevzatiu rotujúceho predsedníctva zablahoželal.

Zdroj v Kyjeve pre Guardian uviedol, že panuje neistota, či Orbán cestuje do Kyjeva na bilaterálnej úrovni alebo ako zástupca EÚ. „Je tu jasný konflikt (medzi záujmami EÚ a Budapešti),“ uviedol zdroj.

Orbán ale naznačil, že na cestu sa vybral ako predstaviteľ európskej dvdsaťsedmičky. „Cieľom maďarského predsedníctva je prispieť k riešeniu výziev, ktorým čelí Európska únia. Moja prvá cesta preto viedla do Kyjeva,“ napísal na Facebooku.

Orbána k ceste do Kyjeva mohol čiastočne podnietiť fakt, že ho jeho politika voči Ukrajine izolovala od prvých vyvolených potenciálnych straníckych spojencov v EÚ, a tiež to, že v pondelok Maďarsko prevzalo predsedníctvo v Rade EÚ a ak ho chce úspešne zvládnuť, musí si napraviť svoj imidž v únii, pošramotený paktovaním s Ruskom, domnieva sa komentátor Telexu Gergely Nyilas.

V spomínanom rozhovore pre televíziu M1 Orbán v pondelok večer za najväčšiu výzvu maďarského predsedníctva označil „priblíženie nášho kontinentu k mieru“.

Ako to chce spraviť, to nespresnil. Povedal však, že Američanov nemožno vynechať pokiaľ ide o budúcnosť EÚ a jej súčasný najväčší problém, ktorým je podľa neho rusko-ukrajinská vojna.

Election 2024 Trump Čítajte viac Trump zradil Ukrajincov. Myslí si, že časť ich štátu by mala patriť Putinovi

Orbán, ktorý pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA horlivo podporuje Donalda Trumpa, sa spolieha na to, že návrat republikánskeho exprezidenta do Bieleho domu prinesie zmenu postoja Washingtonu k ruskej agresii proti Ukrajine.

Popletený Trump: Orbán ako líder... Turecka?
Video

„Donald Trump tvrdí, že vojna sa skončí do 24 hodín a EÚ musí byť pripravená na situáciu, keď Rusi a Američania budú skôr či neskôr rokovať medzi sebou. Kam sa v tejto dohode zaradí Európa? Kto bude zastupovať jej záujmy? A aké sú jej záujmy?" uzavrel svoje úvahy Orbán s tým, že „Maďarsko ako predsedajúca krajina nemôže na tieto otázky odpovedať samo, ale bude podávať Európskej únii správy o situácii a predkladať návrhy pre rozhodnutia 27 hláv štátov a predsedov vlád EÚ".

Putin Trump Čítajte viac Trumpov mierový plán - kapitulácia. Exprezident prezradil, ako by nátlakom ukončil vojnu proti Ukrajine

© Autorské práva vyhradené

188 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #Péter Szijjártó #predsedníctvo Rady EÚ #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj