Izraelská armáda zhodila na mesto Gaza tisíce letákov vyzývajúcich na evakuáciu

Izraelská armáda v stredu zhodila na mesto Gaza tisíce letákov, v ktorých vyzývala tamojších obyvateľov na opustenie mesta a útek do bezpečia. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

10.07.2024 14:55 , aktualizované: 16:12
Izrael Palestína Gaza tank Foto: ,
Izraelský tank sa nachádza v blízkosti hraníc s Pásmom Gazy na juhu Izraela 11. apríla 2024.
debata (10)

Letáky zobrazujúce únikové cesty von z mesta smerom na juh upozorňovali, že sa z oblasti stane nebezpečná bojová zóna. Varovanie nasledovalo po troch čiastočných príkazoch na evakuáciu a najintenzívnejších bojoch v Gaze za uplynulé mesiace, ktoré vedie izraelská armáda proti hnutiu Hamas a palestínskej militantnej skupine Islamský džihád. Útoky tak opätovne vyhnali z domovov 350.000 civilistov.

Ako chce Izrael znížiť civilné obete v Gaze? Odpovedá veľvyslanec
Video

Izraelská armáda uviedla, že v rámci jednej operácie v opustenom sídle Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) usmrtila militantov a našla i zbrane. V iných oblastiach naprieč Gazou útoky zasiahli štyri školy, ktoré slúžia ako úkryty pre civilistov, čo vyvolalo medzinárodné pobúrenie.

K zintenzívneniu bojov došlo v čase, keď sa Katar snaží o sprostredkovanie rozhovorov o prímerí a dohody o prepustení rukojemníkov s cieľom ukončiť vojnu, ktorá začala 7. októbra 2023 útokom palestínskych militantov na Izrael.

Izrael predstavil revolučný tank s umelou inteligenciou
Video

Izraelská delegácia vedená šéfom Mosadu už pricestovala na riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns.

Ministerstvo zdravotníctva v Gaze, ktoré spravuje Hamas, v stredu uviedlo, že vo vojne medzi Izraelom a palestínskymi militantmi zahynulo najmenej 38.295 ľudí a 88.241 ďalších utrpelo zranenia.

Počas vojny v Pásme Gazy dostali zásah až dve tretiny škôl prevádzkovaných UN­RWA

Od začiatku bojov v palestínskom Pásme Gazy utrpeli škody až dve tretiny škôl prevádzkovaných humanitárnou Agentúrou OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA). Niektoré objekty škôl boli zbombardované, mnohé boli vážne poškodené, napísal generálny riaditeľ UNRWA Philippe Lazzarini v príspevku na sieti X.

Len za posledné štyri dni boli zasiahnuté štyri školy, uviedla UNRWA bez toho, aby spresnila, ktorá z bojujúcich strán za útokmi na školy stojí.

Pred vypuknutím vojny v Pásme Gazy, ktorá bola vyprovokovaná teroristickým vpádom palestínskych kománd na juh Izraela zo 7. októbra 2023, UNRWA v pobrežnej palestínskej enkláve prevádzkovala 284 škôl.

Lazzarini vo svojom príspevku upozornil na to, že v Pásme Gazy deväť mesiacov pokračuje neúprosné zabíjanie a Pásmo Gazy pre to nie je miestom pre deti. Vyzval na okamžité zastavenie paľby a zdôraznil, že „zjavné ignorovanie medzinárodného humanitárneho práva“ sa nemôže „stať novým normálom“.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v Berlíne v statuse na sieti X napísalo, že je neprijateľné, aby boli civilisti hľadajúci ochranu a útočisko v školách zabíjaní.

Opakované útoky izraelskej armády na školy sa musia zastaviť a musia byť „urýchlene vyšetrené“, apelovalo Nemecko.

K výzve Nemecka sa v stredu pridalo aj Francúzsko, ktoré odsúdilo nedávne útoky izraelskej armády na školy v Pásme Gazy, kde sa ukrývajú zo svojich domovov vysídlení Palestínčania. Takúto bojovú taktiku označil Paríž za „neprijateľnú“ a žiada dôkladné vyšetrenie okolností, za ktorých sa tieto útoky odohrali.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Hamas #Pásmo Gazy