Pellegrini na summite vo Washingtone: Pre Slovensko je kľúčové posilnenie východného krídla NATO

Prezident SR Peter Pellegrini v stredu privítal rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena posilniť obranu vzdušného priestoru Ukrajiny. Na summite Severoatlantickej aliancie vo Washingtone však upozornil na s tým súvisiace možné následky pre krajiny východného krídla NATO.

10.07.2024 18:28
debata (66)

„Pre Slovensko je kľúčové, ako člena východného krídla NATO, aby bola posilnená protivzdušná obrana východného krídla ako takého,“ povedal. Bidenovo rozhodnutie podľa svojich slov privítal aj vo vzťahu k nedávnym útokom Ruska na území Ukrajiny i tragédii v oblasti civilných obetí.

Čo si myslí Pellegrini o Orbánových ukrajinských aktivitách?
Video
Prezident Peter Pellegrini je na summite NATO vo Washingtone (9.-11. júl), na ktorom sa rokuje aj o budúcnosti podpory Severoatlantickej aliancie pre Ukrajinu, ktorá sa už viac ako dva roky bráni veľkej ruskej invázii. Zdroj: Facebook P. Pellegriniho

Pellegrini však na summite NATO a s ním spojenom Public Fóre plánuje hovoriť aj o tom, „aké sú kapacity obranného priemyslu Spojených štátov a Európy ako takej, aby sme plány o celkovej ochrane východného krídla protivzdušnou obranou boli schopní realizovať“.

NATO Summit Blinken Čítajte viac Blinken: Stíhačky F-16 sú už na ceste na Ukrajinu

„Ďalších niekoľko kusov protivzdušnej obrany na Ukrajinu znamená, že ich nebude dosť pre členské krajiny NATO a Slovensko pravdepodobne naďalej zostane bez efektívnej ochrany vzdušného priestoru,“ povedal.

Potvrdil, že SR sa zúčastní na celkovom balíku NATO pre Ukrajinu v hodnote 40 miliárd dolárov a započíta si tieto výdavky do svojich dvoch percent výdavkov na obranu.

LEŠŤ: Odovzdanie velenia nad bojovým zoskupením NATO Čítajte viac Hrozba Ruska aj Číny. Podporil by Pellegrini Orbánove cesty a s čím išlo Slovensko na summit NATO?

Slovensko tiež podľa Pellegriniho „podporuje maximálne integračné úsilie Ukrajiny do Európskej únie a poskytne všetko svoje know-how pri reformách“. „Trváme však na texte, ktorý hovorí o budúcom členstve v NATO Ukrajiny, že momentálne je možné túto otázku otvoriť, až keď bude na Ukrajine mier a nebude prebiehať vojnový konflikt,“ povedal. Dodal, že to tak bude v prípade, ak budú splnené príslušné podmienky a ak sa na tom zhodnú všetky členské krajiny Severoatlantickej aliancie.

Na stole budú Rusko aj Čína. Pellegrini odletel na summit NATO do Washingtonu
Video

Spojené štáty a viacero ďalších krajín NATO pošlú Ukrajine v nadchádzajúcich mesiacoch desiatky systémov protivzdušnej obrany vrátane najmenej štyroch systémov Patriotov. Vyplýva to z ich novej dohody, ktorú v utorok ohlásil americký prezident Joe Biden v úvode summitu NATO vo Washingtone.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia uarus Čítajte viac Pellegrini: Útoky na Kyjev nenaznačujú snahu Ruska sadnúť si za rokovací stôl. Fico telefonoval so Šmyhaľom

Public Forum je podujatie, ktorého cieľom je podporiť lepšie porozumenie programu, cieľov a rozhodnutí NATO prostredníctvom dialógu a zapojením rôznych skupín účastníkov, uviedla Severoatlantická aliancia na svojej webovej stránke.

66 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Peter Pellegrini #vojna na Ukrajine