Veľmi silné búrky, vietor, krúpy. Česko sa pripravuje na skazu, ľudom odporučili chrániť si majetky

Česko v stredu zasiahnu veľmi silné búrky. Sprevádzať ich budú prívalové zrážky, silný vietor či krupobitie. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pre celé územie ČR. Meteorológovia to v utorok uviedli na sociálnej sieti X.

09.07.2024 13:48
debata (5)

„V stredu ovplyvní naše územie od západu výrazné frontálne rozhranie, na ktorom sa vyskytnú na západe silné, na ostatnom území až veľmi silné búrky. Budú sprevádzané prívalovými zrážkami, ojedinele s úhrnmi okolo 50 milimetrov, v opakovaných búrkach aj cez 70 milimetrov, nárazmi vetra lokálne aj okolo 90 kilometrov za hodinu a krúpami okolo troch centimetrov,“ varoval ČHMÚ.

Búrky by Českom mali prejsť od západu na východ. Na západe krajiny ich meteorológovia očakávajú približne od 11.00 do 15.00 h, od území od Prahy po začiatok Juhomoravského kraja zruba od 15.00 do 22.00 h a na východe vo večerných hodinách až do štvrtkového rána.

Autentické zábery: Ničivá smršť sa prehnala Horehroním
Video

ČHMÚ upozornil, že na niektorých miestach sa môžu rozvodniť aj malé toky či suché korytá, hrozí zatopenie podchodov, podjazdov či pivníc. Vietor môže vyvracať stromy a spôsobiť aj rozsiahlejšie škody na majetku, výpadky v energetike či problémy v doprave.

„Nebezpečenstvo predstavujú aj krúpy a blesky. Je potrebné dbať na bezpečnosť najmä s ohľadom na nebezpečenstvo zásahu bleskom a úrazu padajúcimi a poletujúcimi predmetmi a krúpami,“ upozornil ústav.

Skaza po pondelkovej (8. júla 2024) búrke v...
Skaza po pondelkovej (8. júla 2024) búrke v...
+17Skaza po pondelkovej (8. júla 2024) búrke v...

Ľudia by si mali zaistiť okná a dvere, skleníky a voľne položené predmety. Pri jazde autom v búrke meteorológovia radia spomaliť a nevchádzať do zatopených miest.

Výstrahu vydali aj pred vysokými teplotami. Tie môžu v stredu presiahnuť 34 stupňov Celzia, a to najmä na južnej a strednej Morave, v okolí Ostravy a Polabskej nížiny.

Obrovské krúpy a vietor demolovali Brezno
Video

V dôsledku silných búrok v uplynulých dňoch zomrel v ČR muž, na ktorého spadol konár stromu. Padajúci konár zranil aj dvoch ďalších ľudí na inom mieste.

Ľudia sa tiež zranili v tlačenici na festivale v Jihlave, kde pre búrky vypadol prúd a vyradil tak kompresory, ktoré nafukovali stan. Jeho strecha sa potom začala prehýbať a ľudia sa odtiaľ snažili dostať von.

povodeň, brezno a okolie Čítajte viac FOTO+VIDEO: Skaza, pohroma, katastrofa. Silná búrka zmenila obec na východe na nepoznanie
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #búrka #krupobitie #silný vietor