FSB tvrdí, že zmarila únos bombardéra na Ukrajinu. Moskva má dokonca video

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že prekazila pokus Kyjeva uniesť strategický bombardér Tu-22M3 ruských vzdušných síl a preletieť s ním na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na oznámenie ruskej kontrarozviedky. Tvrdenie nie je možné overiť z nezávislých zdrojov, ukrajinská tajná služba SBU na žiadosť o komentár bezprostredne nereagovala.

08.07.2024 10:48
Ruský strategický bombardér Tupolev Tu-22M3. Foto:
Ruský strategický bombardér Tupolev Tu-22M3.
debata (15)

„Ukrajinská rozviedka mala v úmysle naverbovať ruského vojenského pilota za finančnú odmenu a poskytnutie talianskeho občianstva s cieľom presvedčiť ho, aby odletel a pristál na Ukrajine so strategickým bombardérom,“ uviedla FSB na svojich internetových stránkach. „Naverbovaný“ pilot mal podľa Rusov za svoj čin zinkasovať aj 3 milióny dolárov.

Devastácia strategického ruského bombardéra Tu-22M3
Video

FSB vo vyhlásení ďalej uviedla, že Rusko počas operácie získalo informácie, ktoré pomohli jeho silám vykonať úder na letisko Ozerne na severozápade Ukrajiny. Ruská štátna agentúra TASS uviedla, že do operácie boli zapojené aj spravodajské služby členov NATO. TASS tiež zverejnil video z údajného pokusu o únos lietadla, na záberoch je aj kopa amerických 100-dolárových bankoviek.

Načasovanie operácie aj údajného úderu na letisko Ozerne v ukrajinskom Žytomyre je nejasné. V Žytomyrskej oblasti, kde sa letecká základňa nachádza, bol však dnes v ranných hodinách vyhlásený letecký poplach. Podľa neoficiálnych správ na sociálnych sieťach zazneli Žytomyrom výbuchy.

Rusko v posledných týždňoch vykonáva údery na základne ukrajinského letectva pravidelne. Robí tak v čase, keď Kyjev netrpezlivo čaká, až bude môcť nasadiť Západom dodané stíhačky F-16.

Čo je NATO? Sloboda, demokracia, podpora Ukrajiny...
Video

Vlani v lete sa ukrajinskej tajnej službe podarilo naverbovať ruského pilota vrtuľníka Maxima Kuzminova, ktorý bol odporcom invázie. So strojom Mi-8 preletel na územie pod kontrolou Ukrajiny. Tento rok vo februári bol dezertér nájdený mŕtvy v Španielsku.

Kuzminiv Čítajte viac Španielsko: Rusko si objednalo vraždu pilota, čo prešiel k Ukrajincom

Ukrajina tiež pravidelne obviňuje Moskvu, že sa snaží verbovať agentov na ukrajinskej strane. SBU v máji oznámila, že „rozbila sieť agentov“ FSB, ktorá pripravovala atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, a že zatkla dvoch ukrajinských dôstojníkov, ktorí boli súčasťou tejto siete.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #únos #ruská armáda #vojna na Ukrajine #strategický bombardér