865. deň: Biden: Som chlapík, ktorý 'odpálil' Putina a riadi svet. Le Penová nedovolí Ukrajine strieľať hlboko do Ruska

Ukrajina podľa Zelenského chce presadzovať svoje záujmy v Čiernom mori. Vojna situáciu zmenila, ruská flotila už nebude dominovať, tvrdí. Joe biden v rozhovore pre ABC medzi svoje úspechy ráda, že 'odpálil' Putina a spojil desiatky štátov pre pomoc Ukrajine.

07.07.2024 06:10 , aktualizované: 20:59
vojna na Ukrajine, Peter Fouche Foto: ,
Kolega britského vojnového zdravotníka, dobrovoľníka Petra Foucheho (49), ktorý bol zabitý 27. júna počas svojej práce na východnej Ukrajine, sa s ním naposledy lúči na pohrebnom ceremoniáli na hlavnom námestí v Kyjeve na Ukrajine v sobotu 6. júla 2024. Peter bol zakladateľom charitatívnej organizácie, ktorá poskytuje vozidlá, drony a iné potreby ukrajinským vojakom.
debata (294)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 865 dní
  • Nezávislé médiá potvrdili totožnosť viac ako 58-tisíc ruských vojakov zabitých na Ukrajine
  • Rusko tvrdí, že dobylo na východe Ukrajiny ďalšiu obec
  • Ukrajinské drony údajne zaútočili na dva sklady ropy na juhu Ruska
Ako kosa na kameň. Ruský dron Lancet neprežil zrážku v oblakoch
Video
Ako zničiť ruské drony? Ďalším dronom. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany
vojna na Ukrajine Čítajte viac 864. deň: Obávajú sa Rusi invázie po mori? Na Kryme posilňujú obranu pobrežia

20:59 Holandsko začne Ukrajine „bezodkladne“ dodávať stíhačky F-16. Oznámil to nový holandský minister zahraničných vecí Caspar Veldkamp počas svojej návštevy Kyjeva, ktorú absolvoval v sobotu spoločne s novým šéfom holandského rezortu obrany Rubenom Brekelmansom, podrobnosti o nej však boli zverejnené až v nedeľu, informuje TASR podľa agentúr AFP a Reuters.

Veldkamp počas svojej prvej zahraničnej cesty v úrade uviedol, že Holandsko je pripravené bezodkladne zaslať Kyjevu stíhačky po tom, ako minulý týždeň získalo povolenia potrebné na ich vývoz. „Teraz, keď už máme povolenia na prvé F-16tky, budú bezodkladne dodané,“ povedal na tlačovej konferencii v Kyjeve. Neuviedol však nijaký presnejší dátum dodania prvých z dovedna 24 stíhačiek F-16, ktoré Holandsko sľúbilo Ukrajine ani žiadne ďalšie podrobnosti.

Veldkamp a Brekelmans sa v Kyjeve stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ďalšími poprednými predstaviteľmi. Zdôraznili neochvejnú podporu Holandska voči Ukrajine. „Mojím odkazom pre všetkým predstaviteľov ukrajinskej vlády je, že Holandsko stojí pri Ukrajine a bude ju naďalej podporovať politicky, vojensky, finančne aj morálne,“ povedal Veldkamp.

20:00 Bezpilotné lietadlá vypustené Ukrajinskou bezpečnostnou službou (SBU) zaútočili v noci na nedeľu na dve ropné sklady v Krasnodarskom kraji ležiacom na juhu Ruska a spôsobili požiare. Uviedla to v nedeľu agentúra UNIAN s odvolaním sa na ukrajinské vojenské zdroje. Informovala o tom agentúra DPA.

Terčom prvého útoku bol sklad ropy pri obci Pavlovskaja. Dva výbuchy údajne spôsobili rozsiahly požiar dvoch nádrží s ropnými produktmi, ktorý sa ani v nedeľu nepodarilo uhasiť.

Ďalší útok bol zameraný na sklad ropy v obci Leningradskaja. Podľa satelitných snímok boli poškodené najmenej tri palivové nádrže.

17:34 Ukrajinskí vojaci zostrelili v Doneckej oblasti ruské bojové lietadlo Su-25. Uviedla to v nedeľu na komunikačnej platforme Telegram ukrajinská operačná strategická skupina Chortycia, podľa ktorej ruský stroj zničili príslušníci ukrajinskej 110. samostatnej mechanizovanej brigády na fronte pri meste Pokrovsk. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Naše ukrajinské jednotky zostrelili na pokrovskom fronte ruské lietadlo Su-25, ktoré útočilo na pozície obranných síl," uviedla skupina Chortycia.

15:28 Rusko v nedeľu oznámilo, že dobylo ďalšiu obec v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Ruskí vojaci „oslobodili obec Čigari“ v Doneckej oblasti, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

V sobotu ruský rezort oznámil, že jeho sily dobyli v Doneckej oblasti aj obec Sokil. Ukrajina pritom uviedla, že najintenzívnejšie boje na celom fronte v súčasnosti prebiehajú práve v Doneckej oblasti.

Rusku sa podarilo dosiahnuť od začiatku roka na bojisku postup, ktorý sa začal vo februári dobytím mesta Avdijivka. Postup ruskej armády sa však spomalil, keďže sa zdá, že konflikt sa na východnom fronte zablokoval, pričom ani jedna zo strán nie je schopná dosiahnuť rozhodujúci prelom. Obe strany však tvrdia, že nepriateľovi spôsobujú veľké straty, konštatuje AFP.

14:46 Séria explózií v sklade s výbušninami v ruskej Voronežskej oblasti, ktorá leží pri hraniciach s Ukrajinou, nastala po tom, ako trosky zo zostreleného ukrajinského dronu spôsobili požiar skladu. Uviedli to miestni predstavitelia. Gubernátor oblasti Aleksandr Gusev povedal, že padajúce trosky vyvolali „detonáciu výbušných predmetov". Nijaké obete nehlásili, ale evakuovali obyvateľov susednej dediny.

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu ráno o výbuchoch v sklade vo Voronežskej oblasti neinformovalo. Konštatovalo len, že ruské systémy protivzdušnej obrany zničili ukrajinský dron v susednej Belgorodskej oblasti.

Predstaviteľ ukrajinskej bezpečnostnej služby, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, však pre agentúru The Associated Press povedal, že Ukrajinci podnikli úder na sklad munície v dedine Serhijivka vo Voronežskej oblasti. Podľa jeho slov Rusko v napadnutom objekte „skladovalo rakety zem-zem a zem-vzduch, muníciu pre tanky a delostrelectvo a škatule s nábojmi do ručných strelných zbraní". Dodal, že sklad Moskve slúžil na dodávky munície pre ruských vojakov na Ukrajine.

13:42 Osem ukrajinských civilistov prišlo o život a ďalších 16 utrpelo zranenia počas uplynulého dňa pri ruských útokoch. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje nedeľňajšie správy regionálnych úradov.

Za uplynulých 24 hodín Rusko celkovo zaútočilo na desať ukrajinských oblastí, pričom obete hlásili v Chersonskej, Charkivskej, Doneckej a Dnipropetrovskej oblasti.

V Chersonskej oblasti ruské sily zaútočili na 17 obcí vrátane regionálneho centra Cherson. Podľa gubernátora oblasti Oleksandra Prokudina o život prišli štyria ľudia. Dvaja civilisti zahynuli v Doneckej oblasti, uviedol jej šéf Vadym Filaškin. Ruské útoky si vyžiadali aj život 47-ročného muža v Charkivskej oblasti a 65-ročnej ženy v Dnipropetrovskej oblasti.

12:22 Nezávislé ruské médium Mediazona a ruská služba BBC potvrdili mená 58 207 ruských vojakov, ktorí boli zabití od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Mená mŕtvych zistili z otvorených zdrojov. V porovnaní s predchádzajúcou správou z konca júna pribudli na zoznam mŕtvych mená 1 349 ruských vojakov. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Novinári upozorňujú, že skutočné čísla sú pravdepodobne podstatne vyššie, keďže ich overené informácie pochádzajú z verejných zdrojov, ako sú nekrológy, príspevky príbuzných, správy regionálnych médií a vyhlásenia miestnych úradov.

Straty ruskej armády v ostatných mesiacoch prudko vzrástli. Vlani o život denne v priemere prišlo 120 ruských vojakov, teraz sa počet strát na životoch v radoch ruskej armády zvýšil na 200 až 250 denne, dodali novinári.

11:03 Ruské úrady vyhlásili výnimočný stav v časti Voronežskej oblasti, kde predtým podľa nich trosky zostrelených ukrajinských dronov spadli na sklad, ktorý začal horieť a začali v ňom explodovať výbušniny. Informovala o tom dnes ruská agentúra TASS. Gubernátor regiónu Alexander Gusev na platforme Telegram oznámil, úrady evakuujú niektorých obyvateľov v Podgorenskom okrese a nikto nebol zranený.

Gusev najprv informoval o zostrelení bližšie nespresneného počtu bezpilotných lietadiel nad Voronežskou oblasťou. Časti trosiek podľa neho dopadli na miestny sklad, kde potom začalo horieť. Čo sa v sklade nachádzalo, neuviedol. Informoval však, že nasledovali „detonácie výbušných predmetov“.

V ďalšom príspevku informoval o vyhlásení výnimočného stavu v časti postihnutého okresu a evakuácii miestnych obyvateľov do bezpečia. „Detonácia výbušných predmetov pokračuje,“ napísal. Na mieste podľa neho pracujú operačné zložky aj armáda.

Kyjev sa zatiaľ nevyjadril.

Server Meduza v súvislosti s dianím vo Voronežskej oblasti poznamenal, že ruské ministerstvo obrany útok bezpilotných lietadiel v tomto regióne v noci na dnes nehlásilo. Podľa rezortu ruská protivzdušná obrana zničila jeden dron nad územím Belgorodskej oblasti.

10:15 Americký prezident Joe Biden poukázal v rozhovore pre televíziu ABC na úspechy počas vykonávania svojho mandátu. Pri otázkach o svojom stave a schopnosti vykonávať funkciu prezidenta teraz aj v budúcnosti hovoril tiež o Ukrajine.

„Som ten chlapík, ktorý dal dohromady NATO, budúcnosť. Nikto neveril, že by som ho zvládol rozšíriť. Ja som ten chlapík, ktorý ‚odpálil’ Putina ("I'm the guy that shut Putin down“). Nikto si nemyslel, že by sa to mohlo stať. Ja som ten, kto dal dokopy iniciatívu južného Pacifiku s AUKUSom. Som človek, ktorý získal 50 národov – nielen v Európe, ale aj mimo nej, aby pomohli Ukrajine."

Na otázku, či by absolvoval neurologický a kognitívny test a ukázal výsledky americkej verejnosti, odpovedal: „Pozrite sa. Každý deň mám kognitívny test. Každý deň mám ten test. Pri všetkom, čo robím. Viete, nielenže robím (volebnú) kampaň, ale riadim celý svet. Aj keď to znie to ako nadsázka, ale my sme kľúčový (essential) národ sveta. Madeleine Albrightová mala pravdu."

8:59 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 150 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 550 990, uviedol v nedeľu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o dva tanky, 16 obrnených bojových vozidiel pechoty a 40 delostreleckých systémov.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjiva celkovo stratilo už 8 155 tankov, 15 645 obrnených bojových vozidiel pechoty a 14 937 delostre­leckých systémov.

8:45 Ruské balistické strely Iskander zničili dve odpaľovacie zariadenia pre systém protivzdušnej obrany Patriot v ukrajinskej Odeskej oblasti. V nedeľu o tom informovala ruská štátna tlačová agentúra s odvolaním sa na tvrdenia tamojšieho ministerstva obrany, informuje agentúra Reuters.

K útoku došlo v oblasti prístavu Južne, uviedla štátna tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva obrany. Informácie nie je možné bezprostredne nezávisle overiť.

Prístavy v Odeskej oblasti sú počas vojny na Ukrajine častým cieľom útokov ruských síl a mnohé údery boli zamerané na tamojšiu prístavnú infraštruktúru. Rusko opakovane popiera, že by svoje útoky na Ukrajine cielilo na civilistov alebo civilnú infraštruktúru.

