Biden udelil Stoltenbergovi najvyššie vyznamenanie, Prezidentskú medailu slobody

Americký prezident Joe Biden udelil v utorok počas otváracieho ceremoniálu summitu NATO vo Washingtone dosluhujúcemu generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi najvyššie americké civilné vyznamenanie - Prezidentskú medailu slobody.

10.07.2024 07:53
Jens Stoltenberg / Joe Biden / Foto: ,
Americký prezident Joe Biden (vpravo) udelil dosluhujúcemu generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi najvyššie americké civilné vyznamenanie - Prezidentskú medailu slobody. Washington, 9. júla 2024
debata (10)

„Viedli ste túto alianciu v jednom z najzávažnejších období jej histórie,“ povedal Biden. „Keď sa začala ruská vojna na Ukrajine, nezaváhali ste. Dnes je NATO silnejšie, inteligentnejšie a energickejšie, ako keď ste začínali,“ pokračoval.

Stoltenberg: Žijeme v nebezpečnom svete, ale Slovensko sa môže spoľahnúť na NATO
Video

„Miliarda ľudí v Európe a Severnej Amerike – vlastne na celom svete – bude v nasledujúcich rokoch žať plody vašej práce v podobe bezpečnosti, príležitosti a väčšej slobody,“ dodal.

Americký prezident vyzdvihol tiež Stoltenbergov „pokojný temperament“ a označil ho za „čestného a intelektuálne prísneho muža“ aj „dokonalého diplomata“. Pokrok, ktorý Aliancia v ostatných rokoch dosiahla, je podľa neho práve aj zásluhou Stoltenberga, ktorý pracuje v prospech NATO „naprieč celým politickým spektrom“.

Nórsky expremiér Stoltenberg je šéfom NATO od roku 2014, pričom 1. októbra ho na tomto poste vystrieda bývalý holandský premiér Mark Rutte.

Rutte, Stoltenberg Čítajte viac Hrozí, že bude Rutte mäkký na Rusko? A ako by si poradil s Trumpom? Expert hovorí o novom šéfovi NATO
10 debata chyba
Viac na túto tému: #Jens Stoltenberg #vyznamenanie #Prezidentská medaila slobody #prezident Joe Biden