Predstaviteľ NATO: Putin vedie v Európe tajnú kampaň. Rusko nemá dostatok munície a vojakov na veľkú ofenzívu

Rusko nemá dostatok munície a vojakov na začatie veľkej ofenzívy na Ukrajine a musí si zabezpečiť významné dodávky munície z iných krajín, uviedol v utorok nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ NATO.

10.07.2024 06:00
debata (68)
Čo je NATO? Sloboda, demokracia, podpora Ukrajiny...
Video
Severoatlantická aliancia vznikla pred viac ako 75. rokmi, 4. apríla 1949. Slovensko je členom NATO 20 rokov, od 29. marca 2004. Zdroj: NATO

Predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin vedie v Európe tajnú kampaň zameranú na atentáty, sabotáže a podpaľačstvo s cieľom podkopať podporu verejnosti Ukrajine.

Putin Čítajte viac Sabotáže v Európe: ruské tajné služby si to chcú rozdať so Západom v treťom kole

„Sme svedkami veľmi vysokých ruských strát… Vidíme, že ukrajinská obrana sa výrazne zlepšila,“ povedal predstaviteľ NATO. Podľa jeho odhadov bude Rusko schopné udržať svoju vojnovú ekonomiku ešte tri až štyri roky.

F-16 Čítajte viac Ničia už stíhačky F-16 Rusov na Ukrajine? LEŠŤ: Odovzdanie velenia nad bojovým zoskupením NATO Čítajte viac Hrozba Ruska aj Číny. Podporil by Pellegrini Orbánove cesty a s čím išlo Slovensko na summit NATO?

Ukrajinské jednotky na fronte najmä na východe už niekoľko mesiacov ustupujú, pričom ruská armáda udržiava silný ofenzívny tlak, pripomína Reuters.

Podľa nemenovaného predstaviteľa potrvá nejaký čas, kým Ukrajina zhromaždí muníciu a personál, ktoré potrebuje na nové rozsiahle útočné operácie. „Vidíme, že sa každým dňom zlepšujú,“ dodal.

Nie je to počítačová hra. Ako vyzerajú boje na Ukrajine z pohľadu vojakov?
Video
Boje proti ruským agresorom z vlastného pohľadu ukrajinských vojakov v Serebrianskom lese v Luhanskej oblasti. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ruský prezident si podľa predstaviteľa NATO stále myslí, že čas je na jeho strane a je ochotný znášať „skutočne ohromujúce počty vojenských obetí“. Rusko podľa neho mesačne naberá približne 30 000 vojakov, čo mu umožňuje znášať veľké straty na bojisku.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin Čítajte viac Lieta Orbán za mier, či len pre PR?

Spomenul aj to, že Čína podľa neho naďalej poskytuje Rusku dôležité komponenty pre bezpilotné lietadlá či rakety.

68 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #vojna na Ukrajine