Niekoľko krajín EÚ na protest proti Orbánovi nevyšle ministrov na júlové schôdze

Švédsko spolu s niekoľkými ďalšími členskými štátmi EÚ nevyšle svojich ministrov na júlové neformálne zasadnutia Rady Európskej únie, ktorým bude predsedať Maďarsko. Zámerom je vyjadriť protest proti rokovaniam maďarského premiéra Viktora Orbána so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. S odvolaním sa na vyhlásenie švédskej vlády o tom informovala agentúra Reuters, píše TASR.

11.07.2024 11:06 , aktualizované: 19:09
debata (45)
Putin sa stretol s Orbánom v Moskve
Video

K Švédsku sa pridalo aj Fínsko, Poľsko a pobaltské štáty – Estónsko, Lotyšsko a Litva. Na zasadnutiach ich budú zastupovať len štátni úradníci. Podľa Štokholmu zvažujú podobné kroky aj ďalšie krajiny EÚ.

Maďarsko 1. júla prevzalo rotujúce predsedníctvo Rady EÚ, ktoré potrvá do konca roka. Orbán v priebehu nasledujúcich dní navštívil Ukrajinu, Rusko aj Čínu, pričom tieto cesty sám označil za „mierové misie“.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin Čítajte viac Lieta Orbán za mier, či len pre PR?

Svojou návštevou Ruska, kde rokoval s Putinom o vojne na Ukrajine, však pobúril niektorých lídrov EÚ, ktorí varovali pred ústupkami voči Moskve, a zároveň tvrdili, že Orbán nekonal v mene európskej 27-čky. Napríklad šéf Európskej rady Charles Michel túto cestu označil za politickú chybu.

„Kroky Maďarska počas predsedníctva (v Rade EÚ) sú škodlivé a musia mať dôsledky,“ uviedla švédska ministerka európskych záležitostí Jessika Roswallová. Preto Švédsko a ostatné krajiny podľa nej nebudú mať na neformálnych stretnutiach v júli zastúpenie na politickej úrovni.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj...
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj...
+3Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval do...

Orbán je podľa stanice BBC jediným premiérom spomedzi ostatných hláv štátov a vlád krajín EÚ, ktorý aj po ruskej invázii na Ukrajinu na jar 2022 udržiava úzke vzťahy s Kremľom. Jeho minister zahraničných vecí Péter Szijjártó Rusko za posledné dva roky niekoľkokrát navštívil.

Maďarsko prevzalo rotujúce predsedníctvo Rady EÚ pred necelými dvoma týždňami od Belgicka. Počas tohto krátkeho obdobia maďarský premiér navštívil Kyjev, Moskvu a Peking. Svoju iniciatívu označil za mierovú misiu s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin Čítajte viac Orbán cestou do Moskvy porušil právne zmluvy EÚ. Bola to politická chyba, reaguje Michel
45 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Maďarsko #Európsky parlament #predsedníctvo EÚ