Po strete s medveďom v Rumunsku zahynula turistka

Žena zahynula po útoku medveďa počas turistiky v rumunských Južných Karpatoch. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním na stredajšiu správu rumunskej tlačovej agentúry Mediafax.

10.07.2024 12:42 , aktualizované: 18:48
debata (1)

Medveď zaútočil na 19-ročnú ženu v utorok večer v pohorí Bucegi južne od mesta Brašov, vyplýva z výpovede svedka, ktorý kontaktoval záchranné zložky. Horskí záchranári a policajti našli telo ženy približne hodinu po hlásení. Medveďa, ktorý sa ich tiež snažil napadnúť, zastrelili.

V rumunských Južných Karpatoch žije podľa odhadov úradov asi 8000 medveďov. Rumunsko má po Rusku druhú najväčšiu medvediu populáciu v Európe, píše DPA.

Nepochopiteľné. Autom hnal medveďa medzi rodinnými domami v Očovej
Video

Medvede v Rumunsku viackrát zaútočili na turistov a prehľadávali odpadkové kontajnery v obciach a mestách vrátane Brašova pri snahe o nájdenie potravy.

V reakcii na najnovšiu tragédiu vyzval rumunský minister životného prostredia Mircea Fechet na zvýšenie kvót na odstrel medveďov. Minister v minulosti požadoval, aby bolo ročne odstrelených 500 medveďov, no po konzultácii s ostatnými inštitúciami sa toto číslo znížilo na 220.

Agresívne medvede opakovane prevážajú do iných regiónov Rumunska, no táto metóda nepomáha, povedal Fechet pre rozhlasovú stanicu Antena 3 CNN. Podľa jeho slov to vedie len k „presúvaniu problému z jedného okresu do druhého“.

Rumunských poslancov povolajú z prázdnin, aby riešili útoky medveďov

Rumunský premiér Marcel Ciolacu v stredu oznámil, že zvolá poslancov parlamentu na mimoriadne zasadnutie, aby hľadali spôsoby, ako zabrániť útokom medveďov na ľudí.

Premiér chce v reakcii na útok povolať poslancov na mimoriadnu schôdzu. Jej termín nateraz nie je známy, ale cieľom je dohodnúť opatrenia zamerané na rizikové oblasti výskytu medveďa, doplnil Reuters. Premiér Ciolacu súčasne vylúčil likvidáciu medveďov bez pravidiel a kontroly.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Rumunsko #medveď