Skaza a strach, opísali svedkovia po zásahu kyjevskej detskej nemocnice

Budovy čiastočne zrovnané so zemou, prach, vybité okná, deti tlačiace sa k svojim rodičom a desiatky pomáhajúcich záchranárov, lekárov, vojakov i civilistov. Tak podľa agentúry Reuters vyzerala kyjevská detská nemocnica po zásahu ruskou raketou. Rozsiahly útok, ktorý okrem metropoly zasiahol najmenej päť ďalších miest v centrálnej a východnej oblasti Ukrajiny, si vyžiadal vyše 30 mŕtvych a 150 zranených.

08.07.2024 23:00
Ukrajina Rusko Vojna Invázia uarus Foto: ,
Záchranárka drží za ruku dieťa pred detskou nemocnicou OCHMADIT po ruskom raketovom útoku v ukrajinskej metropole Kyjev v pondelok 8. júla 2024. Ruské sily uskutočnili v pondelok rozsiahle raketové útoky na rôzne ukrajinské mestá vrátane metropoly Kyjev.
debata (108)

Sekundy po tom, ako ruská raketa narazila do kyjevského zdravotníckeho zariadenia špecializovaného na starostlivosť o detských pacientov, Svitlana Kravčenková pribehla k svojmu dvojmesačnému synovi, ktorý sa v nemocnici liečil. Bábätko prikryla látkou, aby ho ochránila pred prachom poletujúcim vzduchom.

Rusi zbombardovali detskú nemocnicu v Kyjeve.
Dym stúpa po ruskom raketom útoku v ukrajinskej...
+22Ruské sily uskutočnili v pondelok rozsiahle...

„Bolo to desivé. Snažila som sa ho zakryť látkou, aby mohol dýchať,“ povedala trasúcim sa hlasom 33-ročná žena, zatiaľ čo okolo nej záchranári v troskách budovy pátrali po preživších. Malé dieťa Kravčenková držala pevne v rukách, zatiaľ čo jej manžel Volodymyr pozeral na skazu. Ich auto zaparkované vedľa zničenej budovy bolo pochované pod sutinami. Celá rodina našťastie vyviazla len so škrabancami a odreninami.

„Keby sme boli v aute, tak už neexistujeme,“ povedal Kravčenko a svoju ženu pohladil po tvári, aby ju utíšil, opisuje Reuters.

Nemocnica Ochmatdyt je na Ukrajine aj mimo nej známa svojimi zariadeniami pre starostlivosť o deti a ročne vykoná 10 000 chirur­gických zákrokov, píše Reuters. Naraz sa môže postarať až o 600 detských pacientov.

Ukrajinská tajná služba SBU uviedla, že na mieste zahynuli najmenej dvaja ľudia a ďalších 16 bolo zranených. Udalosť úrady vyšetrujú ako vojnový zločin. Záchranári sa však obávajú, že v sutinách nemocnice môžu byť uväznené ďalšie obete a aj najmenej osem hodín po údere pokračovali v prehľadávaní trosiek.

Strela, podľa SBU typ s plochou dráhou letu Ch-101, zasiahla nemocnicu okolo 10:00 miestneho času (09:00 SELČ). Náraz zrovnal so zemou veľkú časť dvojposchodového objektu, kde sa nachádza toxikológia, a vyrazil okná v hlavnej 11-podlažnej budove. Zábery overené Reuters ukázali, ako strela letiaca po strmej trajektórii priamo zasiahla nemocnicu.

Podľa ukrajinských úradov útok v hlavnej budove poškodil jednotku intenzívnej starostlivosti, operačné sály a onkológiu. V čase zásahu lekári trom pacientom operovali srdce a trosky z výbuchu kontaminovali ich otvorené hrudné dutiny, napísala agentúra AP s odvolaním sa na ukrajinského ministra zdravotníctva Viktora Ljaška. Nemocnica pri útoku prišla o vodu, svetlo a kyslík a pacienti boli prevezení do iných zariadení, uviedol minister.

Nie je to počítačová hra. Ako vyzerajú boje na Ukrajine z pohľadu vojakov?
Video
Boje proti ruským agresorom z vlastného pohľadu ukrajinských vojakov v Serebrianskom lese v Luhanskej oblasti. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Areálom zariadenia sa po útoku bezradne prechádzala staršia lekárka s obviazanou hlavou a bielym plášťom pokrytým krvou. Pod nohami jej praskalo sklo, opisuje z miesta Reuters. Chvejúce sa mamičky pevne zvierali svoje bábätká, zatiaľ čo staršie deti, niektoré bez sprievodu, posedávali na dvore a spamätávali sa zo šoku. Okolo nich desiatky záchranárov, vojakov i civilistov utvorili ľudskú reťaz, ktorá tehlu po tehle odpratávala sutiny.

Lekárka z toxikológie, 55-ročná Jevhenija Rochvarhová, uviedla, že všetci jej najbližší kolegovia sú nažive. Nebola si však istá osudom tých, ktorí sa v čase úderu mohli nachádzať vo vyšších poschodiach. Na otázku, či cíti hnev, odpovedala, že nie.

„Možno vyčerpanie. A veľmi hlboký smútok. Jednoducho by som si želala, aby sa to nestalo,“ povedala Reuters.

108 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine