Blinken: Stíhačky F-16 sú už na ceste na Ukrajinu

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo Washingtone vyhlásil, že už prebieha transfer stíhačiek F-16 pre Kyjev z Holandska a Dánska. "Už toto leto budú na ukrajinskom nebi,“ uviedol šéf diplomacie USA na podujatí NATO Public Forum. To spoluorganizuje GLOBSEC v rámci summitu Severoatlantickej aliancie vo Washingtone (9. až 11. júla).

10.07.2024 15:34
NATO Summit Blinken Foto: ,
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vľavo) a šéf americkej diplomacie Antony Blinken.
debata (23)

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg povedal, že očakáva, že na schôdzke sa spojenci dohodnú na zásadnom balíku podpory pre Kyjev, ktorý bude pozostávať z piatich prvkov.

Čakanie na F-16? Ukrajinci musia brániť nebo proti Rusom s tým, čo majú
Video
Zdroj: Ukrajinské vzdušné sily

"Jedným je velenie NATO pre Ukrajinu, ktoré poskytuje bezpečnostnú pomoc a výcvik. Ďalej dlhodobý prísľub pokračovať v našej podpore Ukrajine. Nové oznámenia o okamžitej vojenskej podpore vrátane protivzdušnej obrany a nových bilaterálnych bezpečnostných dohôd medzi spojencami z NATO a Ukrajinou. A nakoniec zintenzívnime, čo robiť, aby sme zabezpečili plnú interoperabilitu medzi ukrajinskými silami a silami NATO vrátane nového výcvikového a leteckého centra v Poľsku. Všetkých týchto päť prvkov tvorí pre Ukrajinu pevný most k členstvu v aliancii. A som presvedčený, že spojenci potom zopakujú svoj záväzok, že Ukrajina sa stane členom NATO,“ vyhlásil Stoltenberg.

Slovensko na summite zastupuje prezident Peter Pellegrini. Aj on dnes vystúpi na NATO Public Forum a stretne sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

NATO, Oana Lungescu Čítajte viac Z Ceaușescovho Rumunska do NATO. Dlhoročný hlas aliancie hovorí, že to bolo ako misia

© Autorské práva vyhradené

23 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #vojna na Ukrajine #Anrony Blinken