Británia naruby. Opoziční labouristi majú parlamentnú väčšinu, Sunak podal demisiu

Britská opozičná Labouristická strana podľa doteraz spočítaných hlasov dosiahla na väčšinu 326 kresiel v 650-člennej Dolnej snemovni, informuje stanica ITV. Podľa neúplných výsledkov ich majú už 356.

05.07.2024 06:06 , aktualizované: 14:15
Britain Election Foto: ,
Líder Labouristickej strany Keir Starmer pred svojimi priaznivcami v Tate Modern v Londýne v piatok 5. júla 2024.
debata (124)

Británia má nového premiéra. Stal sa ním líder Labouristickej strany Keir Starmer, keď ho prijal britský kráľ Karol III. a vyzval ho na zostavenie novej vlády, uvádzajú britské médiá. Starmer doviedol labouristov k zisku obrovskej parlamentnej väčšiny, stredoľavá strana sa tak vracia k moci po 14 rokoch vlády pravicových konzervatívcov.

Britský panovník na konci dopoludnia prijal demisiu doterajšieho premiéra Rishiho Sunaka a následne sa v Buckinghamskom paláci zišiel so Starmerom, ako ukazuje fotografia publikovaná britskými novinármi. Labouristický líder potom zamieril do neďalekého premiérskeho sídla v Downing Street, aby prvýkrát ako predseda vlády prehovoril k občanom.

Británia sa v parlamentných voľbách jasne vyslovila za zmenu a potrebuje činy, ktoré posilnia dôveru verejnosti v štát, povedal líder Labouristickej strany Keir Starmer v prvom prejave ako britský premiér. Sľúbil, že jeho vláda bude slúžiť všetkým Britom a že ukáže, ako môže politika meniť veci k lepšiemu.

„Naša krajina jasne hlasovala za zmenu, za národnú obnovu a návrat politiky k verejnej službe,“ povedal Starmer po drvivom víťazstve svojej strany, ktoré ukončilo 14-ročné vládnutie konzervatívcov.

„Či už ste volili labouristov alebo nie, vlastne zvlášť, ak to tak nebolo, hovorím vám napriamo, moja vláda vám bude slúžiť,“ pokračoval. „Politika môže byť silou pre dobro, ukážeme to,“ vyhlásil po príchode do londýnskeho sídla premiérov v Downing Street.

Rishi Sunak uznal prehru svojej strany a zablahoželal lídrovi labouristov Keirovi Starmerovi.

Britský premiér Rishi Sunak už v piatok skoro ráno pripustil, že štvrtkové parlamentné voľby vyhrali opoziční labouristi, uznal prehru svojej Konzervatívnej strany a vyjadril sklamanie. Svojmu nástupcovi Keirovi Starmerovi zablahoželal k volebnému víťazstvu. Sunak volebnú prehru uznal po sčítaní hlasov vo svojom obvode na severe Anglicka, kde získal poslanecké kreslo.

Starmer Čítajte aj Starmer rozdrvil konzervatívcov. Čo urobí ako britský premiér s Putinom?

Británia vo štvrtkových parlamentných voľbách hlasovala za zmenu a nadišiel čas, aby Labouristická strana naplnila očakávania občanov, uviedol v piatok Starmer po tom, čo obhájil mandát vo volebnom obvode na severe Londýna. Labouristi mieria k drvivému víťazstvu, Starmer je tak na ceste k tomu, aby sa stal budúcim premiérom.

Podľa doterajších výsledkov sa šéf Reformnej strany Nigel Farage prvýkrát stal poslancom – po siedmich neúspešných pokusoch. Podľa svojich slov má v pláne v priebehu nasledujúcich rokov vybudovať masové celoštátne hnutie. Odhady jeho strane pripisujú zisk 13 kresiel v dolnej komore parlamentu, čo označil za „takmer neuveriteľné“. Pri neúplných výsledkoch ich má zatiaľ štyri.

Vo svojom londýnskom obvode zvíťazil aj bývalý šéf labouristov Jeremy Corbyn, ktorý kandidoval ako nezávislý.

Premiér Sunak vyjadril sklamanie nad prehrou konzervatívcov a povedal, že telefonicky pogratuloval svojmu nástupcovi. „Dnes dôjde k odovzdaniu moci pokojným a usporiadaným spôsobom, s dobrou vôľou na všetkých stranách,“ vyhlásil po obhájení mandátu v severoanglickom obvode Richmond a Northallerton. „Je toho veľa, z čoho sa musíme poučiť a nad čím sa zamyslieť, a beriem na seba zodpovednosť za prehru… Je mi to ľúto,“ dodal.

Labouristi vo svojom programe sľúbili voličom obnoviť ekonomický rast, z ktorého budú mať prospech aj chudobnejšie vrstvy obyvateľov. Dôležitým bodom je pre nich reforma systému pracovnej migrácie, ktorý umožňuje ľahko získavať pracovné víza cudzincom spĺňajúcim požiadavky zamestnávateľov. Starmerova strana chce obmedziť počet prisťahovalcov prichádzajúcich za pracovnými stimulmi napríklad zo zdravotníctva či stavebníctva a viac investovať do rekvalifikácií Britov, aby sami zaplnili voľné miesta.

Odhady po zatvorení volebných miestností predpovedali debakel vládnych konzervatívcov, ktorí sa pri moci držali posledných 14 rokov, pričom vystriedali piatich premiérov. Odhady predpovedajú, že labouristi budú mať 410 kresiel, teda najlepší výsledok od roku 1997, zatiaľ čo konzervatívci by mohli získať 131, čo by bol najhorší výsledok v histórii strany. Podľa doteraz spočítaných hlasov majú labouristi zatiaľ 356 kresiel, čo je o 170 viac ako získali v roku 2019. Konzervatívci majú zatiaľ 74 mandátov, teda o 185 menej ako po posledných voľbách, informuje BBC. Liberálni demokrati získali zatiaľ 47 mandátov.

Sunak, Starmer Čítajte aj Expert: Voľby? Labouristi vyhrajú, Farage narazil na Putina a Briti si myslia, že všetko je hrozné

Sunak podáva demisiu

Britský premiér Rishi Sunak po historickej porážke svojej Konzervatívnej strany v parlamentných voľbách mieri za kráľom Karolom III., aby podal demisiu. Oznámil to vo svojom poslednom prejave v Downing Street, v ktorom tiež ohlásil odchod z čela konzervatívcov. Zároveň vyjadril podporu svojmu nástupcovi Keirovi Starmerovi, ktorý doviedol Labouristickú stranu k drvivému víťazstvu.

„V tejto práci budú jeho úspechy úspechy nás všetkých,“ povedal končiaci premiér. „Nech boli naše nezhody v tejto kampani akékoľvek, je to slušný človek s citom pre verejnú službu, ktorého rešpektujem,“ pokračoval.

Z pozície lídra Konzervatívnej strany Sunak neodstupuje s okamžitou platnosťou. Uviedol, že tak urobí, „hneď ako budú pripravené podmienky na výber môjho nástupcu“.

Keir Starmer, labouristi Čítajte aj Briti vyprášili konzervatívcov. Nastalo politické zemetrasenie, komentujú médiá situáciu v krajine

O mandát prišlo deväť členov vlády

Po drvivej porážke konzervatívnej strany vo štvrtkových parlamentných voľbách rekordný počet ministrov vlády prišiel o svoj poslanecký mandát. Po očakávanom odstúpení premiéra Rishiho Sunaka z vedenia strany tak konzervatívcom zostal minimálny počet kandidátov na vytvorenie nového vedenia. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Nezvolenie deviatich členov vlády premiéra Rišiho Sunaka prekonalo doteraz najhoršiu stratu z roku 1997, keď o mandáty prišlo sedem ministrov a vládnych úradníkov. Do štvrtka stratili vo voľbách svoje mandáty v posledných šiestich voľbách iba štyria ministri.

Za najvýraznejšiu stratu sa považuje Grant Shapps, minister obrany vo volebnonm okrsku Welwyn Hatfield severne od Londýna. Neuspela ani líderka Dolnej komory parlamentu Penny Mordauntová. Ako bývalá ministerka obrany sa už dvakrát pokúsila stať líderkou strany a po Sunakovom odstúpení sa očakávalo, že sa o to znova pokúsi.

O mandát vo volebnom obvode v Norfolku vo východnom Anglicku prišla aj bývalá premiérka Liz Trussová, ktorá počas 49 chaotických dní v roku 2022 vo funkcii vyvolala finančné otrasy.

„Myslím si, že v týchto voľbách sme videli úžasnú nedisciplinovanosť v rámci strany,“ povedal bývalý minister spravodlivosti Robert Buckland, ktorý prišiel o kreslo v parlamente po 19 rokoch.

Mandát si udržal minister vnútra James Cleverly, jeho predchodkyňa Suella Bravermanová a minister financií Jeremy Hunt. Spolu so štátnym tajomníkom ministerstva vnútra pre bezpečnosť Tomom Tugendhatom by sa preto mali uchádzať o nové vedenie strany .

Bravermanová sa v prejave po svojom znovuzvolení voličom ospravedlnila.

„Konzervatívna strana vás sklamala … musíme sa polepšiť a ja urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som znovu vybudovala dôveru. Musíme vás počúvať. Hovorili ste s nami veľmi jasne,“ povedala.

Facebook X.com 124 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Keir Starmer #Rishi Sunak