Lídrov NATO znepokojujú vzťahy Číny a Ruska. Peking ich vyhlásenie považuje za provokáciu plnú lží

Prehlbujúce sa väzby Číny s Ruskom sú dôvodom na "hlboké znepokojenie", uviedli v stredu lídri členských krajín NATO a zároveň obvinili Peking z toho, že podporuje ruskú inváziu na Ukrajinu, informovala agentúra Reuters. Čína kritizuje toto vyhlásenie. Podľa Pekingu je plné bojovnej rétoriky a obsah týkajúci sa Číny obsahuje provokácie, lži a ohováranie.

11.07.2024 05:55
Putin, Si Ťin-pching Foto: ,
Čínsky prezident Si Ťin-pching sa v marci stretol v Moskve so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom.
debata (34)

„Čína sa stala rozhodujúcim podporovateľom ruskej vojny na Ukrajine prostredníctvom takzvaného partnerstva bez obmedzení a rozsiahlej podpory ruskej obrannej priemyselnej základne,“ uviedli lídri vo vyhlásení zo summitu NATO vo Washingtone a dodali, že hrozba, ktorú Rusko predstavuje pre svojich susedov a pre euroatlantickú bezpečnosť sa týmito vzťahmi zvyšuje.

Čo je NATO? Sloboda, demokracia, podpora Ukrajiny...
Video

Vo vyhlásení lídri vyzvali Čínu, aby zastavila všetku materiálnu a politickú podporu vojnového úsilia Ruska. „Čína nemôže umožniť najväčšiu vojnu v Európe v nedávnej histórii bez toho, aby to negatívne neovplyvnilo jej záujmy a povesť,“ uviedla Aliancia.

Čínu tiež vyzvali k tomu, aby dodržiavala svoj záväzok konať zodpovedne v kybernetickom priestore, pričom vo vyhlásení informovali, že zaznamenali pretrvávajúce škodlivé kybernetické a hybridné aktivity vrátane dezinformácií pochádzajúcich z Číny.

Spojené štáty už roky naliehajú na svojich európskych spojencov, aby venovali väčšiu pozornosť hrozbám, ktoré predstavuje Čína, konštatuje Reuters.

„Myslím si, že odkaz vyslaný od NATO z tohto summitu je veľmi silný a jasný a jednoznačne definujeme zodpovednosť Číny, pokiaľ ide o umožnenie vojny Rusku,“ povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Šéf NATO v júni počas návštevy Washingtonu uviedol, že Aliancia by mala od Číny vyžadovať finančnú kompenzáciu za pomoc Rusku.

Čína kritizuje vyhlásenie zo summitu NATO, ktoré je podľa nej plné bojovnej rétoriky a obsah týkajúci sa Číny obsahuje provokácie, lži a ohováranie, uviedol vo štvrtok hovorca čínskej diplomatickej misie pri Európskej únii podľa agentúr AFP a Reuters.

Lídri členských krajín vo vyhlásení zo summitu NATO uviedli, že Čína sa stala rozhodujúcim podporovateľom vojnového úsilia Ruska na Ukrajine a Peking naďalej predstavuje systémové výzvy pre Európu a bezpečnosť.

„Ako všetci vieme, Čína nie je pôvodcom krízy na Ukrajine,“ uviedol hovorca vo vyhlásení zverejnenom vo štvrtok a dodal, že postoj Číny k Ukrajine je otvorený a jej cieľom je podporovať mierové rozhovory a usilovať sa o politické riešenie.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že Čína neposkytuje zbrane žiadnej zo strán konfliktu a vykonáva prísnu kontrolu vývozu tovaru dvojakého použitia vrátane civilných dronov. Bežné obchodné toky medzi Čínou a Ruskom podľa vyhlásenia nie sú zamerané na žiadnu tretiu stranu, ani by nemali byť predmetom narušenia alebo nátlaku.

„NATO by malo prestať zveličovať takzvanú hrozbu Číny a provokovať konfrontáciu a súperenie a malo by viac prispievať k svetovému mieru a stabilite,“ uviedol hovorca diplomatickej misie pri Európskej únii vo vyhlásení na jej webovej stránke a požiadal Alianciu, aby napravila svoje podľa jeho slov nesprávne predstavy o Číne a upustila od mentality studenej vojny.

Čína odmietla odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu a minulý rok vydala dokument vyzývajúci na politické riešenie konfliktu, ktoré by podľa západných krajín mohlo Rusku umožniť udržať si väčšinu územia, ktoré na Ukrajine obsadilo, píše AFP a dodáva, že strategické partnerstvo Číny a Ruska sa od začiatku invázie v roku 2022 ešte viac zblížilo.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #NATO #vojna na Ukrajine