Orbán cestou do Moskvy porušil právne zmluvy EÚ. Bola to politická chyba, reaguje Michel

Samostatná diplomatická misia maďarského premiéra Viktora Orbána do Moskvy na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom bola podľa úniovej právnej služby v rozpore so zmluvami EÚ. Informoval o tom s odvolaním sa na svoje zdroje portál Financial Times (FT).

11.07.2024 11:33
debata (58)
Putin sa stretol s Orbánom v Moskve
Video

Maďarský premiér ihneď po začatí predsedníctva svojej krajiny v Rade EÚ vyrazil na Ukrajinu, potom ale aj do Ruska a do Číny a všetko označil za „mierovú misiu“. V uvedených krajinách podľa svojich slov usiloval o nájdenie riešenia, ktoré by umožnilo ukončiť vojnu na Ukrajine.

Vrcholní predstavitelia EÚ v reakcii okamžite oznámili, že ide o návštevy bilaterálne a Orbán pre nich nedostal žiadny mandát od Európskej únie. Kritika sa ozvala aj z členských štátov, vrátane Česka. EÚ vo svojom oficiálnom postoji, s ktorým Orbán súhlasil, odsudzuje Moskvu ako agresora a na ruský režim uvalila množstvo sankcií.

Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský... Foto: SITA, Valeriy Sharifulin
Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orbán si podávajú ruky počas stretnutia v Moskve v Rusku 5. júla 2024.

Politická chyba

Cesty maďarského premiéra boli témou aj stredajšieho zasadnutia takzvaného Coreperu, teda veľvyslancov členských štátov EÚ v Bruseli. Podľa troch zdrojov, na ktoré sa odvoláva portál FT, vtedy úniový právny servis zástupcom štátov oznámil, že Orbánove kroky porušili úniové zmluvy, ktoré zakazujú „akékoľvek opatrenia, ktoré by mohli ohroziť dosiahnutie cieľov únie“. Maďarský premiér tiež porušil ustanovenie, ktoré vyzýva všetky členské štáty na vykonávanie zahraničnopoli­tických aktivít „v duchu lojality a vzájomnej solidarity“.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin Čítajte aj Lieta Orbán za mier, či len pre PR?

„Bolo politickou chybou ísť do Moskvy,“ povedal Financial Times predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý je šéfom úniových summitov. „Za posledných desať rokov som nevidel takú ostrú reakciu 26 ďalších krajín na kroky jedného štátu… takúto žltú kartu,“ dodal Michel. S maďarským premiérom sa podľa svojich slov stretol na terajšom summite NATO vo Washingtone a zároveň je v kontakte s ostatnými únijnými lídrami, aby sa rozhodli, ako ďalej.

Maďarsko prevzalo od 1. júla rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, čo je úloha, ktorá umožňuje členom Orbánovej vlády predsedať zasadnutiam únijných ministrov. Štyri dni na to odišiel do Moskvy. Maďarský premiér tvrdil, že ide iba o jeho bilaterálnu aktivitu, podľa niektorých krajín EÚ ale Orbán predsednícky status zneužil, aby dal svojej schôdzke s Putinom väčšiu váhu.

Maďarsko predsedníctvo Orbán Čítajte aj Niekoľko krajín EÚ na protest proti Orbánovi nevyšle ministrov na júlové schôdze

Členské štáty sa na Orbánove aktivity môžu sťažovať, veľa toho však s nimi robiť nemôžu. Svoju nespokojnosť môžu však vyjadriť napríklad bojkotom neformálnych rokovaní únijných ministrov, ktoré sa konajú v Budapešti, a vysielať tam len nižších úradníkov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj...
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj...
+3Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval do...
58 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Viktor Orbán #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine