George Clooney vyzval Bidena, aby sa vzdal kandidatúry na prezidenta

Oscarový herec George Clooney, ktorý je zároveň jedným z hlavných sponzorov americkej Demokratickej strany, v stredu vyzval prezidenta Joea Bidena, aby ukončil svoju predvolebnú kampaň. V článku pre denník New York Times (NYT) Clooney tiež vyzval ostatných zástupcov strany, aby na augustovom stretnutí vybrali iného kandidáta.

10.07.2024 21:30
USA Biden, Clooney voľby výzva Foto: ,
Na archívnej snímke z 4. decembra 2022 americký prezident Joe Biden (vpravo) a americký herec, režisér a producent počas recepcie po udelení vyznamenaní Kennedyho centra vo Washingtone.
debata (24)

Podpora hollywoodskej elity je pre demokratov kľúčová a Clooney sa touto výzvou pridal k rastúcemu zoznamu verejne známych osobností, ktoré 81-ročného Bidena vyzývajú na odstúpenie z boja.

Vlna nespokojnosti sa spustila po nepodarenej júnovej debate s protikandidátom Donaldom Trumpom.

Trump, Biden Čítajte viac Vymenia demokrati Bidena? V debate s Trumpom mal jedinú úlohu a nezvládol ju

„Považujem Joea Bidena za priateľa a verím mu. Ale jediný boj, ktorý nemôže vyhrať, je boj s časom,“ napísal v texte Clooney. „Je pre mňa zdrvujúce to povedať, ale Joe Biden, s ktorým som bol pred tromi týždňami na dobročinnej akcii, nebol Joe Biden z roku 2010… Nebol to ani Joe Biden z roku 2020. Bol to rovnaký človek, akého sme všetci videli v debate,“ uviedol Clooney. Tým priamo spochybnil Bidenove tvrdenia, že jeho slabé vystúpenie v debate bolo jednorazové.

Biden, Trump Čítajte viac Nevídaný televízny súboj: Biden viac riskuje, ale Trump je poslabší diskutér

Samotný Clooney sa označuje za celoživotného demokrata. V júni spolu s úradujúcim prezidentom usporiadal v Los Angeles za účasti mnohých celebrít finančnú zbierku na jeho kampaň. Bidenov volebný štáb potom uviedol, že toto podujatie im prinieslo rekordných 28 miliónov dolárov.

Biden si splietol Macrona s Mitterandom a urobil z neho Nemca
Video
Prezident USA Joe Biden (81) pred pár dňami „oživil“ šéfa Elyzejského paláca Françoisa Mitterranda. A ešte z neho urobil Nemca. Samozrejme, súčasným francúzskym prezidentom je Emmanuel Macron. Zdroj: C-SPAN

Herec si nemyslí, že Bidenov prípadný odchod len štyri mesiace pred konaním volieb spôsobí chaos. Priamo nepodporil žiadneho iného kandidáta. Strana by si podľa Clooneyho mala vypočuť takých adeptov, ako je viceprezidentka Kamala Harrisová, guvernér Marylandu Wes Moore a ďalší. „Potom by sme mohli ísť na zjazd demokratov v auguste a vyriešiť to,“ napísal Clooney pre denník NYT.

Biden si vystrelil z Trumpa. Pomohol si Haleyovou
Video
Demokratický prezident Joe Biden využil, že republikánka Nikki Haleyová kritizovala svojho súpera v primárkach Donalda Trumpa. Zdroj: Twitter Joea Bidena
24 debata chyba
Viac na túto tému: #George Clooney #prezident Joe Biden