Na Svätom Vincentovi a Grenadínach hurikán piatej kategórie „prišiel, odišiel a zanechal za sebou obrovskú skazu“, uviedol tamojší ministerský predseda Ralph Gonsalves. Napríklad na ostrove Union, ktorý je súčasťou tohto karibského štátu, je podľa neho 90 percent domov zničených alebo vážne poškodených.
Jedna osoba v tejto ostrovnej krajine prišla o život, ale obetí môže byť podľa Gonsalvesa viac. Ďalší dvaja mŕtvi sú hlásení z Grenady, kde Beryl na celom hlavnom ostrove prerušil dodávky elektriny.
Zvlášť silno zasiahnutý bol malý grenadský ostrov Carriacou, kam hurikán dorazil s vetrami s rýchlosťou 240 kilometrov za hodinu. Na záberoch z miesta zverejnených na X je vidieť celý rad úplne zničených a vážne poškodených domov. „Počas pol hodiny bolo Carriacou zrovnané so zemou,“ komentoval situáciu grenadský premiér Dickon Mitchell.
Škody sú hlásené aj z ďalších karibských ostrovov vrátane Barbadosu alebo Svätej Lucie.
V prípade núdze môžu občania SR kontaktovať slovenské veľvyslanectvo v Havane na pohotovostnom telefónnom čísle +53 5 863 0584 alebo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na čísle +421 2 5978 5978. Ministerstvo zároveň odporúča slovenským občanom, aby v prípade cestovania do zahraničia využili službu dobrovoľnej registrácie na webovej stránke ministerstva alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.
Hurikán teraz smeruje k Jamajke, od ktorej metropoly Kingstonu je vzdialený okolo 1 000 kilometrov. Meteorológovia predpokladajú, že kým k ostrovu dorazia, tak o niečo zoslabí. Aj tak by so sebou mal priniesť desať až 30 centimetrov zrážok a môže spôsobiť bleskové záplavy.
Odborníci tento rok očakávajú extrémne aktívnu sezónu hurikánov, ktorá spravidla trvá od júna do novembra. Americký Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) v máji predpovedal vznik štyroch až siedmich silných hurikánov s vetvami okolo 200 kilometrov za hodinu. Dôvodom je aj extrémne vysoká teplota vody v časti Atlantiku, kde sa tropické búrky utvárajú.