Firmy podľa Bloombergu viedli už v minulom roku rokovania o vývoji dronu podobného bezpilotnému lietadlu Šáhid, tento rok už je hotová testovacia verzia, ktorá by neskôr mohla byť poslaná do Ruska. Ruské invázne vojská proti Ukrajine použili už tisíce podobných zbraní, ktoré sú relatívne lacné na výrobu, ale obrana proti nim je nákladná.
Spojenci Ukrajiny sa obávajú, že Čína by podobné drony mohla byť schopná produkovať v oveľa väčšej miere ako Irán alebo Rusko. Moskva sa teraz v produkcii stále spolieha na krajiny ako Severná Kórea alebo Irán, na Čínu potom v dodávkach kritických komponentov.
„Čína sa snaží pri každej príležitosti argumentovať, že je neutrálnym hráčom vo vojne na Ukrajine. Realita je však taká, že poskytuje dlhý zoznam komponentov dvojakého použitia (civilného aj vojenského, pozn.), ktoré umožňujú Rusku vyrábať drobnú elektroniku aj súčasti zariadenia pre vojnu na Ukrajine,“ povedala Bloombergu americká veľvyslankyňa pri NATO Julianne Smithová.

Ruské ministerstvo obrany a zahraničia americkej agentúre odmietlo k veci poskytnúť vyjadrenie.

Hovorca čínskej ambasády v Spojených štátoch Liou Pcheng-jü uviedol, že „je pomerne jasné, kto v medzinárodnom spoločenstve volá po dialógu a usiluje sa o mier (na Ukrajine) a kto boj priživuje a podnecuje spory“. Čína podľa neho stranám vojny na Ukrajine neposkytuje zbrane a export artiklov „dvojakého použitia“ prísne kontroluje.