Nezávislí odborníci OSN obvinili Izrael z účelového hladomoru v Pásme Gazy

Ľudskoprávni experti z Organizácie Spojených národov (OSN) obvinili Izrael, že v Gaze účelovo spôsobuje hladomor, následkom ktorého umierajú aj deti. Izraelská misia pri OSN obvinenia odmietla a odvolala sa na hodnotenia situácie zo strany Integrovanej klasifikácie fáz potravinovej bezpečnosti (IPC).

09.07.2024 20:59
debata (9)

OSN už niekoľko mesiacov varuje pred hroziacim hladomorom v Gaze, ten však doteraz nebol oficiálne vyhlásený. Odborníci vrátane osobitného spravodajcu OSN pre právo na prístup k potravinám Michaela Fakhriho trvajú na tom, že v oblasti k hladomoru už dochádza.

Netanjahu, Čítajte viac Netanjahu blokuje rokovania o prímerí, tvrdí Hamas. Podľa Bieleho domu v rozhovoroch pretrvávajú rozdiely Izrael, Gaya, World Central Kitchen Čítajte viac Kŕmili Gazu, Izrael ich zabil. Vyšetria ich smrť?

„Izraelská úmyselná a cielená kampaň hladu proti palestínskemu ľudu predstavuje formu genocídneho násilia a má za následok hladomor na celom území Gazy,“ uvádza sa vo vyhlásení desiatich nezávislých expertov OSN, ktorí však oficiálne nehovoria v mene OSN.

Izraelské tanky v uliciach mesta Gaza 14....
Dym stúpa po izraelskom bombardovaní v meste...
+18Palestínčania prehľadávajú trosky budov v meste...

Izraelská misia pri OSN v Ženeve ich vyhlásenie odsúdila a dodala, že podľa nej spomínaní experti šíria dezinformácie podobne ako palestínske radikálne hnutie Hamas. Izraelská misia zdôraznila, že hladomor nenastal, pretože sa zlepšil prístup k humanitárnej pomoci, čo konštatovalo aj najnovšie hodnotenie IPC.

Izrael je vo vojne. Na túto chvíľu cvičil s Američanmi
Video
Po útoku teroristov z Hamasu USA vyslali k Izraelu lietadlovú loď Gerald R. Ford. Izrael s Američanmi dlhodobo cvičí práve na takéto situácie. Tento rok to boli napríklad manévre Juniper Oak. Zdroj: IDF

Podľa agentúry AFP je Gaza v hlbokej humanitárnej kríze od vypuknutia vojny po útoku Hamasu na južný Izrael zo 7. októbra. Pri tomto útoku zahynulo podľa izraelských zdrojov 1195 ľudí, väčšinou civilistov. Izrael v reakcii na útok uskutočnil vojenskú ofenzívu, ktorá podľa ministerstva zdravotníctva na území ovládanom hnutím Hamas zabila v Gaze najmenej 38.243 ľudí, tiež väčšinou civilistov.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Hamas #OSN #Pásmo Gazy #hladomor