Protivzdušná obrana je pre Ukrajinu kľúčová, nakoľko je to jediný spôsob, ako sa chrániť pred neustálymi leteckými útokmi zo strany Ruska.

8:10 Maďarský premiér Viktor Orbán sa naďalej tvári ako potenciálny sprostredkovateľ ukončenia vojny na Ukrajine napriek tomu, že Putin odmietol sprostredkovanie alebo seriózne rokovania, uviedol Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Orbánove snahy presadiť rokovania sú pravdepodobne súčasťou jeho pokračujúceho úsilia presunúť európske zameranie na diskusie o mierových rokovaniach a preč od diskusií o vojenskej podpore pre Ukrajinu. Orbán sa dôsledne stavia proti a podkopáva snahy Európskej únie (EÚ) poskytnúť vojenskú pomoc Ukrajine.

Viktor Orbán Čítajte viac Orbán píše pre Newsweek o zlomovom momente: Zmyslom NATO je mier, nie nekonečná vojna

Výzvy Orbána a iných na rokovania a ukrajinský mierový vzorec sú odlišné snahy s rôznymi cieľmi a ruský prezident Vladimir Putin ukázal, že nemá záujem o žiadne dohodnuté dohody okrem kapitulácie Ukrajiny, tvrdí ISW.

Bulharský premiér Dimitar Glavčev ponúkol 5. júla Bulharsku sprostredkovanie mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom a zdôraznil, že rokovania musia byť v súlade s chartou OSN a medzinárodným právom. Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan podobne 6. júla presadzoval, aby Ukrajina rozšírila a urýchlila prebiehajúci mierový proces na Ukrajine s cieľom zabrániť „prehlbujúcej sa polarizácii“ a „uprednostniť diplomaciu“, konštatoval ISW.

Fico na Devíne volal po mieri na Ukrajine
Video

Ukrajina nedávno uzavrela prvý z viacerých samitov so svojimi partnermi s cieľom vytvoriť podmienky pre možné budúce rokovania, ktorých výsledkom by bol trvalý mier za podmienok prijateľných pre Ukrajinu a jej podporovateľov, ako aj pre desiatky partnerských štátov a medzinárodných organizácií vrátane Maďarska, Turecka a Bulharska – 16. júna podpísali spoločné mierové komuniké, v ktorom potvrdili svoju podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny, uviedol ISW.

Schopnosť Ukrajiny viesť vlastný mierový proces závisí od jej schopnosti oslobodiť operačne významné územie. Ukrajina nemôže podniknúť úspešné protiofenzívne úsilie na podporu tohto cieľa bez vojenskej podpory Západu v krátkodobom a strednodobom horizonte, píše ISW.

6:47 Maďarský premiér Viktor Orbán si v sobotu vyslúžil novú výčitku od šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella po tom, ako sa zúčastnil na stretnutí Organizácie turkických štátov (OTS) v Azerbajdžane, uviedla agentúra AFP.

Brusel, spojenci EÚ, USA a Kyjev už v piatok odsúdili Orbána, ktorého krajina začiatkom júla prevzala polročné rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie, za rozhodnutie vycestovať do Moskvy a rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o vojne na Ukrajine.

Predstavitelia EÚ túto nečakanú cestu odsúdili s tým, že podkopáva postoj 27-členného bloku k tomuto konfliktu, a zdôraznili, že Orbán tým nezastupoval Brusel.

Podľa Borrella bola Orbánova účasť na sobotňajšom neformálnom samite OTS najnovším podujatím, na ktorom zastupoval iba Maďarsko, a nie Európsku úniu. „Maďarsko nedostalo od Rady EÚ žiadny mandát na rozvíjanie vzťahov s Organizáciou turkických štátov,“ uviedol Borrell.

EÚ tiež odmietla pokus OTS legitimizovať medzinárodne neuznanú Severocyperskú tureckú republiku (TRNC) tým, že ju organizácia prijala ako pozorovateľa, pripomenul Borrell.

Stredomorský ostrov Cyprus je už desaťročia rozdelený na medzinárodne uznanú grécky hovoriacu Cyperskú republiku, ktorá je členom EÚ, a Tureckom okupovanú časť Cypru – turecky hovoriacu TRNC, ktorú uznáva len Ankara.

OTS je medzinárodná organizácia združujúca krajiny s turkickými jazykmi, ktorú v roku 2009 založili Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko a Turecko. Maďarsko sa stalo jej pozorovateľským členom v roku 2018.

6:15 Francúzske krajne pravicové Národné združenie (RN) nedovolí Ukrajine použiť ďalekonosné zbrane francúzskej výroby proti okupačným ruským silám v prípade, že sa táto strana po súčasných parlamentných voľbách dostane do vlády, uviedla bývalá predsedníčka RN Marine Le Penová podľa agentúry DPA.

Le Penová, ktorá je pravdepodobnou kandidátkou RN v prezidentských voľbách v roku 2027, pre stanicu CNN uviedla, že vláda RN by tiež zabezpečila, aby francúzski vojaci neboli za žiadnych okolností nasadení na Ukrajine.

Le Penová potvrdila postoj RN po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron v priebehu tohto roka odmietol vylúčiť vyslanie francúzskych jednotiek na Ukrajinu, aby pomohli pri výcviku tamojších síl.

Líder RN Jordan Bardella, hoci súhlasí s tým, že Ukrajina by mala byť schopná brániť sa proti ruskej agresii, sa takisto vyslovil proti dodávkam zbraní, ktoré by mohli viesť k eskalácii rusko-ukrajinského konfliktu. Francúzsko by podľa neho nemalo dodávať Ukrajine rakety ani iné zbrane schopné zasiahnuť ruské územie.

RN chce po nedeľňajšom druhom kole hlasovania prevziať kľúčovú úlohu vo francúzskej vláde. Dúfa, že v prípade získania väčšiny v Národnom zhromaždení (dolnej komore parlamentu) bude môcť navrhnúť vlastného premiéra.

Strana sa v prvom kole volieb pred týždňom dostala do vedenia. Najnovšie prieskumy naznačujú, že v druhom kole bude síce opäť viesť, ale nezíska absolútnu väčšinu.

6:10 Ukrajina plánuje potlačiť ruský vplyv v západnej časti Čierneho mora prostredníctvom novej národnej námornej stratégie, uviedol v sobotu večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo videopríhovore, uviedla agentúra DPA.

„Jasne chápeme, že vojna zmenila rovnováhu síl v našom čiernomorskom regióne a že ruská flotila už nikdy nebude v týchto vodách opäť dominovať,“ povedal Zelenskyj. Ukrajina bude na mori presadzovať svoje národné záujmy a záujmy svojich partnerov, a chrániť dopravné trasy, povedal.

Rusko sa zmocnilo veľkej časti ukrajinskej flotily, keď v roku 2014 nezákonne anektovalo Krymský polostrov.

Ukrajina prišla o svoje ďalšie lode krátko po tom, ako Rusko vo februári 2022 začalo svoju rozsiahlu inváziu, keď moskovské sily dobyli prístavné mesto Berďansk v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.
V prístavnom meste Mykolajiv sa potopila vlajková loď ukrajinského vojenského námorníctva Hetman Zahajdačnyj.
Hoci ukrajinské námorné sily v súčasnosti nedisponujú žiadnymi veľkými vojnovými loďami, Kyjevu sa podarilo vytlačiť ruskú Čiernomorskú flotilu zo západnej časti Čierneho mora. Tento vývoj čiastočne oživil námorný obchod cez Odesu.
Ukrajinské vojenské námorníctvo sa má v blízkej budúcnosti modernizovať aj vďaka dodávkam od západných partnerov.
Okrem posilnenia vlastnej námornej sily Zelenskyj prisľúbil aj ďalšie zlepšenie protivzdušnej obrany Ukrajiny, pričom naznačil, že v nadchádzajúcom týždni pribudne ďalšia jednotka Patriot z Nemecka a ďalšie posily.

294 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine