Vojna sa skončí, ak sa Kyjev vzdá štyroch oblastí, povedal Putin po stretnutí s Orbánom

Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval do Moskvy na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Prišiel do Ruska v rámci "mierovej misie", povedal Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

05.07.2024 12:19 , aktualizované: 16:55
debata (455)
Putin sa stretol s Orbánom
Video
Zdroj: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin podľa svojho vyjadrenia rokoval v Moskve s maďarským premiérom Orbánom o možnostiach urovnania vojny na Ukrajine, informovala agentúra TASS. Maďarský premiér Orbán podľa agentúry Reuters označil najbližších šesť mesiacov ako to, čo nazval mierovou misiou.

Pellegrini a Orbán aj o vojne na Ukrajine
Video

Putin ďalej povedal, že Orbánovu návštevu vníma ako snahu obnoviť dialóg Moskvy so Západom. Zároveň podľa Reuters zopakoval, že kľúčom k vyriešeniu konfliktu, ktorý Rusko vyvolalo vo februári 2022 svojím vpádom na Ukrajinu, zostávajú ruské návrhy.

Rasija, Rasija. Putin skanduje s odštiepeneckými lídrami po podpise zmlúv (september 2022)
Video

Ruský vodca zopakoval svoje presvedčenie, že návrhy Moskvy by mali byť kľúčom k riešeniu konfliktu. Ukrajina sa podľa neho musí vzdať štyroch oblastí na východe a juhu, ktoré si nárokuje Moskva. „Hovoríme o úplnom stiahnutí všetkých vojakov z Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a zo Záporožskej a Chersonskej oblasti,“ povedal Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský... Foto: SITA, Valeriy Sharifulin
Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orbán si podávajú ruky počas stretnutia v Moskve v Rusku 5. júla 2024.

Tvrdil ďalej, že Kyjev nie je ochotný vojnu zastaviť. Ako podmienky pre rozhovory s Kyjevom šéf Kremľa minulý mesiac označil stiahnutie ukrajinských vojakov z východu a juhu Ukrajiny, sľub Kyjeva, že nevstúpi do NATO, zrušenie sankcií voči Rusku a neutrálny, bezjadrový status pre Ukrajinu. Kyjev požiadavky odmietol.

Orbán tento týždeň prvýkrát od začiatku ruskej invázie podnikol cestu do Kyjeva. Vyzval tam na uzavretie prímeria, ktoré by mohlo urýchliť začatie mierových rozhovorov. Dnešnú cestu do Moskvy označil za „druhú zastávku“ mierovej misie. Po stretnutí s Putinom podľa Reuters uviedol, že vníma polročné predsedníctvo Maďarska v EÚ ako mierovú misiu. „Na ukončenie vojny treba veľa krokov, ale my sme urobili ten prvý na obnovenie dialógu,“ povedal Orbán. Pohľady na situáciu zo strany Kyjeva a Moskvy podľa neho zostávajú od seba vzdialené.

Orbán Viktor Kijevben Čítajte aj Mierová misia? Orbán v Kyjeve na chvíľu poslúžil aspoň ako protiraketový štít

„Mier sa nedá robiť z pohodlného kresla v Bruseli. Aj keď predsedníctvo EÚ nemá mandát vyjednávať v mene dvadsaťsedmičky, nemôžeme len tak sedieť a čakať, kým vojna zázrakom skončí,“ uviedol Orbán pred rokovaním v Moskve na svojom profile na sociálnej sieti X. Maďarsko chce podľa Orbána podniknúť „prvé kroky na ceste k mieru“. „V tom spočíva naša mierová misia,“ napísal tiež.

Šéf Kremľa skôr povedal maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, že je pripravený diskutovať o „nuansách“ mierových návrhov na ukončenie vojny na Ukrajine. Putin, ktorý prijal Orbána v Kremli, uviedol, že si chce vypočuť postoj maďarského premiéra k situácii na Ukrajine a získať informácie o názoroch ostatných európskych lídrov.

„Dúfam, že budeme mať príležitosť vymeniť si názory na budovanie bilaterálnych vzťahov v tejto zložitej situácii a, samozrejme, hovoriť o perspektívach vývoja najväčšej európskej krízy, mám na mysli Ukrajinu,“ dodal ruský prezident. Poznamenal, že Maďarsko prevzalo 1. júla rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie.

Maďarsko sa stáva poslednou európskou krajinou, ktorá dokáže hovoriť s Ruskom aj Ukrajinou, povedal maďarský premiér Viktor Orbán pred rokovaním s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve. Chce tohto postavenia Maďarska využiť.

Kuleba: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson
Video
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že tvrdenia, že na jar 2022 boli Kyjev a Moskva blízko k mierovej dohode, sú len súčasťou ruskej propagandy. / Zdroj: Twitter D. Kulebu

„Maďarsko sa pomaly stane poslednou európskou krajinou, ktorá dokáže hovoriť s každým,“ povedal Orbán podľa agentúry RIA Novosti.

Orbánova vláda napriek ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá trvá tretím rokom, udržiava s Moskvou dobré vzťahy. Odmieta Kyjevu poskytovať vojenskú pomoc a kritizuje sankcie, ktoré Európska únia proti Moskve zaviedla.

Orbán je všeobecne považovaný za Putinovho najbližšieho partnera v Európskej únii, napísala agentúra AP. Maďarsko prevzalo 1. júla od Belgicka rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie.

Biden Putin Behind Closed Doors Čítajte aj Putin berie vážne Trumpove vyjadrenia o ukončení vojny na Ukrajine

Cestu do Moskvy s Ukrajinou nekoordinoval

Maďarsko cestu premiéra Viktora Orbána do Moskvy s Ukrajinou nekoordinovalo, uviedlo na svojom webe ukrajinské ministerstvo zahraničia v reakcii na dnešnú výpravu šéfa maďarskej vlády do ruskej metropoly, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Kyjev zároveň vyzval všetky krajiny, aby dodržiavali zásadu, ktorá vylučuje dohody o Ukrajine bez Ukrajiny.

„Pripomíname, že zásada ‚žiadnej dohody o Ukrajine bez Ukrajiny‘ zostáva pre našu krajinu nedotknuteľná a vyzývame všetky štáty, aby ju striktne dodržiavali,“ uvádza ukrajinské ministerstvo zahraničia, podľa ktorého rozhodnutie o ceste Orbána do Moskvy urobilo Maďarsko bez súhlasu Ukrajiny.

Nemá mandát EÚ

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell uviedol, že návšteva Orbána v Moskve má bilaterálny charakter a maďarský premiér na ňu nedostal žiadny mandát Európskej únie.

Orbán v Moskve na rokovaní s Putinom nereprezentuje NATO. Vyhlásil to generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii, ktorá sa konala pri príležitosti summitu NATO na budúci týždeň vo Washingtone. O ceste do Ruska informoval Orbán Severoatlantickú alianciu vopred, dodal Stoltenberg. Zdôraznil, že Maďarsko v minulosti podporilo všetky vyhlásenia NATO odsudzujúce ruskú agresiu na Ukrajine. Všetci spojenci si podľa šéfa NATO uvedomujú, kto je agresor a že Rusko je za vojnu zodpovedné.

Hlavnou témou summitu vo Washingtone, ktorý sa koná na budúci týždeň, bude práve situácia na Ukrajine. Severoatlantická aliancia podľa Stoltenberga robí všetko preto, aby Ukrajinu pripravila na budúce členstvo v NATO. Šéf aliancie očakáva, že spojenci poskytnú Kyjevu ďalšiu pomoc, spomenul najmä protivzdušnú obranu a muníciu.

„Politika appeasementu (politicko-vojenská stratégia ústupkov, zmierňovania a tolerancie aj za cenu nevýhodnej alebo poníženej situácie, s cieľom nevyprovokovať vojenský alebo politický konflikt, pozn. red.) Putina nezastaví,“ napísala na sociálnej sieti X šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Iba jednota a odhodlanie otvoria cestu k úplnému, spravodlivému a trvalému mieru na Ukrajine,“ dodala.

Maďarský premiér Viktor Orbán nezastupuje v Moskve české záujmy ani záujmy Európskej únie, uviedol český premiér Petr Fiala (ODS). Fiala zopakoval, že Česko stojí za Ukrajinou a Putin je agresor.

„Viktor Orbán v Moskve nezastupuje naše záujmy ani záujmy EÚ. Nemá ani žiadny mandát rokovať v našom mene. Česká pozícia je jasná: Putin je agresor, my stojíme na strane Ukrajiny,“ napísal Fiala na sociálnej sieti X.

Podobne reagoval už vo štvrtok aj Charles Michel. „Rotujúce predsedníctvo EÚ nemá mandát na rokovania s Ruskom v mene EÚ. Európska rada má jasný postoj: Rusko je agresor, Ukrajina je obeť. Žiadne rokovania o Ukrajine nemožno viesť bez Ukrajiny,“ napísal Michel na sieti X.

Orbán začiatkom tohto týždňa navštívil Kyjev, kde vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zvážil prímerie s cieľom urýchliť ukončenie vojny s Ruskom.

455 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Rusko #Viktor Orbán #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine