Orbán píše lídrom EÚ: Opísal Putinove očakávania, pohľad na vojnu i jeho nerealistické odhady

Maďarský premiér Viktor Orbán v liste, ktorý v utorok získala agentúra DPA, zdôvodnil svoju neohlásenú cestu do Ruska ekonomickými dôsledkami vojny na Ukrajine na Európsku úniu, píše TASR.

09.07.2024 19:35
debata (119)
Čo si myslí Pellegrini o Orbánových ukrajinských aktivitách?
Video
Prezident Peter Pellegrini je na summite NATO vo Washingtone (9.-11. júl), na ktorom sa rokuje aj o budúcnosti podpory Severoatlantickej aliancie pre Ukrajinu, ktorá sa už viac ako dva roky bráni veľkej ruskej invázii. Zdroj: Facebook P. Pellegriniho

„Negatívne hospodárske dôsledky vojny predstavujú veľkú záťaž pre každodenný život našich občanov a pre konkurencieschop­nosť EÚ,“ uviedol Orbán v správe z 5. júla adresovanej predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a vedúcim predstaviteľom EÚ.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin Čítajte viac Lieta Orbán za mier, či len pre PR?

Maďarský premiér minulý v piatok pricestoval do Moskvy, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Tri dni predtým absolvoval stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve. Išlo o Orbánovu prvú návštevu Ukrajiny od začiatku ruskej invázie vo februári 2022.

LEŠŤ: Odovzdanie velenia nad bojovým zoskupením NATO Čítajte viac Hrozba Ruska aj Číny. Podporil by Pellegrini Orbánove cesty a s čím išlo Slovensko na summit NATO?

Maďarsko je podľa DPA v EÚ vnímané ako krajina blízka Rusku a – ako pokračuje nemecká tlačová agentúra – Orbánova správa vo veľkom prebrala Putinov pohľad na vojnu na Ukrajine a zdieľala nerealisticky vysoké ruské odhady ukrajinských obetí.

Rusi zbombardovali detskú nemocnicu v Kyjeve.
Dym stúpa po ruskom raketom útoku v ukrajinskej...
+22Ruské sily uskutočnili v pondelok rozsiahle...

Ruský prezident podľa Orbána verí, že v súvislosti s vojnou hrá čas v prospech Ruska. Putina podľa neho prekvapilo, že Ukrajina neprijala nedávnu ponuku Kremľa na prímerie a mierové rokovania. Maďarský premiér zopakoval Putinove očakávania o rapídnom kolapse Ukrajiny v nadchádzajúcich mesiacoch.

Viktor Orbán Čítajte viac Orbán píše pre Newsweek o zlomovom momente: Zmyslom NATO je mier, nie nekonečná vojna

Ruský prezident stále spája podmienky, ktoré určil na ukončenie vojny, s myšlienkou, že by bolo lepšie ich prijať skôr, než sa situácia na Ukrajine ešte viac zhorší, píše DPA.

Putin sa stretol s Orbánom v Moskve
Video

Orbán vo svojom liste napísal lídrom EÚ, že na základe jeho rozhovorov s Putinom, je teraz väčšia šanca na prímerie a cestu k mierovým rokovaniam.

Premiér Maďarska zároveň vyzval EÚ, aby prevzala iniciatívu pri presadzovaní prímeria na Ukrajine, keďže Spojené štáty sa čoraz viac sústreďujú na nadchádzajúce prezidentské voľby.

Orbán Viktor Kijevben Čítajte viac Mierová misia? Orbán v Kyjeve na chvíľu poslúžil aspoň ako protiraketový štít „Politické vedenie poskytované Spojenými štátmi je obmedzené vzhľadom na prebiehajúcu volebnú kampaň,“ poznamenal podľa DPA premiér Orbán.
Tusk: Nie sme unavení z Ukrajiny, ale z Orbána
Video
Poľský premiér Donald Tusk sa vyjadril k politike svojho maďarského kolegu Viktora Orbána. Zdroj: TV Pravda/EÚ
119 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj